Reklaam sulgub sekundi pärast

ONLINE-INTERVJUU ämmaemand Kristi Simsiga: beebide allergiast, gaasidest, unerütmist jm.

Noore ema sünnitusjärgset perioodi ja vastsündinud beebi heaolu ning tervist puudutavatele küsimustele vastab meie online-intervjuus Ämmaemandusabi OÜ eestvedaja ja kogenud ämmaemand Kristi Sims. Küsimused on esitatud eelneva nädala jooksul Buduaar.ee lugejate poolt.

Riigipoolne personaalne ämmaemanda tugi noorele emale saab läbi, kui beebi ja ema haiglast koju saavad. Aga beebi eest hoolitsemise osas tekivad alles siis meie tõelised küsimused. Ämmaemandusabi on toeks värskelt emaks saanud naisele ning aitab hoole ja nõuannetega nii ema kui beebi heaolu ja hoolitsemise küsimustes. Noore ema sünnitusjärgset perioodi ja vastsündinud beebi heaolu ning tervist puudutavatele küsimustele vastab meie online-intervjuus Ämmaemandusabi OÜ eestvedaja ja kogenud ämmaemand Kristi Sims. Küsimused on esitatud eelneva nädala jooksul Buduaar.ee lugejate poolt.

 

1. Laps on viiekuune. Alates kuuendast elukuust sooviksin jätkata toitmist piimaseguga. Kuidas minna üle rinnapiimaga toitmiselt piimasegu peale?

Saan küsimusest aru, et toidate rinnapiimaga. Soovitaksin võimalusel jätkata ka 6. elukuust rinnaga toitmist, aga hakata harjutama lisatoiduga (püreega). Kui soovite siiski minna üle piimasegule, siis soovitaksin järk-järgulist rinnalt piimasegule üleminekut, kuna 6. elukuust tuleb juurde ka lisatoit (püreetoidu näol), siis kõigepealt soovitan hakata harjutama püreega ja kui on näha, et beebile tahke toit seede- ega nahaprobleeme ei tekita, võite järk-järgult sisse tuua ka piimasegu.

2. Mul on küsimus gaaside kohta. Kuidas neid ära tunda? Kui laps puuksutab, kas siis on tal gaasivalud või on probleem siis, kui ta ei puuksuta? Miks beebi viriseb ja väänleb enne puuksu väljatulemist (aga mitte kaua, lihtsalt mõned sekundid, kui see tuleb), kas see tähendab, et tal on valus?

Vastsündinu gaasivaludeks võiks pidada olukorda, kui igati terve laps muu nähtava põhjuseta kõvasti ja lohutamatult nutab. Laps puuksutab ja see on iseenesest täiesti normaalne protsess - rinnapiimas sisalduv laktoos (piimasuhkur) laguneb sooles mikroobide toimel, tekitades gaase. Kui gaase koguneb soolde ülemäära, põhjustab see valu ja sellel ajal võib beebi väänelda ning see võib viidata, et väljuma hakkav gaas võib veidi haiget teha.

3. Kuidas teha vahet, kas beebil on allergiatäpid või hormoonaalsed täpid või midagi muud ehk siis kuna minna arsti juurde ja kuna oodata, et need ise üle läheks?

Kirja teel on raske kindlaks teha, kas tegemist on allergiast tingitud täppide või hormonaalsetega, aga kõik oleneb, kus lööve esineb ja kui vana on teie laps. Paari-kolme nädala vanuselt võib beebidel vastsündinu akne tekkida, mis iseenesest kaob ja ravi ei vaja, kõik oleneb kirjeldusest ja lööbimise kohast. Kui teil tekib kahtlus allergiale, pöörduge perearstile, kes teie lapse lööbe üle vaatab.

4. Laps on viis nädalat vana. Minul nii raseduse ajal kui enne rasedust alati olnud kiire karvakasv, st vaja mitu korda nädalas raseerida kaenlaaluseid jms. Nüüd viimati raseerisin neli nädalat tagasi ja kaenla all on näha väga väikesed karvad, mis on selle ajaga kasvanud. Kas on mingi vitamiinipuudus või ongi see normaalne, et karvad (sh vist siis ka juuksed) ei kasva enam?

