Kas psühholoogi külastamine tähendab, et olen “läbikukkuja”?

Kas psühholoogi külastamine tähendab, et olen “läbikukkuja”?

Ma tunnen, et olen alati üksinda kõigega hakkama saanud, aga enam ei oska ega suuda. Olen aidanud oma sõbrannasid, sest teistele ma kohe oskan nõu anda. Teiste elu tundub kõrvaltvaadatuna üldse lihtsam ja selgem. Ma tean täpselt, mida keegi peaks tegema, et õnnelik olla. Miks see iseendale otsa vaatamine nii raske on? 

Ma tunnen, et olen alati üksinda kõigega hakkama saanud, aga enam ei oska ega suuda. Olen aidanud oma sõbrannasid, sest teistele ma kohe oskan nõu anda. Teiste elu tundub kõrvaltvaadatuna üldse lihtsam ja selgem. Ma tean täpselt, mida keegi peaks tegema, et õnnelik olla. Miks see iseendale otsa vaatamine nii raske on? 

Mul on kuskil alateadvuses teadmine, et pean tugev olema, ei tohi alla anda ja nõrkust ei tohi mingil juhul välja näidata. Ma ei või ju tunnistada, et ma ei saa oma eluga enam hakkama, et miski ei lähe nii, nagu ma tahan, ootan või plaanin. Ma ei oska enam. Samas psühholoogi juurde nagu ka ei tahaks minna, sest siis ma ju olen “läbikukkuja“. Kas ma tõesti olen oma eluga sellesse punkti jõudnud, kus oli mu ema, kes kogu aeg kurtis, et mees on hoolimatu ja lapsed ei tee midagi nii, nagu tema õigeks peab. Ma ei taha olla temasugune viriseja. Mida ma teen?

Kas tuleb tuttav ette? Tüüpiline sisekõne väikeste variatsioonidega, mida küllap igaüks meist on iseendaga pidanud. Ühel hetkel oled oma eluga sellises punktis, kus ise ei oska, teistelt ei tihka abi küsida ja üleüldse ei soovi tunnistada, et sinuga on miskit lahti, sest see tähendaks enda avalikult “luuseriks“ tembeldamist. Loomulikult on maailm täis valikuid, mida stressi leevendamiseks veel proovida – spaa, tüdrukute õhtu väljas, puhkusereis, aroomimassaaž, jooga, mõni hea trenn. Proovid ka need läbi, kuid enesetunne ei muutu ikka paremaks. Mis edasi?

Kui oled oma eluga mingil ristteel, on aeg vaadata üle oma senised valikud ja uskumused, mis on sind sinna toonud. Miks suhe enam ei tööta või laps kasvab üle pea? Pealtnäha on kõik korras, kuid sees närib pidev rahulolematusetunne? Ise näed kitsast osa ja sellesse sekkuvad emotsioonid ja tõlgendamised, hirmud ja tahtmised. Sõbranna näeb sind samuti oma vaatevinklist ja endast lähtuvate soovitustega. Jääb psühholoog, aga mida sa sellest variandist tead? 

Kas psühholoogi juurde minek võiks tähendada seda, et istud ühe naise juures toolil, kes puurib oma kõiketeadja pilgu sinust läbi? Kuulab sind veidi ja ütleb, kuidas pead kõike tegema ja paneb sulle “diagnoosi“ või kirjutab rahusteid? Võib, aga ei pruugi. Teraapia tõhususe aluseks on põhjuste ülesleidmine ja nende tervendamine, mitte tagajärgede leevendamine. Ja põhjused on tavaliselt lapsepõlves ja minevikusuhetes ning läbielamistes, mis unustatud ja alateadvusesse surutud. Maailm on mitmepalgeline ja kirju. Eesti on ammu sellele uksed avanud. Siin on võrreldes nõukaajaga palju põnevaid ja uusi teraapiasuundi, ka psühholoogid on oma olemuselt ja elukogemuselt hoopis teised. 

Mis on erilist holistilises psühhoteraapias?

Võiksid proovida holistilist psühhoteraapiat. Selle suuna lähenemine on ülimalt inimesekeskne ja hooliv. Psühhoterapeut on sinu jaoks kui teekaaslane, kes ei aseta end kliendist kõrgemale, vaid on kui toetav ja abistav õlg. Holistiline teraapia läheneb igale inimesele individuaalselt ja loominguliselt. Seansi käigus rändab meditatiivses seisundis inimene terapeudi abiga lapsepõlve, enda kehasse või regressiooniteraapia võtetega eelmistesse eludesse. Muutunud teadvuseseisund ning vanades kultuurides väljakujunenud ja läbiproovitud tehnikad võimaldavad juurde pääseda alateadvuse kihtidele ja mälestustele, mis sügavale peidetud. Sel viisil saab vabastada ja seejärel ümber programmeerida valusaid läbielamisi, haigussümptomeid või purunevaid suhteid taasloovaid uskumusi.  

Holistiline teraapia käsitleb maailma ja inimest terviksüsteemina. Inimest – tema keha, emotsioone, mõtlemist ja vaimu – kui omavahel eraldamatut üksust. Nii füüsiline haigussümptom kui elus valu teinud situatsioon on teatud mõtteviisi materialiseerumine kas kehas või meid ümbritsevas maailmas. Kui mõistad ja tunnetad läbi käitumis- või mõttemustri, siis vabastad energia, mis tingis emotsionaalse valu või haiguse. Haigus või probleem mahenevad ja inimese enda mõttemaailma korrastumisel kaovad järk-järgult. Haigus või valu saavad sel viisil heaks põhjuseks, et oma elu korrastada ja vaimset teekonda mõista. 

Perekond ning sõbrad ja tuttavad pole me ellu tulnud juhuslikult – neil kõigil on meile midagi õpetada. Inimsuhetes tekib nii positiivseid emotsioone kui negatiivseid pingeid. Holistiline teraapia aitab mõista, miks me oleme oma ellu kutsunud just need olukorrad ja inimesed ning mida need meile iseenda peeglina tähendavad. 

Inimene on ise oma maailma looja – ta teeb seda läbi oma valikute. Läbi valikute saab elavaks ehk muutub tegudeks inimese vaimne energia. Holistiline teraapia paneb inimese mõistma seda, et too on endale loonud selle elu, milles ta elab. Kui midagi ei paku rahuldust, siis on seda võimalik muuta. Tihti on teatud korduma kippuvate valusate suhtetüüpide taha näiteks peidetud hirmus läbielamine, pingeline või koguni vägivaldne inimsuhe või hoopis trauma. Holistiline terapeut aitab tugevast negatiivsest olukorrast turvaliselt läbi minna ning valu vabastada – sageli ka selle käigus kaduma läinud hingeosakene tagasi tuua. Inimene saab selle tulemusel vabaks minevikus kummitanud valust, muutub julgemaks ja saab tagasi usu iseenda väesse. 

Holistiline teraapia aitab neid, kes usuvad, et nad ise vastutavad oma elu eest ja saavad seda rõõmsamaks ja rahuldustpakkuvamaks muuta. Teraapia tulemusel hakkad tunnetama isiklikku vastutust omaenda elu ees ning maheneb ohvritunne, oled energilisem ja paremas kontaktis iseendaga. Oled kodus omas kehas. Tajud, et sul on rohkem energiat ja elujõudu ning tunded muutuvad eredamaks ja sügavamaks. Ellu tulevad uued valikud ja võimalused ja sinu sisse rohkem julgust elada sellist elu, nagu ise soovid. 

Holistilisse psühhoteraapiasse võid minna ka lihtsalt uudishimust, kui soovid teada, milline võiks olla sinu jaoks üks või teine tulevikutee, uus ja põnev töö, tõeliselt toimiv suhe jne. 

 

 

Buduaarile
holistine psühhoterapeut Kristiina Garancis 
kristiina@holistictherapy.eu