Kaia Jäppinen Buduaari eksperimendis: skeptikust astroloogia usku

6 kommentaari
Kaia Jäppinen Buduaari eksperimendis: skeptikust astroloogia usku

Buduaar saatis värskelt uue astroloogia raamatu “Sünnikaardi saladused” kirjutanud astroloog Triin Tobberi juurde endise abilinnapea ja praegu ettevõtlusega tegeleva targa ja tegusa naise Kaia Jäppineni, kes polnud varem astroloogiaga kokku puutunud. Kuidas see kohtumine Kaia elu muutis ning miks ta varem astroloogia vastu huvi ei tundnud, saad teada, kui loed edasi.   

Buduaar saatis värskelt uue astroloogia raamatu “Sünnikaardi saladused” kirjutanud astroloog Triin Tobberi juurde endise abilinnapea ja praegu ettevõtlusega tegeleva targa ja tegusa naise Kaia Jäppineni, kes polnud varem astroloogiaga kokku puutunud. Kuidas see kohtumine Kaia elu muutis ning miks ta varem astroloogia vastu huvi ei tundnud, saad teada, kui loed edasi. 

Oled siiani olnud astroloogia suhtes skeptiline. Miks?

Ei oskagi täpselt öelda. Ma pole ebausklik: mind ei häiri, kui must kass läheb üle tee, kui 13. kuupäev satub reedele või paned näiteks kiiruga särgi pahupidi selga jms. Sellega ma ei taha öelda, et astroloogia näol oleks minu jaoks tegu olnud mingi ebausu, nõiduse või ususektiga – ei, üldsegi mitte. Pole ehk lihtsalt aastaid, võib juba öelda, et aastakümneid suhtunud astroloogiasse kui filosoofiasse, mis aitab seletada elu ja sellesse väga süvenenud, kuigi ju palju räägitakse sellest, et iga inimese saatus on paljus ette määratud ning inimene ise saab seda muidugi mõjutada tulenevalt oma otsustest ja valikutest teatud ajahetkedel. Ja eks ma mõelnud ikka aeg-ajalt olen, et on küll vist nii, kuid millest see tegelikult kõik alguse saab…? Seda vist mitte. Eks olen ju ka mina nn oma ajastu laps 60ndatest, kelle põlvkonna jaoks oli astroloogia paraku justkui tabuteema ja millest avalikult ei räägitud. Olime paljuski ju programmeeritud tollase ühiskonnakorra arengute järgi: kooli minnes said meist peagi oktoobrilapsed, siis pioneerid, siis kommunistlikud noored jne, jne. Ülikooli ajal, mis langes kokku tollase NSVLi õitseajaga, loputati meie ajusid selliste õppeainetega nagu teaduslik kommunism, poliitökonoomia, NLKP ajalugu jt. Tõsi, loengud olid ka filosoofiast, kuid needki kantud marksismist ja leninismist ning nõukogulikest loosungitest. 

 

Kas sulle on kunagi tehtud isiklikku sünnikaarti või tulevikuprognoosi, kas ja kui palju sa üldse teadsid enne astroloogiast?

Ma pole varem sünnikaardi ega tulevikuprognoosidega kokku puutunud. Eks me kõik ju mingis vanuses, nii põhikooli keskmises-vanemas astmes, oleme huvi tundnud tähtkujude ja selle vastu, millise looma aastal 12-aastases tsüklis me sündinud oleme. Aga vaevalt et meist enamik siis sügavamalt astroloogia peale mõtles – see oli pigem üks väike osa teismelise püüdlusest eneseavastamise poole ning enamjaolt oli ju tegu vägagi populistlike kirjutistega. Seda, et astroloogiat ja astroloogide abi on aastakümneid kasutatud nii sõja- kui luuretegevuses, välispoliitikas, riikide ja organisatsioonide juhtimisel, et mujal maailmas on suurärimehed samuti astroloogidelt nõu küsinud ja teevad seda jätkuvalt enne suurtehingute, -investeeringute tegemist jne, et astroloogide abi kasutatakse lisaks psühhiaatritele, psühholoogidele jt kosmoselaeva meeskonna liikmete sobivuse määramisel jne, hakkasime kõigepealt nägema filmides ja kuulma ju alles pärast nn raudse eesriide langemist. Eks olen ka viimasel 15 aastal väga palju maailmas ringi reisinud ja ikka ja jälle loed-kuuled-näed tähetarkadest, et juba sajandeid e.m.a. olid Babüloonias, Egiptuses, Kesk-Ameerikas, hiljem Kreekas ja Roomas ning keskajal olid astroloogid, õigemini nende teadmised, väga hinnatud. Renessansiajal olid astroloogid õukondades asendamatud, astroloogiat õpetati ülikoolides jne, kuid eks me võtsime seda ikka rohkem kui sotsiaalkultuurilist pärandit, mitte aga tõsiseltvõetavat valdkonda, millele oma liigagi praktilises elus tähelepanu pöörata.

 

Buduaar valis sinu kui nn skeptiku välja, et saata kohtumisele tõelise astroloogiga. Millised on sinu muljed, kas oled jätkuvalt skeptik?

