PILETIMÄNGU VÕITJAD: John Newman esineb Tallinnas 8.07

Briti popsensatsioon John Newman on omasuguste seas ainulaadne talent. Heidame pilgu tema elule, mis ei ole alati nii muinasjutuline olnud. 

25aastane popstaar on ainulaadne multitalent. Ta suudab laule kirjutada, arranžeerida, laulda, produtseerida ja oma lugude videotiimi juhendada. Samuti lava kujundada ja enda ning bändi esinemisriideid disainida. Tundelises Põhja-Yorkshire’i linnakeses üles kasvanud poisist sai ülikiirelt LA-s salvestav staar, kes kasutab sama stuudiot, mida Michael Jacksongi kasutas. Kõlab nagu muinasjutt, eks ole? Noormehe elu ei ole aga alati nii privilegeeritult kulgenud. 

Newman kasvas üles Settle’i linnakeses, mida ta ise nimetab „väikeseks igas mõttes” ehk kitsarinnaliseks. Isa, keda ta täna ei tunnista, oli perepeaks Newmani kuuenda eluaastani. Seejärel ta kadus. Artist räägib, et raha isa ei andnud, ta oli joodik ning tõi perele vaid pahandusi kaela. „Minul, mu emal Jackiel ja vennal Jamesil oli päevarahaks üks nael. See oli raske aeg, aga me oleme väga lähedane pere ja aitasime üksteist selles olukorras,” meenutab laulja. 

Newman on uhke, et ema Jackie lahkus müüjatöölt ning kolis tema juurde Londonisse. Newman ja ta vend said varakult „meesteks majas” ning noormees leiab, et võlgneb oma suure emotsionaalse intelligentsi just isa lahkumisele. 

Probleemne teismeiga

Tema teismeiga möödus metsikult: „Reede õhtud olid kaklemiseks”. Ta suitsetas kanepit ja jõi ning tal oli korduvalt kokkupõrkeid politseiga. Newman räägib, et talle ei meeldinud, kui keegi lõbutsemisele vahele segas. „Ükskord aeti mind närvi ja ma lõhkusin tüübi auto ära ning viskasin pool sellest jõkke,” naerab ta. Teine seik, mis meenub, sisaldas mootorrattal ragbiväljakul sõitmist, politsei tema sabas. Samuti pandi ta kioskist ajakirjade varastamise eest kinni. Ta ise peab neid juhtumeid pisut naeruväärseteks, sest ei saatnud korda ühtki tõsist kuritegu. 

Newman õppis mehaanikuks ning ütleb, et pidas seda kohe ajaraiskamiseks. Edasi läks ta Leedsi muusikat õppima ja siis Londonisse. „Minu soul’ilik hääl pärineb Otis Reddingi kuulamisest,” ütleb ta ise. „Istusin sageli oma kitarriga ja laulsin, ise sisemiselt valutades. Kui John oli 17, said kaks tema sõpra, Tom Rodgers ja Ben Ineson, surma. „Kuigi sattusin selle tõttu musta auku, inspireeris see juhtum minu loomingut.” 

Londonis töötas Newman Old Dairy nimelises pubis. Klišee küll, aga sel baaril on Johni kujunemisloos tähtis koht. Ühel õhtul sattus baari üks mees… see oli Piers Agget Rudimentalist, kes on nüüd Newmani bändis. Need kaks on nagu vennad, kelle vahel on stuudios imeline keemia. Newman kaotas lõpuks baaris töö, kuna tegeles baari taga liigselt lobistamisega ehk andis ära tasuta jooke.

Traagiline juhtum

Newmani rahvusvaheline edu sai alguse kohtumisest agendiga, kes otsis poistebändi liikmeid. Newman avaldas agendile muljet ning noormees pidas agendi entusiasmi ekslikult kindlaks diiliks. Nii see päris ei läinud, aga hoolimata sellest leidis John mänedžeri ning 2011. aastal sõlmis plaadifirmaga Island Records lepingu. 2012. aastal lõi ta kaks hitti drum’n’bass’i kollektiiviga Rudimental. 

