MEES, KES INVESTEERIB endasse aastas 10 000 eurot

MEES, KES INVESTEERIB endasse aastas 10 000 eurot
Harry Tiits ja erakogu

„Olen saanud aru, et mind ei kõiguta numbrid mu pangakontol, vaid teadmine, et olen elu poolt pakutavateks võimalusteks valmis,” ütleb IT valdkonnast rätsepaametisse astunud Erki Veiko, kellele kuulub edukas meeste mõõduülikondade bränd Errier.

Endine IT-spetsialist on avatud ning otsekohene ja usub, et need põhimõtted tulevad kasuks ka äris. ”Tänapäeval on edu alus läbipaistvus. Kõik inimesed tahavad teada, kus, mis ja kes on tooted valmistanud. Nii on kliendid rahul ning teavad, mida oma raha eest saavad.” Erki peab oluliseks, et välja käidud raha eest saaks vastutasuks kvaliteeti nii toote kui teenuse näol. Nii sai alguse ka mõõduriideid pakkuv Errier. ”Nägin, et turul ruumi on, sest tollal ei olnud mõõduriideid ja rätsepateenust pakkuvate ettevõtete teenusekvaliteet minu silmis küsitud raha väärt. Tooted võisid olla väga head, aga sinnamaale me ei jõudnudki, sest kogemus oli kesine.” Täna võib Errieri külastav mees olla kindel, et saab lisaks enda mõõtude järgi riietele ka teeninduse ja atmosfääri elamuse. Koos rätsepaga toote disainimise juurde kuulub soovi korral garderoobikonsultatsioon, mille kõrvale pakutakse külma napsi või kuuma jooki.

Kannapööre tõi uue elu
Kõik sai alguse neli aastat tagasi, kui Erkil oli vaja leida uus elukutse. Ta veetis mitmeid kuid inspireerivate inimestega lõunatades ja otsides seda miskit, mis pirni põlema lööks, kuniks sai aru, et mõõduriided on tema väljakutse. ”Mulle pole kunagi meeldinud poes käia, sest minu jaoks on see aja raiskamine, küll aga olen lasknud enda jaoks asju parajaks õmmelda. Kuna mu ema oli suur õmblushuviline, siis tegelikult timmisin ka ise kooliajal pükse parajaks, kuid sõpradele sellest muidugi ei rääkinud. See ei oleks olnud cool,” muigab Veiko.

IT alalt koondatud mees hakkas ise samm-sammult rätsepmeistrite käe all õppima ja praktiseerima, õmmeldes särke ja veste nii endale kui sõpradele. Peagi saabus teadmine, et nendega ära ei ela, sest nõudlus oli madal. Mida aga igal mehel vaja on – ühte korralikku ülikonda. Ülikondi hakati valmistama koostöös tuntud kangatootjate ja valitud rätsepatega. Mehe jaoks oli põnev väljakutse pakkuda tipptasemel riietust, rafineerides samal ajal kliendi teekonda ”Tänu minu IT-õpingutele on kodulehe arendamine olnud lihtne. Kliendid saavad kohtumiseks aja otse minu kalendrisse broneerida. See meeldib neile väga!”

Pintsakul on üle saja operatsiooni, et ta hästi istuks.

Errieri ateljees otsustab klient koos Erkiga disaini ja materjalid. Suurem osa tootest õmmeldakse valmis koostööpartneri juures, lõppviimistlus tehakse kohapeal pärast põhjalikku proovi. ”Kvaliteetse toote valmistamine on pikk protsess ja alla nelja nädala hakkama ei saa. Pintsakul on üle saja operatsiooni, et ta hästi istuks. Täna valmistab Errier ligi 100 ülikonda aastas, mis on sisuliselt üks ülikond iga kolme päeva tagant.”

Uued väärtused

Võib ju kõlada mõnevõrra üllatavalt, aga mehe enda sõnul riietus ta gümnaasiumis nagu hea nolk kunagi ja mõistis riietuse tähtsust alles täiskasvanuelu peale liikudes. ”Vanemaks saades mõistsin, et sotsiaalselt on riietusel oluline roll ja ülikonnad on need kõige-kõigemad. Kui mees paneb ülikonna selga, vaadatakse teda teistmoodi ja koheldakse vastavalt. Olukorrad lahenevad sujuvamalt, sest inimesed on viisakamad ja abivalmimad. Ülikond kannab tähtsa inimese staatust, mis võib-olla ei peaks nii olema, aga ometi on.”

