KARMEN JOLLER AVALDAS kogu tõe vaktsiini kõrvaltoimete osas

KARMEN JOLLER AVALDAS kogu tõe vaktsiini kõrvaltoimete osas
Margus Johanson

Perearst Karmen Joller tõdeb, et AstraZeneca vaktsiini võimalike kõrvalnähtude teemal on levima läinud mitmeid kahtlusi – kas seda vaktsiini saab üldse usaldada ja kas see toimib?

“Kui ma kirjutan esmakordselt inimesele välja näiteks vererõhuravimi, siis selgitan sagedamini esinevaid kõrvaltoimeid ja kutsun patsiendi mõne aja pärast tagasi. Kui patsient järgmisel visiidil midagi omapärast kurdab, siis uurin patsiendile ütlemata, kas ravimi omaduste kokkuvõttes (leian selle ravimiameti andmebaasist) on ravimi kõrvaltoimete hulgas sarnaseid sümptomeid mainitud. Seejärel annan patsiendile selgituse tema sümptomite kohta. Kuna enamik vererõhuravimeid, mis Eestis turul on, on kasutusel olnud juba aastakümneid ja kümnetel miljonitel patsientidel, siis ma saan ravimi omaduste kokkuvõtet ka usaldada – sinna lisatakse regulaarselt kogu oluline info, mis on selle ravimiga seotud.

Praegu on meil aga tegemist vaktsiinidega, mis pole varem kasutusel olnud. Ühelt poolt on tegemist vana, tuntud toimemehhanismiga ravimitega: me teame, et vaktsiinid aktiveerivad immuunsüsteemi, igaüks küll omamoodi. Teisalt, pisidetailid ja väga haruldased kõrvaltoimed alles ilmnevad. Väga haruldased kõrvaltoimed ei saanud varem ilmneda, kuna tehtud oli liiga vähe vaktsiini. Juhin tähelepanu sellele, et endiselt ei ole alust arvata, et vaktsiini kõrvaltoimed ilmneksid inimesel alles aastate pärast – need avalduvad ikka esimeste päevade ja nädalate jooksul.

Praegusel hetkel on riski-kasu suhe ka noorematel inimestel tugevalt AstraZeneca vaktsiini manustamise kasuks. Tuleb lihtsalt olla tähelepanelik teatud sümptomite osas.

Mis puutub Jüri Ratase mittevaktsineerimisse, siis on avalikkusele selgelt öeldud, et perearst ei soovitanud talle AstraZeneca vaktsiini. Jüri Ratas on 42-aastane, st vähem kui 60. 18. märtsil andis immunoprofülaktika ekspertkomisjon arstidele soovituse mitte vaktsineerida alla 60-aastaseid inimesi AstraZeneca vaktsiiniga,” tõdeb Joller.

Loe täispikka postitust SIIN.

Sarnased artiklid