Karvakasv võib muutuda imetamise ajal, kuna andsite raseduse ajal ja annate imetamise ajal väga palju oma organismi varudest beebile, seega võib juuste kasv ja ka muu karvakasv veidi pidurduda. Võite profülaktiliselt rasedusaegseid vitamiine kasutada ka imetamise perioodil.

5. Kas rahutule beebile tohib anda midagi looduslikku ja rahustavat, nt palderjanitilgake piima sisse?

Kindlasti ei soovita rahutule beebile anda mingeid rahustavaid tilkasid, isegi mitte palderjani, olgu need kasvõi looduslikud. Esiteks sisaldavad kõik tilgad alkoholi ja teiseks ei vaja rahutu beebi tilkasid, vaid välja tuleks selgitada, mis on rahutuse põhjus. 

6. Mida soovitate ette võtta, kui kahekuune magab ainult süles? Ülejäänud aja kisab. Emal juba juhe täiesti koos. Kuidas sellest välja tulla ja seda muutma hakata, et magaks voodis nagu normaalsed lapsed?

Beebid vajavad väga oma vanemate, eriti aga oma ema lähedust. Ema lõhn ja südamerütm aitab beebil rahuneda. Kui beebi soovib päeval ainult süles magada, võiks võimaluse korral minna lapsega õue jalutama vankriga mitmel korral. Harjutamaks beebit ise magama, võiks esialgu magamajäämisel asetada oma käsi lapse põsele või kehale, nii tunnetab teie beebi, et ema on lähedal, hiljem aga on kergem kätt ära võtta, nii et beebi ei ärka.

7. Kas beebidel koorub esmane nahk maha? Tital jubedalt kestendavad (ajab nahka) labajalad ja käed.

Beebidel ei kooru esimene nahk maha, jääb selgusetuks, kui vana on teie beebi, aga tavaliselt need vastsündinud, kes on veidike raseduse ajal üle kantud, kipuvad olema veidi kuivema nahaga ja nende nahk ketendab, eriti labakäed ja jalad. Soovitan oma beebi nahka õliga määrida, näiteks Weleda õliga.

8. Kui vanalt lähevad beebil jalad sirgeks tavaolekus. Laps on kolmekuune, aga jalad ikka kogu aeg kronksus nagu vastsündinul. Kas peaks tegema mingisuguseid massaažiharjutusi või lähevad jalad ise sirgeks? Perearst ütleb, et see on normaalne, aga minu meelest ei ole normaalne, kui lapsel jalad kogu aeg kõverdatud.

Füsioloogiline painutus hakkab selles eas tasapisi taanduma, aga 3-kuusel beebil on jalgade kõverdus ehk painutus veel täiesti normaalne nähtus ja kui laps põtkib oma jalgadega aktiivselt. Muretsema peaks siis, kui teie beebil esineb jalgade vähest liigutamist. Kui jalad tunduvad pinges (jalad on tihti välja sirutatud) või vastupidi, hoopis madalama lihastoonusega, ning esineb vähe spontaanseid jalgade liigutusi või need hoopiski puuduvad, siis tuleks konsulteerida perearstiga ning vajadusel külastada neuroloogi.

9. Kui tihti peaks kahekuune imik sööma ning kas sellises vanuses beebil peaks olema juba kindel unerežiim? Hetkel tahab iga kord peale magamist süüa, kuid magab pea iga kahe tunni tagant. Väga tihti ajab laps ka toitu välja. Kui kaua selline periood peaks kestma? 

Esimestel elukuudel jaksab beebi järjest ärkvel olla 1,5-2 h ning vajab seejärel tingimusi une võimaldamiseks. Kindlat unerütmi veel selles vanuses olema ei pea, aga süüa tuleb beebile anda kohe, kui ta seda soovib – kui ta on näljane ja otsib, siis ei pea mõtlema ajale, vaid tuleb rinda anda. Kirjutate, et ajab ka toitu tihti välja, siis sellest tingituna võib teie beebi kõht kiiremini tühjaks minna. Kui teie beebi võtab kenasti juure, siis toidu tagasiheide ei ole probleem, kui kaalu aga jääb väheseks, tuleks üle vaadata rinnaga toitmine ja konsulteerida oma perearstiga. Toidu väljaviskamine lapse kasvades kaob, aga võib kesta kuni lisatoidu lisamiseni, s.o u 6 kuud.

