Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas oma unistused ellu viia?

Mõned meist on sündinud muusikuks, et suhelda maailmaga kaunis helikeeles, mõned ettevõtjaks, et edendada meie riigi majanduskasvu, mõned luuletajaks, et toita meie hinge kaunite värssidega. Mõned on sündinud tegema mida iganes – peaasi, et see tegevus muudaks neid õnnelikuks ning aitaks ellu viia unistused. 

Mõned meist on sündinud muusikuks, et suhelda maailmaga kaunis helikeeles, mõned ettevõtjaks, et edendada meie riigi majanduskasvu, mõned luuletajaks, et toita meie hinge kaunite värssidega. Mõned on sündinud tegema mida iganes – peaasi, et see tegevus muudaks neid õnnelikuks ning aitaks ellu viia unistused. 

Nüüd on sobilik aeg, et vaadata üle oma tugevused ja nõrkused ning seada uued eesmärgid, millega enesekindlalt oma unistusi püüdma minna.

Kas oled ammu mõelnud uuele töökohale, kuid siiani pole julgenud veel vanast lahkuda? Oled kogu elu soovinud minna palverännakule Indiasse, kuid siiani pole selleks võimalust olnud? Või ihkad hoopis saada lauljaks või unistad raamatu väljaandmisest? Mida iganes sa soovid, tea, et kõik on võimalik, kui sa selle nimel tööd teed ja seda piisavalt tahad. Üks on kindel – kui me midagi ei oota, siis me ka ei saa midagi.

Unistamine pole ainult geeniuste pärusmaa. Kõigi edukate inimeste edu on nende sõnul alguse saanud just nimelt lootusest, unistusest. Enamik mehi ja naisi, keda küsitletud nende saavutuste kohta, kordasid tihtilugu, et kõik sai alguse unistustest, mis viis eesmärgi püstitamiseni, mis viis tegevusplaani koostamiseni ning paratamatult ka eesmärgi saavutamiseni. Kunagi pole liiga hilja unistamiseks, mis viib uute eesmärkide ja uute saavutusteni. Hämmastav on mõelda, mida kõike on inimesed oma elu teises pooles saavutanud. Benjamin Franklin oli enam kui 50 aastat vana, kui alustas teadus- ja filosoofiauuringuid. Kuulus inglise luuletaja John Milton oli samuti üle 50-aastane ja pime, kui asus kirjutama oma kuulsaimat poeemi „Kaotatud paradiis“.

Kahjuks jäävad liiga paljud unistajad ainult unistajateks ning nende unistused vaid unistusteks. Austraallanna Bronnie Ware pidas aastaid halastajaõe ametit ja hoolitses surijate eest. Paar aastat tagasi avaldas Ware oma tööaastate põhjal raamatu „Viis levinumat surmaeelset kahetsust“, kuhu ta koondas kokku surijate suurimad kahetsused. Nimekirja esimesel kohal troonis kahetsus, et elati alati nii, nagu teised ootasid, mitte nii, nagu ise oleks tahtnud. „See oli kõige levinum kahetsus. Kui inimesed mõistsid, et elu on peaaegu läbi, ja vaatasid sellele selge pilguga tagasi, nägid nad, kui paljud unistused olid jäänud täitumata. Enamikul ei täitunud pooledki unistused. Nad surid teadmisega, et see oli nende endi valikute tagajärg. Inimesed peaksid oma eluteel püüdlema vähemalt mõne unistuse täitmise poole. Sellega ei saa lõpmatult venitada – kui tervis on läinud, on juba hilja. Vähesed teadvustavad, et vabaduse annab just tervis,“ jagab Ware kuldaväärt tarkust. Selleks et oma unistus täita, ei ole vaja palju. Vaja on vaid uskuda ja meeles pidada mõningaid nõuandeid.

Mõtle ainult ja ainult positiivselt. Negatiivne mõtlemine garanteerib sulle negatiivsed tulemused, positiivne mõtlemine seevastu aitab sul oma ellu tuua veel rohkem häid emotsioone ning jõuda lähemale oma unistustele. 

Leia omale motivaator. Sulle tuleb kasuks, kui sul on keegi, kes sind positiivselt ergutab ja sulle kaasa elab. Samas peaks see inimene sind ka noomima, kui sa oma unistuste täitmise rajalt kõrvale kipud kalduma.

Tegutse! Mida rohkem sa oma unistuste täitumise nimel vaeva näed, seda õnnelikum hiljem oled. Kui sa teed seda, mida sa teed, siis jätkad sa seal, kus sa parasjagu oled. Pea meeles, et elu ei ole kerge ning sinu teekond ei pruugi olla kerge, kuid see on seda väärt, et täita oma suurim soov.

