Reklaam sulgub sekundi pärast

Lase päikesejoogal end paitada

Surya ehk Päikese jooga on oma nime saanud hindu päikesejumal Surya järgi, kelle ülesandeks on pimeduse kaotamine, maailma soojendamine ja haiguste ravimine. Keskendades oma tähelepanu päikesele, meie universumi keskmele, liigume lähemale ka iseenda keskmele, oma kõrgemale Minale, päikesele meie sees. 

 

Surya ehk Päikese jooga on oma nime saanud hindu päikesejumal Surya järgi, kelle ülesandeks on pimeduse kaotamine, maailma soojendamine ja haiguste ravimine. Keskendades oma tähelepanu päikesele, meie universumi keskmele, liigume lähemale ka iseenda keskmele, oma kõrgemale Minale, päikesele meie sees.

Surya joogas praktiseeritakse muu hulgas päikese vaatlemist päikesetõusul ja -loojangul. Keha imab päikese toitvat valgust sisse läbi nahapooride ja silmade, seejärel liigub see valgus ajusse ning hakkab ringlema meie hormonaalsüsteemis. Päikest vaadeldes, tema poole palvetades ja spetsiaalseid harjutusi tehes (tuntuim on Surya Namaskara ehk Päikesetervitus) muutub praktiseerija soojemaks ja säravamaks ning on võimeline kiirgama valgust ja soojust ka teiste ellu. Lase päikesel end paitada – sellega teed head nii kehale kui hingele!

Päikesetervituse joogaasendid

Eri joogakoolkondades koosneb päikesetervituse seeria pisut erinevatest, kuid enamasti umbes 12 asendist, mida sooritatakse sujuvalt üksteise järel. Tavaliselt on asendite seeria n-ö ringikujuline – asendeid tehes läbitakse poolring ning teine poolring koosneb samadest asenditest, kuid tehtuna vastupidises järjekorras.

Mõnes traditsioonis lausutakse igas asendis eri mantrat, mõnel puhul on terve seeria läbimiseks ainult üks mantra. Samuti on erinev, mitu korda seeriat läbi tehakse – võib teha ka ainult ühe ringi.

Päikesetervitusel on kogu kehale ja selle eri süsteemidele ergastav ja stimuleeriv mõju: eri asendites venitatakse, painutatakse ja lõdvestatakse keha kõiki põhipiirkondi ning lihasgruppe ja masseeritakse siseorganeid.

Väga erilise ja positiivse elamuse saab, tehes seda harjutuste seeriat hommikul päikesetõusu ajal näoga itta, ja õhtul päikeseloojangul lääne suunas. Kui sellist olukorda pole alati võimalik luua, siis tee seeriat, silmad kinni, ning kujutle, et sooritad päikesetervitust kaunil suvehommikul päikesetõusu ajal.

Seisa sirgelt, jalad koos.

Siruta käed külgedelt üles. Käed palveasendisse!

Too käed Ajna chakra juurde – punkt kulmude vahel.

Too käed Vishuddhi chakra juurde – kõrisõlme piirkond.

Too käed Anahata chakra juurde – südame piirkond.

Too käed Manipura ehk nabachakra juurde.

Lasku põlvili. Palveasendis käed liiguvad pea kohale.

Toeta peopesad maha ja pealagi põrandale. Too käed pea ette palveasendisse, toetu küünarvartele ja pealaele.

Lõdvesta õlad! Tõsta sääred üles, siruta pöiad välja.

Toetu kätele ja libista parem põlv ette väljaastesse.

Too keharaskus kätele. Kui selg on painduv, sirutu tahapoole pisut enam. Läbi sügava hingamise avarda rindkere ja vii pea taha.

Toetu kätele ja tõsta puusad, tõuse uppasendisse. Sea end asendisse nii, et  et tunneksid selja venitust ning ka jalgade tagakülgede mõõdukat venitust.

Kael on lõdvestunud. Lasku eelnevast asendist kõhuli. Sea käelabad õlgade alla, käsivarred keha vastas. Tõsta aeglaselt ülakeha, lõdvesta alaselg välja hingates. Õlad jäävad alla! Avarda rindkere, siruta kael ning vii pea õrnalt taha.

Lasku kõhuli – nüüd järgneb kaheksa punkti tervitusasend. Pööra varbad maha ja tõsta puusad, toetudes põlvedele. Peopesad on maas õlgade all, toetu rindkerele ning siruta lõug ette maha.

Nüüd jätka (tulles tagasi samade asenditega) vastupidises järjekorras.

 

 

Allikas: joogateraapia.ee

 

Triin Tisler