Miks ta aru ei saa, kui ta mulle haiget teeb?

Enamik mehi tunneb, et elusolemine on väljakutse. Ka naistel on aeg-ajalt selline tunne, kuid meeste jaoks ainult nii ongi. Äraelamine. Keha sees olemine, suhted naistega, lapsed, vajadus süüa. Eksistents on mehe jaoks vaev. Miski, millega tuleb pidevalt tööd teha või mille eest tuleb ära põgeneda.

Naisena oled sa enamuse ajast eluga ühenduses ning sulle võib tunduda võõras mõte, et eluga peab võitlema või selle eest on vaja kuhugi ära põgeneda. Kuid sinu mehe jaoks on juba oma kehas olemine probleem. Ma paisutan seda veidi üle selleks, et mõte edasi anda – enamik mehi tunneb, et nad peavad midagi eluga ette võtma, sest nad ei tunne end lihtsalt elusolemisega koduselt.

Miks ta aru ei saa, kui ta mulle haiget teeb?

Kui su mees millessegi süveneb ja sulle järsku enam tähelepanu ei pööra, teeb see haiget. Enamus kordadel ta isegi ei märka, et sa tema tähelepanu vajad. Aeg-ajalt võib sul olla tunne, et tahaksid talle öelda: „Pool tundi tagasi kui telefon helises, olime me kirglikult teineteise kaisus. Kõne lõpetamisest saati ei ole sa mind aga kordagi isegi vaadanud.“ Selle peale vaatab kutt sind segaduses ilmega ja ütleb: „Aa, okei.“

Isegi kui sa ütled: „Ma tundsin, kuidas ühel hetkel sa olid koos minuga ning teisel hetkel oli su tähelepanu hoopis mujal. Ühel hetkel me olime kirglikult koos, järgmisel hetkel mitte midagi. Meie südamed olid ühenduses, ja nüüd nad enam ei ole.“ Sulle võib tunduda see veider, et ta ei taju seda nii. Ja uudis või mitte, kuid enamus kordadel ta ei tajugi.

Kui ma olin David Deida suhtekoolitusel meestele, siis me rääkisime sellest väga pikalt. Õpetaja püüdis mehi veenda, et naised tunnetavad füüsiliselt, kui meie tähelepanu neilt ära läheb. Enamik mehi ei uskunud teda. „Sa teed nalja, eks?“ „Ei, täiesti tõsiselt. Kui sa oled koos naisega ning äkitselt pöörad temast eemale ning hakkad millegi kallal tööd tegema, siis ta tunnetab seda oma kehaga. Ta tunnetab, kuidas sinu tähelepanu kaob ja see teeb haiget. “ Enamik mehi vastas see peale: „How are you supposed to live with that?“

Maskuliinse suurimaid kartusi on hirm läbikukkumise ees. Feminiinse suurimaid kartusi on armastusest ilma jäämine või hirm tõrjutuse ees suhetes.

Selleks, et läbikukkumist vältida, tunneb maskuliinne mees, et tema peamine töö on tulla edukalt toime probleemide lahendamisega elus.

Kujuta ette, et mees saab töö juurest kõne, et tulemas on oluline kohtumine ja ta peab selleks ette valmistuma. Momentaalselt muutub see tema jaoks nr. 1 prioriteediks. Kogu tema mõte ja keha pööravad sinust järsult eemale olukorraga toime tulemiseks. Isegi kui te hetk tagasi armatsesite kõige pöörasemal moel, siis järsku on tal probleem, mis tuleb ära lahendada.

Kõige rohkem saad sa iseendale selles olukorras haiget teha temast eemale tõmbumisega, uskudes, et ta teeb seda tahtlikult, et sind eirata.

Kuid ometi ei käitu ta nii nagu ta käitub, et sulle mingit sõnumit edasi anda. Ta käitub nii nagu ta käitub, sest see on viis, kuidas maskuliinne energia töötab (mäletad eelmisest nädalast – sirgjooneliselt, üks asi korraga). 