Kuna ma ei osanud enne kohtumist midagi arvata, oodata ega karta, siis läksin astroloogi juurde n-ö valge lehena ja ehk uudishimuga. Kõigepealt tahaks mainida, et tegemist on äärmiselt sooja ja toreda inimesega. Olen oma erinevates tegevustes ja valdkondades kohtunud tuhandete inimestega, seetõttu olen õppinud inimesi suhteliselt kiirelt ära tundma-tunnetama. Kuna meie kohanemise aeg oli lühike ja asusime kohe asja juurde, eks ma ka ise olin avatud ja valmis uut kuulama, analüüsima-sünteesima, siis veel kord – kohe oli aru saada, et tegemist on inimesega, kes on oma ala tõsine asjatundja ja tekkis väga mõnus vestlus, mis planeeritud 1,5 tunni asemel venis hoopiski 2,5 tunni pikkuseks mõtete vahetuseks. Kas ma olen jätkuvalt skeptik? Ehk on liiga vara öelda, kuid ega vist ikka enam ei ole.

 

Räägi põgusalt, mis esimesel kohtumisel toimus.

Eelmises vastuses juba natuke kirjeldasin õhkkonda. Kohtumise eesmärk oligi ju see, et minu eelnevalt saadetud andmete põhjal oli astroloog koostanud – kasutades loomulikult vastavat arvutiprogrammi – minu sünnikaardi ehk radix’i. Kui mulle seda paberit näidati, ei saanud ma sellest midagi aru ega osanud ise välja lugeda ühegi numbri ega sümboli tähendust. Siis mulle selgitati, mida sünnikaart üldse tähendab, mida näitab, kui põhjalikult jne. Püüdes siis nüüd konkreetsemaks minna: selgitati, et sünnikaart näitab seda, millises omavahelises seisus olid planeedid inimese sünnihetkel, kuidas planeetide omavaheline seis võib ja saab mõjutada inimese erinevate omaduste-võimete kujunemist, kuidas mõjutab see emotsionaalset fooni, sh närvisüsteemi, mis laadi terviseprobleemid võivad esineda, kuidas inimene ehk teatud hetkedel kasutab rohkem oma vasakut või paremat ajupoolkera või kumb kipub domineerima, kui inimene ise mõnedes situatsioonides või teatud ajaperioodidel oma probleemidele või elu olulistele mõjutustele tähelepanu ei pööra jne. See tundub kõik ehk liiga üldisena, kuid tegelikult ongi ju nii, et inimene ei saa ennast muuta ega ka teisi enda ümber, vaid saab muuta enda elu läbi oma suhtumise ja mõtlemise muutmise. Astroloogia ju tegelebki sellega, et uurida Maa peal oleva inimese (muu olevuse, ka organisatsiooni, asja jne) suhteid taevakehadega, nende suhete muutumisega ajas ja ruumis. Võiksin siinkohal tuua sellise näite: astroloog näiteks küsis, et tema näeb graafikul, et nt x aasta x kuu umbes sellisel x kuupäeval toimus minu elus teatud oluline muudatus Y sektoris – st teatud valdkonnas-tegevuses –, kuid ta ei tea täpselt, mis see on, kuid kas see sündmus oli näiteks midagi sellist, mida ta kirjeldab. Kui ta oli kirjeldanud, pidin tõdema, et tõepoolest, oli küll päris täpselt nii. Aga mõtlesin, et eks minu kohta on nii palju infot saadaval, et küsiks vastu! Tean ju oma elus selliseid aegu ja sündmusi, mida peaaegu keegi ei tea või kui, siis ainult kõige lähedasemad inimesed. Võtsin ühe perioodi oma teisest elukümnest ja vaatasime siis koos graafikut, millest mina küll midagi ei osanud välja lugeda, kuid astroloog kirjeldas üsna täpselt, mis toimus. Ja siis olin küll sunnitud tõdema – tähed ei valeta! Tuleb ainult osata lugeda! Ja nii me siis vahetasimegi mõtteid – juttu oleks jätkunud kauemaks, kuid leidsime, et võiks nüüd veidi vahet pidada ja siis ehk uuesti kohtuda…

 

Kas sa said enda kohta midagi uut teada või üllatas sind midagi selle info juures, mida astroloog sinu kohta välja luges?

Pean tõdema, et väga palju uut ma teada ei saanud – pigem kinnitust sellele, milliste järeldusteni olen ise viimase aastaga ja ka ehk varem jõudnud. Pigem ütleks nii, et üllatas see, et ehk 99 % sellest, mida astroloog välja luges, oli tõde.

 

Kas see kohtumine muutis kuidagi sinu tulevikku. Kas sa nt järgmine kord, kui hakkad olulist lepingut alla kirjutama, kiikad ka tähtede seisu?

Kindlasti mõjutab see mingil määral minu tulevikku: sain kindluse, et olen oma mõtetes õigel teel. Nüüd on pall minu käes – õiget teed käia!

 

 

Usutles: Marge Rahu