Jaanus Saks: kodumaine Eminem Põhja-Tallinnast

Jaanus Saks: kodumaine Eminem Põhja-Tallinnast

Jaanus Saks (29), lavanimega Wild Disease, on tuntud Eesti räppar ja bändi Põhja-Tallinn asutajaliige. Kodumaine Eminem rääkis meile, mis on tema meelest Põhja-Tallinna edu saladus ning mida ta tänapäeva noortest arvab. 

Jaanus Saks (29), lavanimega Wild Disease, on tuntud Eesti räppar ja bändi Põhja-Tallinn asutajaliige. Kodumaine Eminem rääkis meile, mis on tema meelest Põhja-Tallinna edu saladus ning mida ta tänapäeva noortest arvab. 

2007. aastal lõid 12 Põhja-Tallinnast pärit räpparit projekti, mille nimeks sai „Probleem”. Algsest seltskonnast jäi alles viis liiget, kellest saigi täna tuntud bändi Põhja-Tallinn vundament. „Mõte tänapäevasest Põhja-Tallinna bändist tekkis Eesti hiphop festivali eel. Esiteks lisandus meile naisvokaal, kellega sai vaikselt uut materjali salvestatud. Siis tekkis mõte, et prooviks meie esinemistele kuidagi teistmoodi läheneda. Kõik viis selleni, et tahtsime laval midagi uut proovida just pillimeeste näol. Peale esimesi proove tundsime koheselt energiat ja mõistsime, et uus ja hästi toimiv kooslus ongi sündinud. Pärast esimese kontserti andmist saime aru, et kõik sobib ideaalselt ja peaksime selliselt ka tulevikus jätkama,” räägib Jaanus. Nüüdseks on ilmavalgust näinud kaks väga edukat plaati ning bändi koosseisus on toimunud ka mõned muudatused. „Esialgne naisvokaal Maia Vahtramäe pidi kahjuks bändist lahkuma ja tema asemel laulab meil nüüd Kerli Kivilaan, lisaks on asendunud ka kaks räpparit, kes pole tegelikult päris uued näod, vaid esialgsest viieliikmelisest koosseisust pärit mehed.” Hetkel lindistab Põhja-Tallinn juba kolmandat plaati.

Jaanus tunnistab, et Põhja-Tallinnast on saanud üks suur perekond ning nagu elus ikka, tekib neil ka erimeelsusi. „Vaidlusmomente ja noomimisi tuleb ette ning see on täiesti loomulik. Inimesed on erinevad ja peavad üksteise eripäradega elama õppima,” paljastab mees. „Oluline on alati oma muredest ja probleemidest rääkida ning nendele üheskoos lahendusi leida. Kindlasti ei tohiks vaikselt kannatada, kui miski meeltmööda pole.” Jaanus ise kaitseb konflikti sattudes alati oma seisukohti. „Parem oleks muidugi, kui konflikte ei tekiks, aga reaalses elus pole see tavaliselt võimalik. Oma seisukohtade eest seisan alati ning olen nõus leidma kompromisse juhul, kui need on põhjendatud. Kompromiss on edasiviiv jõud.” Aeg-ajalt saavad bändi liikmed ka lihtsalt niisama maailma asjade arutamiseks kokku. „See on hästi tore, et teeme mõnikord ühiselt asju, mis pole muusikaga otseselt seotud.”

Staari elu võib küll ihaldusväärsena tunduda, kuid isegi neil tuleb ette ootamatusi ning piinlikke momente. „Apsakaid tuleb ikka ette! Üks piinlikum olukord oli see, kui pidime ühel jaanitulel esinema ja elekter läks täpselt enne meie lavale astumist ära ning enam tagasi ei tulnudki. Seisime pimedal laval umbes viie tuhande inimese ees. Osad kontserdi külalised arvasid, et olime purjakil ja seetõttu jätsime esinemise ära. Nii see siiski ei olnud. Kahjuks on asju, mis meist endist ei sõltu. Piinlik oli selle publiku ees seista – nad ootasid meie esinemist väga ning pidid kahjuks pettuma.” Kõige hulljulgemaks asjaks, mida bändiga koos tehtud on, peab ta lava jagamist Hellade Vellede ja Meie Mehega. 

Lisaks bändile on Jaanusel olnud ka sadu isiklikke muusikaprojekte. „Hetkel tegelen Põhja-Tallinna bändi kõrvalt ka sooloalbumi materjaliga ja loodan sellega veel käesoleval aastal ühele poole saada. Projekte on muidu olnud meeletult palju, aga usun, et enamik neist jäävad sinna, kuhu need kuuluvad – minevikku,” räägib räppar. Kõige suuremaks inspiratsiooniallikaks peab mees igapäevaelu. „Kõik, mida olen pidanud läbi elama, ja kõik, mida enda ümber näen, on parimaks inspiratsiooniks. Minu lood räägivad elust enesest,” tunnistab ta. Jaanus plaanib oma soolokarjääriga tippu jõuda. „Usun, et see on iga muusiku unistus.” 

Mees tunnistab, et tal on mitmeid tulihingelisi fänne ja loodab, et neid tekib ajapikku veel juurde. „Lisaks pühendumusele ja sihikindlusele kuuluvad iga artisti edu valemisse ka tema fännid. Inimesed, kes toetavad ja annavad igapäevaselt indu edasi minna. Olen oma fännidele väga tänulik,”  räägib Jaanus. 

Pikemat lugu Jaanus Saksist loe ajakirjast Buduaar TEEN