NIPINURK: Kuidas saada endale väga hea töökoht?

Monika Kuzmina

pilt: Riina Vaikmaa

“Jagan teiega oma kogemusi sellest, kui ma ise olin tööturul otsimas ja avaldan ka saladuse, kuidas värbajad mõtlevad ja mida juhid tahavad näha,” õpetab ta, kuidas leida endale sobiv töökoht.

Järjekindlus viib sihile

“Kui ma sain täisealiseks, hakkasin otsima omale erialast tööd. Kuigi olin just läinud personalitööd ja arendust õppima, siis ma ikkagi tahtsin kooli kõrvalt juba teha ka oma erialast tööd. Olin nõus tegema praktikandina tööd, mida iganes, et seda kogemust saada,” räägib Ketlin.

Tollel ajal oli 2008. aasta majanduslangus ning töökoha saamine polnud üldse lihtne, eriti kui sul polnud absoluutselt kogemust. Ketlin ei andnud keerulisel ajal alla, tegi Exceli tabeli, kuhu pani kirja palju ettevõtteid ning kandideeris umbes 50 ettevõttesse. CV-le reageerisid ainult kolm ning keegi ei kutsunud vestlusele. Paratamatult annab see enesekindlusele laksu. “Sa tunned, et sa ei ole mitte keegi, sind ei taha keegi ja keegi ei viitsi sulle isegi vastata,” meenutab ta. “Aga ei tohi lasta pead norgu. Tuleb mõelda, kuidas siis saab.”

Kui Ketlin sai aru, et erialasele tööle teda ei võeta, võttis ta otsuse minna praktikale, et saada kogemusi. Ta küsitles läbi kõik oma tuttavad, et tuttav tema eest kostaks. Läbi tuttavate sai ta mitmesse ettevõttesse vähemalt jutule, ent tööle ei tahtnud teda keegi võtta.

“Ma mõtlesin siis, et ma ei tahagi raha saada, olen nõus teile maksma, aga ma tahan saada seda kogemust,” selgitab ta. “Muidugi, kui ma selle jutu välja käisin, siis vaadati, et kõik ei ole vist sellel inimesel korras, aga nähti tohutult suurt tahet seda tööd teha.”

Sellega sai ta praktikale, mille eest ta tänulik on. “Ma sain ikka päris korraliku tasu, sest ma tegin väga tubli tööd. Kuna ma olin kogu ihu ja hingega asja juures, siis ma tegin mõnele vanale spetsialistile tugevalt silmad ette. Sain päris korraliku tasu, peo, lilled, kõik asjad sain ja lõpuks tehti tööpakkumine ka. Et kõik oleneb ikkagi sinust endast,” selgitab ta.

Ketlin Kasaku sõnul on kõik võimalik. “Kõik oleneb sinust, aga see protsess ei peagi olema lihtne,” räägib ta. “Aga kui sa teed teatud tegevusi õigesti ja ei jäta niiöelda piltlikult öeldes jonni, siis sa saad hakkama.”

Leia elus oma siht

Ketlin Kasak on juba noorpõlvest saadik teadnud, et ta tahab tegeleda personalitööga. Paljud satuvad aga tegema tööd, mis neile tegelikult ei sobi. Et avastada enda jaoks õige töö, soovitab Ketlin mõelda selle peale, mis sinu tugevused on, mida sulle praegu meeldib teha vabal ajal. “Ei ole mõtet enne CV-d koostama hakata, kui sa ei tea, kes sa oled,” selgitab ta.

Praegune kriis on Ketlini sõnul ka parim aeg mõelda karjäärimuutuse peale. Kui sa ei ole rahul oma eluga, on praegu parim aeg teha muudatused ja uued otsused, et leida endale sobiv töö.

Ning kindlasti ei tohiks karta olla sina ise. “Kui sa hakkad CV-d või motivatsioonikirja koostama, ära mõtle välja, et sa oled keegi, kes sa tegelikult ei ole,” selgitab ta. “See on väga okei, et sa oled teistmoodi kui teised inimesed. Tunne, et see on sinu pluss.”

CV olgu korrektne

Kogenud värbaja sõnul ei hinda keegi CV-s tegelikult seda, kas järjekord on õigesti paigas, peamine on siiski sinu kogemus. Kui sa oled oma töökohti tihti vahetanud, siis miks sa seda teinud oled? “See ei meeldi eriti tööandjatele, kui sa iga natukese aja tagant töökohta vahetad, sest siis see inimene tegelikult ei tea, mida ta tahab,” selgitab ta. Kui juhid su välja õpetavad ja sa ära lähed, on see suur rahakaotus. Kui sulle meeldib tihti töökohti vahetada, siis ehk vajad sellist tööd, kus on pidevalt vaheldust, näiteks müük.

