Naiste võim

Evolutsiooniliselt oli välja kujunenud, et naiste koht oli kodus lapsi kasvatada, leemekulpi liigutada ning hea suhtlejana külalisi kostitada. Mehed seevastu on aga raha teenija ning perepea rolli täitnud.

Et naiste edukus veel paarkümmend aastat tagasi oli harukordne ning piiratud, on otseselt tulenev ebasoodatest oludest. Samal ajal on naised alati omanud võimu varjatud viisil ning oma olemuselt on nad sündinud just vallutajateks.
Paljudes riikides ei oleks veel paarkümmend aastat tagasi usutud, et riigipeaks võiks saada mõni mõjuvõimas naisterahvas. Erandid on siinkohal pikkade traditsioonidega demokraatlikud Euroopa riigid, kus ka naistel on siiski olnud võimalus täita kõrgeid riigiameti kohti.

Sajand, milles elame hetkel, on mõjutatud ammu juba uute tuulte ja tormide poolt. Naised on oma ilu, moraalse mõjuvõimu ning arukusega haaramas otsest maailma võimu enese kätte. Tänu sündivuse reguleerimisele (rasestumisvastased vahendid) ning teistele soodustavatele tingimustele on naised meeste kõrva juhtpositsioonile tõusmas.
Naised otsivad võimalusi eneseteostuseks ja kõrge positsiooni haaramiseks. Jutt käib enamikest maailma ühiskondade naistest, jättes kõrvale radikaalsed äärmused nagu näiteks Saudi-Araabia ja Aasia riigid.

Beavuoir on kunagi öelnud, et naised on suutnud õhutada sõdu, kuid nad pole võimelised lahingutaktikat soovitama ning kuigi maailma tõeline juhtimine pole kunagi olnud naiste käes, on just naistel olnud võime olla ajaloo liikumapanevaks jõuks.
Naiste käes on senini olnud kõik vahendid, kuid mitte piiavalt võimu neid kasutades eesmärkideni jõudmiseks.

Naised on olnud alati iluetaloniks – Marilyn Manroe, Jacqueline Kennedy, Catherine Zeta-Jones, Angelina Jolie, Merle Palmiste ning paljud teised vallutajad. Maailm ilma iluta oleks kohutav koht elamiseks. Just oma iluga on naised omanud varjatud viisil võimu, kasvõi läbi oma meeste. Mehed peavad ennekõike olema mehelikud ja kenad, kuid ilu on naiste pärusmaaks olnud aastasajandeid.

Oma olemuselt on naised keerulisemad ning ka nendega läbisaamine on raskendatud. Meestel on alati olnud naistega raske, kuid ilma nendeta ei saa mehed ka mitte. Ka selles võib peituda ilu saladus.
Keeruline ning kättesaamatu on alati peibutavam kui ebahuvitav ning pingutuseta vallutatav.

Ehk ongi mehed oma tööga maailma valitsejatena väsimas? Meeste eluiga on aastakümme lühem kui naistel, meeste psüühika on nõrgem kui naistel, meeste vastupanuvõime on väiksem kui naistel.
Võib-olla polegi nii halb mõte, kui just õrnem sugu haarab võimu ning annab meessoole puhkust. Või siis võrdõiguslikkuse aspektist, algaks etapp, mil valitsetakse koos heastades teineteise nõrkused ning kasutades ära teineteise erinevusi harmoonia saavutamisel?

Ilusat uut aastat soovides,
Kertu Jukkum
kertu@buduaar.ee