Meestel ei ole kuigi suurt usku sellesse, kui suure mõjuga on ülikond enesekindlusele.

Ent miks siis kipub Eesti mees ülikonda alahindama? Erki arvab, et meestel ei ole kuigi suurt usku sellesse, kui suure mõjuga on ülikond enesekindlusele. ”Neil on kogemus, et ülikond on valdavalt ebamugav ja tüütu riietus. Ma ei arva, et inimesed peaksid hommikust õhtuni ülikonnas käima – kindlasti mitte – aga vahepeal võiks. Kui paned korra kuus ülikonna selga ja viid oma kaaslase sööma või tantsima, siis on sellel suurem positiivne mõju, kui arvatakse.” Olgu mainitud, et ebamugavaks võib ülikonna muuta ka kunstmaterjal, mis ei veni ega hinga ja soodustab higistamist. Täna on naturaalsest materjalist mõõdu järgi valmistatud Errieri ülikonnakomplekti hind 800 euro kandis. See on samas hinnaklassis tuntud brändide standardtoodetega. Rätsep kinnitab, et üks korralik ülikond on kindlasti positiivse tootlusega investeering, mida tasub igal mehel kaaluda. On aeg murda müüti, et mehed hoolitsevad oma autode eest rohkem kui iseenda eest.

10 000 eurot investeeringuid aastas
Investeerimine on Erki jaoks oluline, kuid numbrid pangaarvel mitte nii väga. ”Olen märganud, et kui investeerin enesearengusse: kursustesse, koolitustesse ja reisidesse, siis uued teadmised teenivad investeeringu mitmekordselt tagasi. Püüan endasse aasta jooksul investeerida 10 000 euro väärtuses raha ja aega, sest see pakub rahulolu ja kindlustunnet. Samas kulub iga järgmise kümne tuhande teenimiseks järjest vähem aega.

Mõttemaailma muutus toimus ettevõtte algusfaasis, kui mehe netoväärtus oli mõni päev viis eurot, kuid ringi vaadates ei tundunud jõukad sõbrad rohkem rahul või õnnelikud. ”Sain aru, et minu jaoks on olulisem, et olen valmis võimalusi realiseerima. Täna olen suutnud endasse investeerimise põhimõttel vabaks rabeleda kõigist nähtamatutest ahelatest. Minu jaoks peitub väärtus just isiklikus vabaduses. Kui ma ei taha täna tööd teha, siis märgin enda jaoks kalendrisse vaba päeva ja kõik. Kui mul on teadmine, et saan ise oma elu juhtida, järgneb sellele ka finantsiline edu.” Erki jaoks on endasse investeerimine suurim rahuloluallikas, sest inimloomuse varahimu on lõputu, isegi kui piisaks vähemast.

Miks me pole piisavad?
Piisavus on eestlaste jaoks üldse suur probleem, sest me ei saa igapäevaselt oma tegude ja olemuse eest vajalikku tunnustust, seega seda kompenseeritakse asjadega. ”Kirjutasin sel teemal artikli ja uurisin, kui palju võetakse tarbimislaene. Tuli välja, et Eestis võetakse kuus 20 miljoni euro jagu kiirlaene ja järelmakse, ent väga väike osa läheb asjadele, mida on päriselt vaja, et saaks eluga edasi minna.”

Palju kannatatakse mõttetult halba enesetunnet.

Nii on ka Erki enesearengusse investeeritud summa eesmärk kasvatada rahulolu ja tunda ära, millal on piisav. ”Kui sa hommikul ärkad ja su enesetunne ei ole 10-st vähemalt 8 või 9, siis peaks midagi muutma. Olen märganud, et palju kannatatakse mõttetult halba enesetunnet. Hommikud võiksid olla sellised, et oled rahul kõigega, mis päev toob, sest see on sinu päev. Kannatamine on mõttetu,” innustab Erki samm-sammult tegema paremaid valikuid, et elu poolt pakutav hea vastu võtta.