Miks punane mõjub ohtlikuna?

Miks punane mõjub ohtlikuna?

Punane tähendab hädaohtu. Punane tähendab Stopp! Punane tähendab kuumust. On teada, et värvid mõjutavad meie temperatuuritunnetust ning annavad mitmesuguseid signaale. Kuid miks see nii on?

Punane tähendab hädaohtu. Punane tähendab – stopp! Punane tähendab kuumust. On teada, et värvid mõjutavad meie temperatuuritunnetust ning annavad mitmesuguseid signaale. Kuid miks see nii on?

Psühholoogid on väitnud, et punast kandvaid inimesi peetakse domineerivateks, näiteks punase vormiga sportlased saavad kohtunikelt kergemini punkte. Lisaks kultuurilistele põhjustele võib siin rolli mängida evolutsioon, näitab Dartmouthi ülikoolis ahvidega läbiviidud uuring, vahendab psychologicalscience.org.

Katses osalesid Vana Maailma ahvid, kelle värvitaju on väga hea. Ahvide kolooniat külastas korduvalt paar – mees ja naine, kes mõlemad kandsid eredates toonides, kuid eri värvi rõivaid – punast, rohelist või sinist. Paari riietuses prooviti läbi eri kombinatsioonid – mees kandis punast, naine rohelist; naine sinist, mees rohelist jne.

Paar, mees-naine, läks ahvide juurde korraga ning asetas enda lähedusse hästi nähtavale kandikule õunalõigud. Tüüpiliselt ründas üksik isane ahv kiiresti kandikut ja jooksis õunatükiga minema. Katseisiku sugu ei tähendanud ahvidele midagi. Samuti ei lasknud ahvid end häirida ei rohelisest ega sinisest riietusest. Kuid sel juhul, kui üks katses osalejatest kandis punast, jätsid ahvid ta rahule ning näppasid toitu teist värvi rõivastega inimese nina alt.

Katse eestvedaja Jerald D. Kralik’i sõnul on sellise käitumise taga pärilik psühholoogiline eelsoodumus ja selline käitumine räägib punase kui dominantsuse märgi ürgsest päritolust.

Triin Tisler

Sarnased artiklid