Villu Parvet: kättemaks endisele kallimale

Villu Parvet: kättemaks endisele kallimale

Kättemaks on kahtlemata magus, kuid tegelikult ei mõju alati hästi. Enne kui otsustad oma endise partneri elu ära rikkuda, mõtle kindlasti järele. Väga sageli võid jääda selle tagajärjel suuremas plaanis ise kaotajaks.

Kättemaks on kahtlemata magus, kuid tegelikult ei mõju alati hästi. Enne kui otsustad oma endise partneri elu ära rikkuda, mõtle kindlasti järele. Väga sageli võid jääda selle tagajärjel suuremas plaanis ise kaotajaks.

Ma pole näinud võikamaid ja hävitavamaid kättemakse kui need, mis on naiste poolt minu tuttavatele toime pandud. Võiks küll ju eeldada, et naistes on olemas siirus ja hooliv süda, mis ei luba teisele inimesele – näiteks oma endisele kallimale – liiga teha. See on illusioon. Kui naine soovib tõsimeeli kellelegi kätte maksta, siis ei tunne ta reeglina piire.

Olen korduvalt kõrvalt näinud, kuidas naine hävitab mehe materiaalselt. Näiteks oli paari ühine maja naise nimel ja naine lihtsalt müüs selle maha, vaatamata sellele, et mehe terve suguvõsa palus tal põlvili seda mitte teha. Sarnaselt on naised toiminud hüpoteekide, osaluste, autode ja isegi riietega, mida on interneti kaudu müünud. Meenub ka väga kurb mees, kes oma korterist välja tõsteti, sest naisel oli vanast ajast volikiri (võimaldamaks naisel teha tehinguid, kui mees välismaal oli). Naine müüs mehe teadmata korteri maha. Mees ütles, et võttis varnast kaasa oma jope ja jalutas välja. Peale seda tekkisid mehel probleemid alkoholiga.

Samuti on hävitatud mehe tööalane karjäär. Naised suudavad kiiresti mobiliseerida oma tutvusringkonna. Näiteks hakati ühe inimese kohta lihtsalt esitama nii palju tööalaseid kaebusi „klientide“ poolt, et ta lihtsalt ei jõudnud neid ära põhjendada. Ta jäi ilma lisatasudest ning läks lõpuks poolte kokkuleppel teise kohta tööle. Seal jätkusid rünnakud nii e-posti kui telefoni teel. Kusjuures nüüd viidati ka juba eelmise töö probleemidele. Mees tunnistas mulle ise, et kahetseb päeva, mil seda naist kohtas.

Ühe mehe kohta hakkasid ilmuma fotodega kuulutused kahel populaarsel prostituutide leheküljel. Nägu oli näha ainult osaliselt ja number oli suvaline, aga peavalu seisnes selles, et kuulutus oli rubriigis, kus inimesed otsisid mõlemast soost kontakte. Kuidagi sai sellest teada mehe naaber ja tema perekond. Mees oli nädalaid ahastuses ja püüdis aktiivselt tõestada, et tal puudub igasugune seos. Irooniliselt ei võetud midagi isegi maha, kuigi mees saatis nendesse keskkondadesse kümneid e-kirju. Mehe sugulased olid pettunud ja naabrid hakkasid eemale hoidma. Ta on praegu üpriski üksik.

Räigemad juhused on sellised, kus naine on teinud mehe kohta avalduse politseisse. Ühel juhul – ja see juhtus siinsamas Eestimaal – oli naine viimasest seksist säilitanud ka mehe sperma (lastes mehel suhu lõpetada). Naise sõbranna, kelle juures mees oli hiljem niisama külas käinud, tegi avalduse vägistamise katse kohta. Sellest tuli ebareaalne jama ja mees tahtis lõpuks põgeneda USA-sse. Talle ei antud isegi viisat. Kusjuures teda pole lastud USA-sse ka hiljem, kui tuli viisavabadus. Ma ei taha tast rohkem rääkida.

Ei ole midagi üllatavat, kui endine naine on näiteks lihtsalt lõpetanud kõik mehe kontaktid uute naistega. Näiteks tean juhust, kus naine koos oma sõbrannadega tegi kõigile mehe uutele FB sõpradele koheselt ja veenvalt selgeks, et selle mehega ei tasu kohtuda. Lisaks hoiatati suguhaiguste (sh hiv-i eest jne). See mees ei saanud 12 kuud interneti teel ühtegi kohtumist. Lõpuks ta kustutas oma konto ja ta ind normaalset naist leida on raugenud. Üks naine, kes tema juures hiljem elas, kadus päevapealt – ei tea, mis talle räägiti. Selle mehe elurõõm on läinud ja ta on aja jooksul muutunud päris kinniseks.

