Vähem valesid, rohkem tegusid!

Kas olete mõelnud sellele, et iga päev keegi luiskab teile või petab teid? Ma ei mõtle suuri ettekavatsetud valedeskeeme, aga kasvõi pisikesi valekesi. Näiteks tõmbab poes müüa teid rahaga või luiskab ülemus  juba pool aastat teile, et kohe-kohe saate palgakõrgendust.

Iga päev puutume kokku sellega, et keegi kuskil tõmbab meid haneks. Üleeile Rimis toitu ostes avastasin, et osad tooted on kassas hoopis kallimad kui letis märgitud. Ma ei teinud sellest probleemi ja maksin arve ära. Päev hiljem seisin sama poe kassajärjekorras ning üks pensionieas vanahärra tegi kassas sama avastuse. Vanahärra polnud aga sellega arvestanud ja jäi täbarasse olukorda, tal polnud nii palju raha kaasas. Küsimusele, et miks siis letis teine hind oli sai ta müüjalt kohmitsemise pärast pahandada. Ka teised vaatasid teda põlgavalt, kuidas sa ronid poodi ilma rahata, nüüd teised ootavad sinu järgi! Mees jättis nukralt kauba letile ja lonkis tühjade kätega poest välja. Kahju oli.
Väga ebameeldiv tunne kui poekett üritab oma kliente tüssata. Siis hakkasingi mõtlema, et nii palju on päevas neid hetki, kus keegi luiskab igasuguste pisikeste ja suuremate asjade kohta. Inimesed petavad üksteist, hoiavad üksteise eest saladusi, räägivad asju ilusamaks, näppavad oma töökohast kontoritarbeid, räägivad üksteisest taga jne.

Ükskõik kui õigesti sina ise proovid elada, ikka selgub, et keegi räägib sust seljataga, levitab sinu kohta mingeid kuulujutte, suhtub sinusse eelarvamusega või varjab sinu eest mõnd ebameeldivat saladust.

Mida siis teha kui keegi sulle valetab? Minu arvates tuleks valedele vastu astuda ja mitte lasta neil sündida. Loomulikult on variant taluda ära kõik sinu kohta käivad kuulujutud ja valed ning ajada see ehk karmavõlgade kaela ning asjade käiguga leppida. Ent on ka variant seista enda eest ning enda sõna maksma panna. Miks peaksid sina kannatama kellegi teise tehtud otsuste eest või laskma enda pihta lennata valedel kui sul on võimalus seda mitte teha?

Kui keegi sind poes rahaga tõmbab, esita kaebus või ära osta sulle pähe määritud asja. Nii näitad ka teistele oma suhtumist valetamise kohta ning ehk järgivad ka nemad seda. Kui pole kellele valetada, siis lõppude lõpuks pole ka valetajaid.

Kui ülemus lubab teile juba pool aastat palgakõrgendust, mida aga ei tule ega tule, püüdke leida endale mõni muu vääriline töö. Ärge petke end lootustega kui teie pingutusi ei hinnata. Kui pole sinu võimuses hea sõnaga inimesi ja asjade käiku muuta, siis parem hoia sealt eemale!

Pole mõtet haududa kättemaksuplaane kui armastatud inimene sind petab, lihtsalt ära tee temaga enam tegemist. Praagi valelikud sõbrannad ja mehed oma elust välja, ära tee nendega üldse tegemist! Suhtle ainult nende inimestega, keda sajaprotsendiliselt usaldad. Luues enda ümber keskkonna, kus pole ruumi valedeks, ei hakka ka keegi sinna trügima.  

Ei ole mõtet lüüa käega sellele kui keegi teie pealt kasu tahab lõigata või teid lolliks tahab teha! Enda eest tuleb alati seista. Kui pidevalt pisikesi valesid alla neelata, siis ei muutu te mitte valedele immuunseks, vaid teid hakataksegi ära kasutama!

Kui praad läheb pliidil lootusetult kõrbema, viskame me selle ära, mitte ei hakka seda ikkagi sööma. Kui inimesed meid kõrvetavad, neelame me selle enamasti alla. Leian, et  valelike inimestega tuleks toimida samamoodi nagu kõrbema läinud kotletiga- visata see minema! Mida vähem on meie elus negatiivsust, seda rohkem jääb meile energiat tegeleda positiivsemate asjadega, mis aitavad meil saavutada meie eesmärke!

Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee