Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas värve võib kuulda?

Värskest uuringust selgus, et eri meelte segunemise taga on kergesti ärrituvad närvirakud.

Värskest uuringust selgus, et eri meelte segunemise taga on kergesti ärrituvad närvirakud.

Mõned inimesed näevad helisid värviliselt või tunnevad nende maitseid. Sellist aistingute kokkusulamist nimetavad psühholoogid sünesteesiaks, vahendab sciencedaily.com.

Teadlaste sõnul võivad omavahel kombineeruda kõik meeled. Siiski on kõige rohkem levinud värviline kuulmine, mille puhul helid seostuvad kindlate värvide ja mustritega. Samuti võib inimene värvusi nähes kuulda heli oma sisekõrvas.

Oxfordi ülikooli neuroteadlase Devin Terhune'i sõnul oli kõige lihtsam sünesteesia teket kirjeldada närvirakkude abil. Kui inimene tunneb näiteks muusika kuulmise ajal lõhnu, on tema haistmisega seotud närvirakud vastuvõtlikumad kui tavaliselt ja tekitavad tugeva tajuaistingu.

Terhune viis läbi katse aju nägemispiirkonna uurimiseks magnetiga. Tema katsealusteks oli kuus inimest, kes nägid numbreid ja tähti värviliselt. Kontrollrühmas oli kuus inimest, kes polnud kunagi sünesteesiat kogenud. Katsealuste ajukoore nägemispiirkonda stimuleeriti nii kaua, kuni nad nägid valgussähvatust.

Katse teises osas stimuleeris Terhune aju elektriga, et sünesteetikute värvinägemist suurendada või vähendada. Uurija sõnul elab suur osa sünesteetikutest rahulikult oma igapäevaelu ning ei vaja ravi. Kuid sünesteesia tundmaõppimine aitab leida raviviise hallutsinatsioonide all kannatajate ning ajutrauma üle elanud inimeste aitamiseks.

Teadlased peavad selliseid võimalusi väga inspireerivateks, kuid tuletavad meelde, et sel kombel saab võimendada ainult olemasolevaid andeid ning oskusi.

Triin Tisler