Emotsionaalseks kättemaksuks on naised loomulikult võtnud sihikule ka mehe sõbrad või isegi sugulased. Tean kahte juhtumit, kui mehes on tekitatud suhteliselt suurt ebamugavust läbi selle, et naine lihtsalt seksis ta parima sõbraga. Ühel juhul noorema vennaga. Kõikidel kordadel on mees sellest teada saanud ning olnud tõeliselt masendunud. Vahel on naine ka ise esitlenud internetis (FB) sellele viitavaid pilte. See on mõjunud küllaltki hävitavalt. Näiteks ei suhtle üks mees enam oma vennaga ja tal on üldse vähe sõpru.

Lisaks on naised ära kasutanud mehe fotosid ja kõike muud halvustavat salvestatud materjali. Ühel juhul hakkasid lihtsalt suvalised pätid mehelt raha küsima tema paljaste piltide eest. Mees teadis, et naine oli need lekitanud, aga endine pruut lihtsalt eitas seda ja ütles, et talt varastati arvuti ära. Mees maksis pättidele ja mõne kuu pärast kordus kõik uuesti. Ta on praegu päris õnnetu, sest ei tea, millal ta peab jälle oma asju müüma hakkama, et maksta. Kusjuures tema eks-pruudil, kes nüüd tihedamini reisib, läheb juba paremini.

Ma ei taha sääraseid lugusid rohkem meenutada. Kindlasti teavad lugejad neid veelgi rohkem. Meeste autosid on ära lõhutud, koduaknaid katki visatud, koeri (ja teisi koduloomi) hobusemürgiga mürgitatud. Mehi on luku taha pandud, välja meelitatud ja vigastatud, täis joodetud ja siis täis tätoveeritud, sõna otseses mõttes paljaks röövitud, käeraudadega radiaatori külge aheldatud (naise sõbranna kutsus enda juurde seksima), seejärel pikaks ajaks piinlema jäetud ning seda kõike hilisema tööalase, materiaalse, emotsionaalse ja sotsiaalse hävitamise eesmärgil fotodele ja videotesse jäädvustatud.

Säärane kättemaks ei ole õige, kuigi võib hetkeliselt tunduda ahvatlev. Oma käitumisega näitad eelkõige seda, kuidas sina oma parimate võimete piires asjadega toime tuled. Mida arenenum ning psühholoogiliselt küpsem on inimene, seda vähem vajab ta kättemaksu. Kättemaksu algpõhjuseks on viha ja hirm. Kui me ei suuda nende tunnetega toime tulla, siis tekibki käitumises agressioon. Väga paljuski toidab seda inimese madal enesehinnang, sest ainult nii hakkab ta väga kirglikult labasest kättemaksust unistama.

Kättemaksu miinuseks on ka see, kuidas kättemaksu soovija ise emotsionaalselt kulub.  Pidev mõtlemine sellest, kuidas teisele inimesele halba teha, langetab tavaliselt ka inimese teiste lähisuhete kvaliteeti. Ta elab pidevalt läbi viha ning põleb sisemiselt. Samuti ei tunne ta ennast väga hea inimesena – ehk muutub ka ta identiteet. Sageli on hiljem raske toime tulla mõtetega sellest, mida korda saadeti. Lisaks on mitmel juhul kulunud kättemaksuks lihtsalt ebamõistlikult palju aega ja energiat, mida saaks  muul viisil kasutada.

Kättemaksusoovi ilmnemisel tasub keskenduda hoopis sellele, et kasvada ja areneda. Tihti saab inimene suurema naudingu sellest, et ei hävita teist ning saavutab ise erinevates eluvaldkondades märkimisväärset edu. Näiteks parandab oma füüsilist vormi, materiaalset seisu, sotsiaalset staatust. Selle tulemusena muutub inimese enda elu paremaks ning lahtub ka viha, sest tavaliselt partner ei vääri seda. 

Enamasti on suuremas plaanis parema seisundi huvides kasulikum kättemaksust loobuda. Keskendu enesele ning näe olukorda terve elu plaanis – tuhanded inimesed lähevad iga päev lahku ja kui kõik hakkaksid kätte maksma, elaksime me päris palju halvemas maailmas. Kõik hea, mida teed, tuleb mingist suunast kordades tagasi, sama toimib ka halvaga.

Villu