Kui sa tunned, et tema tähelepanu probleemide lahendamisel on sinu eiramine või petmine ja see põhjustab seda, et tahad temast eemale tõmbuda, siis tema tunnetab sinu eemale tõmbumist tõrjumisena ja võib mõelda: „Siin me jälle oleme, mina näen vaeva, et mu elu toimiks ja tema lihtsalt teeb seda raskemaks.“ Sa pead aru saama, et ta ei mõista, et sa oled solvunud, haavatud ja tunned, et sind on eiratud.  Ta on täiesti teadmatu sinu sees toimuvast. Kuid millest ta on teadlik, on see, kas sa toetad teda tema „võitlustes“ või hülgad ta neil hetkedel (ja muutud sedasi veel üheks probleemiks, mis vajab lahendamist).

Maskuliinse jaoks on feminiinne elu allikas, sära allikas, armastava toetuse allikas. Sinu mees, kallis naine, vajab sinu tuge kõige enam just nendel hetkedel, kui ta sukeldub oma probleemide lahendamise maailma ja näiliselt sinust eemale tõmbub. Ta ei vaja psühholoogi ega terapeuti ega sõpra sinus. Mida ta vajab on see, mida sul on kõige lihtsam endast välja anda – sinu energia, sära, veetlus, mis jõuavad mehe südamesse läbi naeratuse sinu huultel, armastava pilgu sinu silmades, sinu elustava puudutuse, musi põsele. Kõik need asjad täidavad mehe keha, mõtted ja emotsioonid energia, armastuse ja jõuga. Ära alahinda seda. Mehe eksistents sõltub neist pisiasjadest rohkem kui aimata oskad. Siis tunneb ta, et sa oled naudingu allikas, muidu väsitavas võitlusterohkes maailmas ning kui ta on oma probleemidega ühele poole saanud, siis ei pea ta hakkama lahendama uut probleemi nimega „suhe“, vaid saab keskenduda sinu armastamisele. 

Kuid kui sa hoiad end tagasi, sest tema tähelepanu läks sinult mujale ja tõmbud temast eemala, siis tajub ta seda nii, et sa ei toeta teda. Korraga tunnete te mõlemad, kuidas üksteisest eemaldute. Teie vahel on ärritav pinge. Te mõlemad tunnete end mitte eriti armastatuna ning toetusetult.

Kui sinu mees pöörab eemale, et probleemi lahenda, siis püüa mõista, et ta ei saa teisiti. Mitte väiksemgi osa temast ei taha sulle haiget teha (miks peakski – see tekitaks ju veel ühe probleemi juurde), väga suure tõenäosusega ta isegi tunneb, et sedasi käitudes näitab ta sulle kui väga ta sinust hoolib.

Meestena peaksime õppimima oma vajadusi välja ütlema armasusväärsel viisil. Me peaksime õppima sinu südamega arvestama nii, et meie vajadus probleemide lahendamise vasu ei rikuks sinu vajadust armastuse tundmise vastu. Samal ajal aga saad sina õppida mõistma meie kartust läbikukkumise ees ning see aitab sul toime tulla mehe jäikustega. 

Kallis naine, usu 97% kordadel ei ole meestel õrna aimugi, et nad on sulle haiget teinud. Kui sa sellest oma mehele räägid, siis on sul kasu, kui sa mõistad asja ka tema vaatenurgast. Kui sa talle sellest räägid, siis räägi temaga nii, nagu ta oleks just magama jäänud ning siis üles ärganud. Kuna mehed ei tunne, et neilt tähelepanu ära pööramine on niivõrd valus nagu sina seda tunda võid, siis selle asemel, et teda kritiseerida, ütle, mida sa tunned. Ütle: „Kui sa vastasid telefonile, siis see tegi mulle haiget.“ See toimib palju paremini kui: „Sa võiksid mitte vastata kõnedele, kui me koos oleme.“ Ütle talle, kuidas sa end tunned ja nad saavad sellega hakkama.