10. Kui täpsed on tänapäeva ultrahelid, kui lootemuna on vaid 0,7 cm? Kui ikkagi arst on teinud kaks ultraheli kahepäevase vahega? Üks tehti, tulemuseks saadi 25 ja kuupäev 12, teine 27 ja kuupäev 14? Milline kuupäev võiks olla õige viljastuspäev?

Kahjuks viljastumise täpset päeva kindlaks teha ei ole võimalik. Rasedust arvestatakse menstruatsiooni esimese päeva järgi ja võrreldakse UHD saadud vastusega. Kui teie menstruatsioon on ebaregulaarne, siis UHD saab öelda teile viljastumise aja umbes nädalase täpsusega.

 

11. Kuidas teie suhtute vaktsiinide vajalikkusesse beebidele?

Vaktsineerimine on väga tõhus ning ohutu viis lapse ja enda kaitsmiseks raskete nakkushaiguste eest. Oma lapse ja enda vaktsineerimisega aitate kaasa haiguste leviku takistamisele ja kaitsete oma lähikondseid ning neidki lapsi, keda mingil põhjusel vaktsineeritud ei ole.

12. Laps on mul kolme nädala vanune ja arstide jutu järgi peaksin talle D-vitamiini tilkasid andma. Aga kahtlen selle vajalikkuses, sest väljas on järjest rohkem päikest ja hoian beebit päevas vähemalt 5 minutit päikesevalguses. Ma ei saa aru, kui emapiimast saab laps kõik vajalikud vitamiinid, siis miks D-vitamiini ta ei peaks rinnapiimast saama, eriti kui ema sööb tasakaalustatud toitu ja vähemalt kolm korda nädalas sööb lõhet või heeringat, sealt saab ju D-vitamiini küll. Kas selle asemel ei võiks hoopis oliiviõlitilkasid lapsele anda, seal ju ka D-vitamiin. Ma saan aru küll, et enamikul inimestel napib organismis D-vitamiini, aga see ei tähenda, et automaatselt kõigil nüüd selle defitsiit on ja kas ei peaks imikul tegema enne veretesti, et teada saada, kas tal on üldse vaja manustada D-vitamiini, mitte nii et ahh, sööge igaks juhuks ikka D-vitamiini, nagunii on teil selle puudus, see ju oleks sama, kui võtta näiteks iga päev palavikku alandavat rohtu, mis siis, et palavikku pole, aga igaks juhuks võtke ikka, äkki tuleb palavik. Sooviks põhjalikku vastust oma küsimustele.

Imikute puhul ei saa lähtuda oletustest, et kas laps saab D-vitamiini kätte rinnapiimast. D-vitamiini defitsiit võib tekkida eelkõige imikutel, kes ei saa rinnapiimast või imiku piimasegust vajalikku D-vitamiini kogust. Lapsevanemad on need, kes peavad tagama oma lapsele vitamiinid. Võite oma perearstiga sellel teemal vestelda ja kui olete nõus oma lapse vereanalüüsiks, siis võite kaaluda määrata lapsel D-vitamiini. 

Eelkõige peaksite ka määrama enda D-vitamiini taseme, sageli meie kliimavöötmes esineb täiskavanutel D-vitamiini defitsiit. Rasvast kala aga soovitan süüa kaks korda nädlas, kuna rasvases kalas esinevad keskkonnast tulenevad saasteained nagu raskmetallid, dioksiinid ja dioksiinilaadsed PCBd. Rasvaste kalade puhul tuleb arvestada, et minimaalne söödud ühe kalaliigi kogus ei ületaks kolme korda nädalas ja kaks portsjonit korraga ehk siis kuus portsjonit nädala kohta (mitte üle 300 g üht liiki kala nädalas ehk 43 grammi päevas). Siia gruppi kuuluvad väga rasvastest kaladest lõhe, angerjas, ilmselt ka meriforell, rasvastest kaladest kilu ja keskmise rasvasusega kaladest räim, samuti jõesilm (Roots, 2011).