Kasuta võimalusi, mis sul juba olemas on. Võtame näiteks 25-kordse Grammy-võitja Stevie Wonderi, kes ei näe, kuid kes loob imelist muusikat, mille tõestuseks on need arvukad võidetud auhinnad. Abiks on ka inimesed, kes on sarnase unistuse juba saavutanud. Uuri, kas tunned kedagi, kes elab riigis, kuhu soovid kolida. Kedagi, kes töötab erialal, mida soovid omandada. Või kedagi, kellel on sama hobi, mida soovid arendada.

Lase minevikust lahti. See, mis juhtus sinu minevikus, ei tähenda seda, et tulevik peaks olema samasugune. Ära luba rasketel mälestustel endale takistusi luua, sest sinu minevik ei määra, missugune sa oled praegu – selle määrad sa ise. Iga hetk võid sa hakata ellu viima oma unistust. Iga hetk on potentsiaalne võimalus muuta kõike.

Keskendu asjadele, mida sa saad muuta. On asju, mida sul ei õnnestu ka parima tahtmise juures muuta või oma tahtele allutada. Seepärast ära raiska energiat, emotsiooni ja talenti, pigem keskendu sellele, mille muutmine on sinu võimuses.

Ümbritse end vaid heade inimestega. Seltskond, kus sa ringi liigud, peegeldab sind ennast. Kui sinu ümber on palju negatiivseid inimesi, avaldavad nad negatiivset mõju ka sinule. Kui aga sinu seltskonnas on palju positiivseid ja häid inimesi, panevad nad sind tundma energilise ja mõjuvõimsana. Leia inspireeriv seltskond, kus tunned end hästi ning usu, et suuri asju hakkab juhtuma.

Hooli sellest, mida oskad sina. Ära mõtle sellele, mida teised sinust paremini oskavad. Keskendu vaid oma rekordite püstitamisele, sest edu on võitlus vaid sinu ja sinu enda vahel. Mida iganes sa ka teed, ära lase oma latti alla selle pärast, et keegi teine ei vaevu oma standardeid tõstma.

Ignoreeri neid, kes sind ei mõista. Alati on keegi, kes jagab negatiivseid kommentaare. Pea meeles, et pole oluline, kui palju on neid, kellele sinu teod korda ei lähe, vaid palju on neid, kellele lähevad. Ükskõik, mida ja kui palju sa teeks või ei teeks, alati on inimesi, kes üritavad sulle sisendada, et see, mida sa saavutada tahad, on võimatu. Ignoreeri neid, sest nii säästad oma aega ja energiat selleks, et tegeleda oma suurima eesmärgi ehk unistuse täitmisega.

Ära anna alla. Liigu pidevalt edasi! Asjad ei lähe alati nii, nagu plaanitud ja kindlasti tuleb hetk, mil sa imestad, miks sa üldse selle teekonna ette võtsid, aga iga unistuse eest tuleb oma hinda maksta ja ületada takistusi, mis on pikas perspektiivis seda väärt. Keskendu oma teekonnale ja liigu edasi!

Naudi oma teekonda. Pea meeles, et kuigi sihtpunkt on tähtis, on teekond selleni veel olulisem.

Usu. Ainus, mis sind su unistusest lahutab, on veendumus, et selle teostamine ei ole võimalik. Usu endasse. Usu oma unistustesse ja see teostub. Näe, et su unistus on juba teostunud.

 

Veel nippe, mis aitavad sul oma unistustele lähemale jõuda:

Ameerika kirjanik Dale Carnegie soovitab oma raamatus „Living an Enriched Life“ teel unistuste poole keskenduda kolmele olulisele punktile. 

*Keskendu eesmärgile, milleni soovid jõuda. Ei piisa sellest, kui öelda: „Ma tahan heade võimalustega töökohta.“ Ole konkreetne: „Ma tahan tööd turu-uuringufirmas, kus mul avaneks võimalus end tõestada juhtivale kohale tõusmiseks.“

*Loo konkreetne plaan oma soovi täideviimiseks ja tee sellega kohe algust, sõltumata sellest, kas oled plaani käikulaskmiseks valmis või mitte. Pane kirja selge ja arusaadav deklaratsioon oma eesmärgi ja kõige selle kohta, mida kavatsed eesmärgi saavutamiseks teha.

*Loe see kirjapandud deklaratsioon valjult ette kaks korda päevas, kord õhtul enne magamaminekut ja kord hommikul pärast ärkamist. Me peame lugedes nägema, tundma ja uskuma, et oleme seda eesmärki tõepoolest juba saavutamas. 

 

Bucket list – mis see on? 

Bucket list on nimekiri asjadest, mida tahaksid kogeda enne surma ehk teisisõnu on see sinu unistuste ja eesmärkide nimekiri. Paljud nimekirja koostajad on üksmeelel, et oma eesmärkide sõnastamine ja kirjapanemine paneb asjad kiiremini liikuma. Bucket list’i ehk soovinimekirja kirjuta üles kõik salasoovid, ükskõik, kui pöörased need ka poleks.

 

Tekst: Triin Tisler

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar talv 2013