Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuues õppetund

Nägin, kuidas kaks kümneaastast poissi nügisid endast kogukamat „sõpra”. Oli näha, et nad olid tõeliselt pühendunud sellele, et väike hiiglane kannatuse kaotaks ja vastu hakkaks.

„We wanna make you really mad, you fat shit!”, nügisid nad järjepidevalt ning rõõmustasid südamest kui paksuke neile lõpuks vihapurske all kallale tormas.
See pani mind mõtlema, miks ka minu sõbrad enamiku ajast üksteist mõnitavad. Hea sõna väljub suust enamasti vaid läbi viina ning ka siis mõnitades. Just kui oleks raske öelda, et sõber kallis on. Mehel on kergem öelda, et: „Kurat, sa oled ikka selline koba ja piinlik on sinuga väljas käia, kuid mis mul üle jääb, sõpru peab ju hoidma.” Ja siis teine sõber noogutab pead ja tunneb armastust. Veider.

Meid, mehi, on maast madalast kasvatatud läbi katsumuse ja proovilepaneku. Enamik isasid ei näita kunagi poegadele, et neist hoolivad. Pigem teevad etteheiteid ning ei ole rahul sellega, mis on.
Lastena panevad poisid üksteist pidevalt proovile, et teineteist inspireerida ja innustada endast maksimumi andma. „Ma võin kihla vedada, et sa ei suuda üle selle aia ronida.” „Ma suudan sinust kiiremini mäest üles joosta.” „Ma annaksin sulle iga kell tappa.” Sõjaväes öeldakse mehele, et ta on mõttetu malts ning alandus ja solvang innustavad mehi raskustest üle olema ja endast pidevalt parimat andma.

Olen juba varem kirjutanud, et mehe jaoks on elu nagu võitlus ning sellest tulenevalt tundub talle, et selleks, et ka teised edasi liiguksid, on neile läbi halvustamise vaja innustust anda. Asja varjukülg on aga see, et lisaks sellele, et mehel on harjumus teistele meestelele pidevalt väljakutseid esitada, teeb ta seda sama ka oma naisega, lootuses, et too kasvaks ja paremaks saaks.
Ja kui sellele sügavamalt tähelepanu mitte pöörata, siis tundubki see ehk okei, kuid kui tõele näkku vaadata, siis läbi katsumuse kasvab vaid naise maskuliinne pool. Tema feminiinne pool puhkeb õitsele vaid siis, kui ta tunnetab mehe toetust ja kiitvat kohalolekut. Enamik täiesti normaalseid ja toredaid mehi aga ei tea, et öelda oma naisele: „Ma armastan sinu keha,” on naise jaoks palju suurem initsiatiiv trenni tegemiseks, kui see, et öelda: „Oleks armas, kui sa enam juurde ei võtaks.”
Minust targemad (naised nimelt) teavad öelda, et kiitus tõstab alati selle osa väärtust naises, millele see suunatud on. „Sa oled naeratades nii ilus” on tehniliselt palju mõjusam kui „Sa ei ole ilus, kui sa mossitad.” Kuigi mõlemad laused viitavad ühele ja samale soovile – et naine naerataks, on naisega targem rääkida klaasist, mis on pool täis, kui klaasist, mis on pool tühi.

Kui tahame, et naised kasvaksid oma säras, õnnes, armastuses, ilus, jõus ja sügavuses, siis peame õppima neid omadusi tähele panema ja neid kiitma. Tegema seda iga päev, mitu korda päevas. Kui sa oled mees ja loed seda artiklit, siis mõtle korra, kui palju sinu naine sind kiidab ja kui palju sina seda teed? Nüüd mõtle, miks ta sind rohkem kiidab? Kas see tõttu, et sa oled parem? Või see tõttu, et see on viis, kuidas tema oma armastust kommunikeerib? Ja kui see nii on, siis see on ka viis, kuidas ta armastust vastu võtab. Sellest arusaamine oli minu jaoks nagu pähekukkunud õun. 
Ja isegi kui siin kirjapandu tundub ilmselge ning lihtne, siis ometi ei ole see nii. Ja mitte ainult minul, vaid enamikul meestest on harjumust „hästi öelda” rohkem kui raske ära õppida, sest oleme kogu elu teisi töganud, kõige kallimaid sõpru armastavalt sitapeadeks sõimanud, neid narrinud ja mõnitanud. Ja müstika on see, et kiites naise juures neid omadusi, mis sulle tunduvad, et ei ole veel kiitmist väärt, saavad need muutuda selleks, milliseks sa tahad, et need muutuksid. Ehk teisisõnu, kiida seda natukest, millest sa tahad, et saaks palju.

Kui sulle näib, et sinu tüdruk oleks tervem, kui ta teeks rohkem trenni ja sööks vähem moosipalle, siis ära ütle talle seda sellisel viisil. Minu enda lugematute möödalaskmiste põhjal võin öelda, et see solvab teda alati ja on tema jaoks selge seljapööramine sellele, milline ta on. Selle asemel ütle näiteks, et ta on väga seksikas, kui ta treeningriietes higistab. Ütle, et sind väga erutab, kui ta oma keha liigutab. Mis iganes keha osad tema keha juures sulle meeldivad, siis anna talle sellest teada ja tee seda pidevalt.
Kiites asju, mida sa tõeliselt naudid selle juures, et ta trenni teeb, innustad sa teda veelgi enam treenima. Teisalt aga, proovides ratsionaalselt põhjendada, miks ta peaks trenni tegema, viitad sa sellele, et ta ei ole sulle vastuvõetav sellisena nagu ta on. Kiitus töötab. Informatsioon mitte. Kiitus innustab. Väljakutse ei. Proovi seda. Mina tasapisi proovin. Ülista oma naise juures seda, mida sa juba armastad. Tee seda kasvõi  10 korda päevas ja vaata, mis juhtub. See järel postita siia oma kommentaar ja jaga oma kogemust.