13. Laps (vanus 7 nädalat) viskab palju toitu välja. Kaaluiive on normis ja tundub, et saab vaatamata sellele piisavalt süüa, aga mida soovitate selle leevendamiseks ja kaua see nn väljaviskamine võiks veel kesta?

Kui lapse kaaluiive on normis, siis probleemi sellest ei ole. Kui toidu tagasiheide hakkab muutuma probleemiks ehk lapse kaal ei tõuse või isegi väheneb, siis peate konsulteerima perearstiga, sest on olemas vastavad ravisegud tagasiheite parandamiseks. Tagasiheite puhul võite lapse magamisasendi peaosa tõsta veidi kõrgemale ehk kaldenurka muuta. Lapse kasvades see mure kaob, aga võib kesta kuni lisatoidu lisandumiseni ehk 6. elukuuni.

14. Kas lasta lapsel (4 kuud) pöialt imeda magama jäädes või pakkuda lutti? Ise väga lutti ei tahaks siiski. 

Kindlasti ei tasu lapsel lasta pöialt imeda, olgu see ärkvelolekus või magades, pöidla imemine rikub hambumuse, sõrme ja sellest lahtisaamine on pikk protsess. Soovitan lapse suure imemisvajaduse rahuldamiseks pakkuda lutti, lutt ei riku hambumust.

15. Laps neljakuune, ei hoia pead veel hästi. Kas perearst peaks saatma neuroloogi juurde? Ja kas tasuta pakutakse ka sel juhul massaaaži näiteks?

Sellises olukorras tuleks esmalt konsulteerida perearstiga ning vajadusel külastada neuroloogi. 3-kuuselt peaks laps olema suuteline oma pead kindlalt hoidma. Kui 4. elukuuks ei ole laps saavutanud kindlat peakontrolli, siis tuleb kindlasti külastada füsioterapeuti ja neuroloogi. Riiklikus süsteemis on kõik saatekirjaga massaažid tasuta. 

16. Kas kolmekuusel beebil tuleb lasta magada siis, kui ta soovib, või tuleks kindlasti tekitada kindel režiim ja kas see mõjub kuidagi beebi närvisüsteemile, kui teda pidevalt une pealt üles aetakse? 

3-kuusel beebil tuleks lasta magada siis, kui beebi soovib. Kui teie laps sööb hästi ja võtab kaalus juurde, siis tuleb lasta tal oma unevajadus täis magada. Kindlasti ei ole hea, kui tema unerütmi pidevalt katkestatakse.

17. Kui ühekuuse beebi nahk on kuiv, kas siis peaks tilgutama beebiõli vannivette (5 a tagasi esimese lapse puhul seda soovitati) või on mõni muu tõhusam ja parem viis selleks? 

Kui teie beebi nahk on kuiv, siis soovitan õli määrida beebi nahale (nt Weleda õli), õli lisamine vannivette ei too soovitud tulemust, sest õli vees ei lahustu. Õlitage oma beebit pärast vannitamist.

18. Miks ei soovitata beebile lutti enam tänapäeval?

Sellist soovitust, et lutti ei soovitata, ei ole. Sünnitusmajas ei soovitata lutti, sest laps peaks kõigepealt õppima rinnast imema. Kui laps imeb kenasti rinnast, siis ajaviitelutt ei ole keelatud.

19. Mis vanuseni on normaalne, et beebi vaatab aeg-ajalt kõõrdi?

Vastsündinul esineb füsioloogiline kõõrdsilmsus. See on tingitud silmaliigutajate lihaste koordineerimatust talitlusest, mistõttu silmad ei suuda liikuda samaaegselt. Enamasti siiski suudab laps mõlema silmaga jälgida esemeid 3-5 kuu vanusena, st suudab silmi koordineerida ja silmade kõõrdi vaatamine peaks lõppema. Silmad peaksid paralleelselt liikuma pärast kolmandat elukuud. Kõõrdsilmsuse kahtluse korral tuleks pöörduda silmaarsti poole.

Ämmaemandusabi kohta saad rohkem infot veebilehelt www.ammaemandusabi.ee või nende FB kontolt.

 

Buduaar.ee