Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks me oleme ebausklikud?

Evolutsioonilises plaanis tunduvad ended ja keerukad rituaalid mõttetud, kuid nende püsimine on seotud inimeste eelnevate kogemustega ning vajadusega enesekindluse järele.

Evolutsioonilises plaanis tunduvad ended ja keerukad rituaalid mõttetud, kuid nende püsimine on seotud inimeste eelnevate kogemustega ning vajadusega enesekindluse järele.

Kõige ebausklikum olend Maal on kahtlemata inimene. Amuletid, horoskoobid, õnnenumbrid, keerukad rituaalid enne eksamit või tööintervjuud – kõik need peaksid tulevikku soovitud suunas kallutama, kirjutab Novaator.ee. Tegelikult seda ei juhtu, sestap tekib küsimus, milleks see kõik? Kulutatakse raha ning energiat ja jäetakse võimalusi kasutamata. Kehvaks lohutuseks on see, et märke ebausust on leitud ka paljudel teistel loomaliikidel. Klassikalised on B.F. Skinneri katsed, kus näljased tuvid hakkasid toidu manamiseks end keerutama või kõigutama.

“Evolutsioonilisest vaatevinklist tundub ebausk olevat kahjulik, see ei soodusta kohastumist,” ütles ajakirjas Animal Behaviour ilmunud uurimuse autor Kevin Abbott. Tema ning teine Ottawa Careltoni ülikooli teadlane Thomas Serratt sätivad artiklis ritta võimalikke põhjuseid, miks sarnased käitumisviisid on tekkinud ja arenenud.

Sotsiaalsed sidemed ja platseeboefekt on nendest ilmselt kõige olulisemad. Samuti on ebausul tugevad seosed minevikuga. Meie eellaste tulevik oli enamasti ebakindel, näiteks ei teadnud karja liikmed, kes neist jahilt elusana tagasi tulevad.

Sherratti ja Abbotti poolt loodud matemaatilise mudeli põhjal esineb ebausk tõenäolisemalt siis, kui selle "hind" on madal – käitumine ei kuluta liigselt ressursse. Samuti on olulised indiviidi eelnevad uskumused, mis lubavad tal endale kinnitada, kas ended klapivad.

Mudelis testitud ebausunähtude püsivus sobis hästi nii-öelda terve mõistusega. Kui inimene usub rituaali mõjusse, siis seda pidevalt läbi viies hakkab ta suurema tõenäosusega selle mõjus kahtlema. Loomulikult võib juhtuda ka vastupidine - kui alguses amuleti mõju kahtluse alla seada, siis piisav arv häid kogemusi võib sellesse uskuma panna.

Lisaks peab arvestama ka sellega, et kindlate rituaalide järgimine tõstab enesekindlust ja annab tunde, et olukord on kontrolli all.

 

 

Triin Tisler