CV peaks kindlasti olema ka kirjavigadeta. Kui sa ei ole endas kindel, on mõistlik kirjatöö tellida või paluda abi, et sul oleks korrektne CV, kuhu võid hiljem ise täiendusi lisada. Unustada ei tohi ka korralikku e-maili, mis peaks olema selline: eesnimi, punkt, perenimi või ees- ja perenimi ning numbrid. “Ma olen näinud imelikke e-maile. Sinna ei panda mingeid automarginimetusi, see ei jäta head muljet,” toob ta välja põhilised vead.

Kui sul on soovituskirju, tuleb need kindlasti juurde lisada. Kui pole, võib uurida oma tutvusringkonnast, eelmiselt tööandjalt, kolleegidelt. Värbaja sõnul sobivad soovitaks ka su enda ema-isa või õde-vend.

Näita välja initsiatiivi

Ketlin soovitab pärast CV saatmist helistada sellesse ettevõttesse, kelle kontakt töökuulutuses on.”Helista ja küsi, ära ole pealetükkiv, vaid ütle, et tere, mina olen see ja see, tahtsin lihtsalt kindel olla, et kas minu CV on ilusti teieni jõudnud,” soovitab ta. Siis värbaja otsib kohe üles nime, ütleb jah ja kui ei ole, siis saadad uuesti.

Sellega jääd sa värbajale meelde. Võid ka küsida, milline värbamisprotsess välja näeb. Seejärel täna ilusti selle aja eest ning ütle, et jääd hea meelega ootama.

Enne vestlust peaks kindlasti vaatama läbi ettevõtte kodulehe. Loe läbi missioon, visioon, eesmärk, asjad, mis seal kõik on. Ehk leiad kuskilt ka selle sama osakonna või juhi loo. See on väga tähtis.

Töövestlusele minnes pane ennast viisakalt riidesse, aga ära liiale mine. “Naistel ei tohi olla liiga palju meiki peal, ei tohi panna palju lõhna peale, see muutub häirivaks. Kõik asjad peavad olema mõõdukalt,” juhendab värbaja. “Mehed ka ei lähe lühikeste pükstega, vaid ikka alati ametlik riietus, pikad püksid. Parim neutraalne riietus on must ja valge.”

Esita küsimusi, aga mõõdukalt

“Mõni on selline, kes tahab tohutult küsimusi küsida ja segab igale poole vahele. See ei ole mõistlik, kuula ära, millest sulle alguses räägitakse,” räägib Ketlin omadest kogemustest. “Mina hindan alati töövestlustel, milliseid küsimusi inimene küsib. Selle järgi on võimalik aru saada, kus inimene oma arengus on.”

Seega tasub kindlasti läbi mõelda ka oma küsimused. Küsimused näitavad, et sa oled kaasa mõelnud, aga kümne küsimuse tulistamine on üsna väsitav. Küsimused võiksid olla ettevõtte kohta, osakonna kohta, mida juht sinult ootab. “Minu meelest väga äge küsimus on see, et mis on kirjutamata reeglid selles osakonnas – mida kõik teavad, aga sellest ei räägita?” soovitab ta. Sellega saad sellist infot, kas sa tegelikult sobid sinna meeskonda.

Kui oled tööle võetud, ei maksa jälle küsimist unustada. Kuidas ette valmistuda esimeseks tööpäevaks, mida teha? “Minu käest on palju küsitud, et kuidas ma peaks riietuma,” toob Ketlin näite. “Väga tark küsimus, inimesel mure, ausalt tuleb ja küsib, see on väga hea.”

Töövestlusel tuleb olla aus ja läbipaistev. Ole sina ise, ära mängi seal kedagi teist. “Juhid üldjuhul tunnetavad selle kohe ära, kui sa mängid kedagi teist. Ei ole mõtet. Ole see, kes sa oled,” soovitab Ketlin.

Harjutus, kuidas oma enesehinnangut tõsta

Paratamatult äraütlevad vastused või üldse vastuseta jäämine mõjub enesehinnagule. Siis aga tuleb ikka edasi rühkida. Siin on üks harjutus, millega enda enesehinnangut tõsta:

Pane kirja 100 asja, milles sa oled hea, milles sa oled tubli, mis on sul hästi? Milles sa oled tugev? “Näiteks ma mängin hästi arvutimänge, mul tuleb see hästi välja. Mul on hea uni. Mulle meeldib süüa teha, mingid sellised täiesti lihtsad asjad,” selgitab Ketlin. Kui päris sada kokku ei tule, pane 10, 20 või 30. Kui sa oled need 100 punkti kirja saanud, siis on sinu enesekindlus tõusnud.