Samal aastal juhtus Newmani elus nii mõndagi: tal avastati ajukasvaja, õnneks healoomuline. Arstid võtsid selle nina kaudu välja. „Jumal tänatud, et see on läbi,” ütleb Newman. „Sellest alates olen ma ainult tööd teinud, sest see teeb mind õnnelikuks. Mul on väga vedanud,” ütleb ta.

Pärast operatsiooni on John pingutanud, et operatsioonijärgselt ravimite võtmisest lisandunud kaalu kaotada. Vahel mõtiskleb ta, kas kasvaja või isegi vähk võiks teda uuesti tabada. Ent siis leiab ta, et tegeleb selle probleemiga siis, kui see tekib. Paljudel inimestel on tema arvates olukord palju hullem. 

Naistest

2013. aastal tunnistas Newman, et õppis olema truu. Tema siiani kõige suurem hitt „Love Me Again” räägib nimelt eksile haiget tegemisest. Newman tunnistab, et tuuritama hakates läks ta pea tüdrukute tähelepanust sassi ning rikkus suhte tolleaegse pruudiga. „Sain küll kiiresti aru, et nii see ei lähe ja et tegelikult hoolib minust kõige rohkem inimene, kes ootab kodus.” Hoolimata tüdruksõbrale laulu pühendamisest ja andestuse palumisest läks suhe metsa. „Hüppasin rongile, vabandasin, aga see lahendas asja ainult ajutiselt,” meenutab mees. 

Newman on olnud suhtes ka lauljatar Ella Eyre’iga, kelle kogumik „Feline” on suuresti inspireeritud nende suhtest. Hetkel on noormees teadaolevalt vallaline ning oma karjäärile pühendunud. 

(Elu)stiilist 

John Newman on rääkinud, et stiliseerib suure osa oma esinemisriietusest ise. Plaadifirma on soovinud palgata talle stilisti, aga enamasti ülikondades pildile jääv artist on öelnud, et hindab küll stilistide tööd, kuid väidab, et 60- ja 70ndatel ei olnud artistidel stiliste ja lava-look oli osa loomingust. 

Newman ise on öelnud, et tal on oma stiilist väga selge nägemus. Ta disainib paljud riided ise, hinnates samal ajal Vivienne Westwoodi ja Alexander McQueeni loomingut. 

Jakk, mille ta „Love Me Again” video jaoks disainis, on Johnile ülioluline. Nagu kõik muu, mis looga seotud on. Ta ei kanna seda enam, kuid tahab seda alles hoida, kuna sellest hitist sai alguse tema tähelend ning jakil on sentimentaalne tähendus. 

Staar armastab väga reisida. Ise leiab ta, et ilmselt sellepärast, et poisi perekond ei saanud seda endale lubada ning nüüd naudib ta seda täiel rinnal. Newman armastab ärgata uues kohas ja lennata. Austraaliasse minnes ütlesid kolleegid talle, et mingu magama, pärast on ajavahe tõttu väga raske, aga John oli üleval ja unistas kohtadest, mille kohalt üle lennati – Delhi, Kuala Lumpur…

Newman ütleb ka, et on õppinud n-ö kohvrite otsas elama, ta pakib alati liiga palju asju kaasa. „Teate ju küll, keegi kutsub õhtul dringile, aga sul pole lemmikasja kaasas,” naerab John. 

Edust ja kuulsatest sõpradest 

Kuulsust on Newman kahtlemata kõige enam kogunud globaalse hitiga „Love Me Again”, mis lennutas ta 2013. aastal Briti edetabelite tippu. Tema hiigelsuurt fännibaasi (ligi 400 miljonit „Love Me Again” vaatamist Youtube’is, üle kahe miljoni igakuise kuulaja Spotify’s) suurendab kindlasti koostöö selliste nimedega nagu Calvin Harris ja Ellie Goulding. Calviniga ollakse muide ka head sõbrad.

John Newman esineb Õllesummeri festivali pealaval 8. juulil
Õllesummeri kontserdil mängitakse kindlasti suurimaid hitte, samuti lubab Newman ägedat lava-show’d: „Näete, kui väga ma laval olemist armastan.” 

Tekst: Anu Lill, fotod: John Newman

PILETIMÄNG LÕPPENUD! 2 piletit võitsid Riina ja Helen97, võtame teiega ühendust.