Unistuste töö: stilist

Kellele ei meeldiks šopata koos Eesti suurimate staaridega, olla Eesti vingeimate telesaadete valmimise juures ning joosta ühelt pildistamiselt teisele ja ühelt videovõttelt teisele. Just niisugune näeb välja stilistina töötava Maarja Siimu argipäev. Buduaar TEEN uuris, kas kõik selle ameti juures on ikka nii lahe, kui välja paistab.


Kellele ei meeldiks šopata koos Eesti suurimate staaridega, olla Eesti vingeimate telesaadete valmimise juures ning joosta ühelt pildistamiselt teisele ja ühelt videovõttelt teisele. Just niisugune näeb välja stilistina töötava Maarja Siimu argipäev. Buduaar TEEN uuris, kas kõik selle ameti juures on ikka nii lahe, kui välja paistab.

 

Milline näeb välja üks sinu tavaline nii-öelda tööpäev?

Mul ei olegi tavalist tööpäeva. Rutiin kui selline puudub. On perioode, kus tööpäev hakkab kell viis hommikul ja lõppeb kell üks öösel. Kuid teinekord saan jällegi mõned päevad süümepiinadeta lõunani voodis rullida ja siis õhtuseks fotosessiooniks riideid laenutama või keemilisse puhastusse riietele järele minna.

 

Mida täpsemalt teeb stilist?

Stilisti tööks on üheaegselt olla nii psühholoog-moepolitsei ja hea sõber kui ka stiilinõustaja, kes sinu välimuse juures parima välja toob. Tihti on inimestel oma kujunenud kompleksid ja minu suurim töö on neid tihti põhjendamatuid komplekse lahti muukida ja panna klienti tundma oma kõige parema versioonina endast.

 

Nimeta mõned suuremad projektid, kus oled stilistikat teinud. 

Suurimad projektid on olnud kindlasti telesaated: „Eesti Laul”, „Su nägu kõlab tuttavalt”, „Laula mu laulu” ja hetkel „Eesti otsib superstaari”. Aastate jooksul on tehtud ka mitmete reklaamikampaaniate ja suurürituste stilistikat. Lisaks muusikavideote stilistika ning ajakirjade esikaaned ja moeseeriad.

 

Sinu töö tundub koosnevat ainult lõbust – kohtud staaridega ja käid šoppamas. Kas selles on ka midagi rasket?

Jah, tundub tihti, et lahe töö – ainult šoppad ja suhtled erinevate värvikate artistidega. Enamjaolt see nii ka on, kuid üks raske osa selle juures on näiteks see, kui käib iganädalane telesaade, mille jaoks on vaja leida erinevaid värvikaid ja just teatud maitsele sobivaid riideid. Teles töötavad värvid ja sära kõige paremini. Selliseid riideid on nädalast nädalasse üsna raske leida, sest tundub, justkui kõike oleks juba kasutatud!

 

Kui kaua oled seda tööd juba teinud?

Umbes kaheksa aastat.

 

Kus sa seda õppisid? 

Õppisin EKAs moedisaini, kuid seda õppides sain aru, et kaldun hoopis valmistoodangu ja sellega mängimise poole. Arvan, et stilistiks õppida ei saa, pigem on see sisetunde järgi tegutsemine – stiilitunne kas on kaasa sündinud või ei ole.

 

Kas stilistiks võib saada igaüks? Mis iseloomuomadused selleks olema peavad?

Iseloomuomadustest peaks kindlasti olema valmisolek igal kellaajal ja igal päeval tööle joosta. Sageli on just nädalavahetused stilistidel kõige tihedamad tööpäevad. Oluline on ka avatud meel ja julgus oma ideed ellu viia.

 

Kas Eesti staaridega on lihtne koostööd teha? On nad kõigega, mis sa neil palud selga/jalga panna, nõus?

Igaühel on kindlasti oma maitse ja sellega peab kiiresti harjuma. Samas on väga hea, kui kliendil on oma nägemus– see teeb töö kohe palju lõbusamaks ja lihtsamaks.

 

Kas sulle meeldib ka vabal ajal šopata?

Vabal ajal meeldib mulle väga poes käia, ka teistes poodides, kuhu tööajal asja pole. Välismaal käies on mul alati suur poodlemistuhin peal.

 

Anna mõni stiilinõu, kuidas endale sobivaid riideid valida! 

Ära jälgi viimaseid trende. Leia parem klassikalised esemed ja tuuni neid isikupäraste aksessuaaridega. Kanna näiteks huvitavaid kõrvarõngaid, peaehteid, kingi või kotte. 

 

Mis on sinu töö juures kõige raskem? Mis kõige lahedam?

Kõige raskem¬ad on kotid … sõna otses mõttes! (naerab – toim) Enne otsesaadet võib viis minutit enne eetrisse minekut kostüümi mõni muudatus tulla ja ¬see nõuab kiiret mõtlemist ja probleemi lahendamist. Kõige lahedam on see, et mitte kunagi ei hakka igav ¬alati on uus seltskond, uued inimesed, uued tutvused ja uued väljakutsed.

 

Mida soovitad neile, kes samuti soovivad stilistiks saada?

Kui sul endal autot ei ole, siis soovitan enne selle elukutse valimist omale load teha või leida suure autoga sõber, kes aitaks sul tihtipeale kümnete või kahekümnete kottide tassimisel punktist A punkti B jõuda. Ja veel pühendumust ja julgust– sellega saab kindlasti jala ukse vahele.

 

Artikkel on ilmunud ajakirjas Buduaar TEEN mai-juuni 2015