LOE, KUIDAS PALJAS PORGAND aka Merilin Taimre toitumishäired seljatas

LOE, KUIDAS PALJAS PORGAND aka Merilin Taimre toitumishäired seljatas

Merilin Taimre aka Paljas Porgand on blogija, kes kannatas aastaid tagasi toitumishäirete ja ületreenimise käes. Ta sai oma haigusest võitu ja läks avastama elu Austraaliasse.

Merilin Taimre aka Paljas Porgand on blogija, kes kannatas aastaid tagasi toitumishäirete ja ületreenimise käes. Ta sai oma haigusest võitu ja läks avastama elu Austraaliasse. Tänaseks on Merilin tagasi Eestis, olles leidnud kuldse kesktee tervisliku toidu ja sportliku eluviisi vahel.

Kuidas leidsid tee tervisliku eluviisini?

Tervislik eluviis pole mind alati saatnud. Otse vastupidi – kannatasin mitme toitumishäire all, sh anoreksia ja buliimia. Olin pähe võtnud veel ületreenimise, et ikka võimalikult kiiresti saavutada „perfektne” keha, mida ihaldab vast iga 16aastane, keda pole toitumise ja tervisliku eluviisi teemal veel piisavalt haritud. Kuna arstitädid tõid mulle silme ette kurva tõsiasja, et võin niiviisi jätkates lastetuks jääda, siis otsustasin end muuta. Lisaks oli mul kõrini saanud sellest, et mu kaalul oli täielik jo-jo-efekt. Sõin ja näljutasin, treenisin tunde ning hiljem olin nõrkusest voodi külge aheldatud. Ma ei tahtnud, et tulevikus, kui meenutan oma nooruspõlve, kargaksid pähe vaid pedantsed kaloritelugemised, jõusaalis veedetud tunnid ja need piinarikkad kõhukorinad. Tahtsin olla TERVE, TUGEV ja olla oma elu PERENAINE. Tahtsin midagi saavutada ning oma eluga peale hakata ning teadsin üht – see haigus sööb mind isegi seestpoolt rohkem kui väljast ning ei lase mul iialgi õnnelikuks saada. Niisiis hakkasingi end harima tervisliku toitumise teemadel ning toetava inimesega oma kõrval käisin läbi selle konarliku tee, et saada lõpuks terveks ja õnnelikuks.

Mis on see, mis pani sind ennast teismeeas näljutama?

Meedia survestus, mis on loonud meile ideaali, milline on PERFEKTNE keha. Tundsin, et ma pole vääriline, kui ma ei mahu kindlatesse piiridesse, mille perfektsionism on loonud. Perfektsus on aga suhteline, nagu on ka ilu, huumor, eetika jne. Me ei ole kõik ühe puuga löödud ning see teebki meid igaüht ILUSAKS. Oled sa paks või peenike, pikk või lühike, kurvikas või kiitsakas. Sa oled ILUS ja su keha väärib armastust igal moel! Püüa, palju tahad, olla see Barbie-figuur, sa ei saa ikkagi kunagi õnnelikuks, sest alati on keegi ilusam, „perfektsem”, toredam. Lõppkokkuvõttes loeb see, mis su südames toimub ning kes sa inimese kui tervikuna oled!

Kuidas seljatada ebakindlusi oma keha suhtes?

Ärka iga päev üles ja vaata esimese asjana peeglisse. Olgugi et näed välja suht unekoll, kui sinu pandasilmad on tunnistuseks eilsele laiskusele meiki maha võtta ja ilmselt jookseb ka kuivanud ila mööda suunurka alla, aga ikkagi ütle iseendale: „Ma armastan end sellisena, nagu olen ja ma olen vääriline!”. Uskumatul kombel enamik inimesi ei suuda seda teha. Selline teguviis ei ole egoism, see on eneseteadvustamine ning -hindamine. Armastus saab alguse sinust enesest. Kui sa ei armasta iseennast, siis miks peaks tegema seda keegi teine? Seega hinda seda keha ja isiksust, mis sulle on kingitud, sest see on ainus, mis sul on alati olnud! Sinu keha näeb vaeva iga päev, et sind elus hoida ning armastab sind rohkem kui keegi teine. Sinu keha parandab su haavad, päästab sind õnnetustest ning viib sind elus edasi. Tee sama tema jaoks.

Täispika artikli leiad Buduaar TEEN jaanuar-veebruar ajakirjast.