Tulemustreening, millel on tulemusi

12 kommentaari
Tulemustreening, millel on tulemusi

Miks luhtub suur hulk lubadustest, mida antakse endale ja teistele iga päev? Miks lapsepõlves idanema pandud unistused ja soovid ei taha täituda ja tekib elukibedus? Miks on halbadest harjumustest ja sõltuvustest raske vabaneda? Kas see on inimloomuse nõrkus ja distsipliini puudumine, millega peab leppima? Teadlased on uurinud inimese mõttemaailma struktuuri. On avastatud, et alla 10% viiekümnest tuhandest mõttest, mida inimene päeva jooksul mõtleb, on päris uued. Väike on ka nende mõtete hulk, mis toovad kaasa positiivse emotsionaalse laengu ning kannavad pikaajaliseks ehk elumuutvaks tegutsemiseks vajalikku impulssi. Treenimata mõtteaparaadiga inimene on taltsutamata mõttevoolu meelevallas ja seega üsna viletsas seisus. Holistilise Teraapia Instituudis Tallinnas on välja töötatud neljast etapist koosnev teekond sinna, kust pärineb vägi kõige soovitu loomiseks. Rajal püsides on võimalik saavutada nii praktilisi eesmärke kui elumuutvaid transformatsioone. See on tulemustreening, mis viib inimese teotahte tuumani ehk poeetilisemalt väljendudes, külluse allikale.
 

Miks luhtub suur hulk lubadustest, mida antakse endale ja teistele iga päev? Miks lapsepõlves idanema pandud unistused ja soovid ei taha täituda ja tekib elukibedus? Miks on halbadest harjumustest ja sõltuvustest raske vabaneda? Kas see on inimloomuse nõrkus ja distsipliini puudumine, millega peab leppima?

Teadlased on uurinud inimese mõttemaailma struktuuri. On avastatud, et alla 10% viiekümnest tuhandest mõttest, mida inimene päeva jooksul mõtleb, on päris uued. Väike on ka nende mõtete hulk, mis toovad kaasa positiivse emotsionaalse laengu ning kannavad pikaajaliseks ehk elumuutvaks tegutsemiseks vajalikku impulssi. Treenimata mõtteaparaadiga inimene on taltsutamata mõttevoolu meelevallas ja seega üsna viletsas seisus.

Holistilise Teraapia Instituudis Tallinnas on välja töötatud neljast etapist koosnev teekond sinna, kust pärineb vägi kõige soovitu loomiseks. Rajal püsides on võimalik saavutada nii praktilisi eesmärke kui elumuutvaid transformatsioone. See on tulemustreening, mis viib inimese teotahte tuumani ehk poeetilisemalt väljendudes, külluse allikale.

Teadvustamine
Teekonna alguses pannakse paika eesmärk. Ilma eesmärgita ei ole mõtet rajale astuda. On mõttetu lennata kas või mõttes miljonite valgusaastate taha, kui me ei tea, miks me sinna lendame. Toimub näiliselt lihtne, kuid võimas analüüs: mida ma tahan? miks ma seda tahan?

Miks ma senini seda pole saanud? Ahhaa, takistusi on vaja teadvustada. Millist rada mööda olen käinud? Millised on olnud minu valikud? Mina olen valinud kõik selle, mis minuga toimub? Uskumatu!

Raske on uskuda, et inimesed ise kujundavad kogu oma elu valikutega. Valik, filosoofide keeles inimese vaba valik, hõlmab tegelikult kõike. See on valik, kas ma tõusen kohe peale seda, kui äratuskell heliseb, või lesin voodis veel 5 minutit. Isegi see on minu valik, kuhu ma järgmisel hetkel oma tähelepanu suunan – kas ma kuulan seda muusikat, mis raadiost tuleb, või keskendun sellele, mida mu kaaslane ütleb. Väikestest igapäevastest valikutest sõltub see, millisel rajal me käime.
Me saame seda, millele me keskendume, mitte alati seda, mida me soovime. Kuigi mulle tundub, et ma ju ei tellinud sellist tulemust, siis oma uskumusi ja valikuid uurides tuleb tõdeda, et ma olin ju nendele asjadele keskendunud, mida ma tegelikult sain. Ma visualiseerin kaks korda päevas end töötamas uuel töökohal. Miks ma seda saanud pole? Kui ma aeg-ajalt visualiseerin soovitut, aga ülejäänud aja olen murelik, kuna mul tööd ei ole, siis ma olen tegelikult keskendunud murele. Ma valin mure.

Kunst on olla keskendunud sellele, mida me soovime, sest meie uskumused ja tunded juhivad meid. Milliste uskumuste järgi olen elanud? Millised uskumused on mind piiranud? Uskumusi on uskumatult palju, need on ladestunud sügavate kihtidena meie psüühikas. Minu, ema ja isa uskumused, sõprade ja kolleegide uskumused, eestlaste uskumused … Nähtamatult juhivad nad meie valikuid ja otsustusi.

Suurpuhastus
Maailma kõige suurem kunst – oskus keskenduda. Ma istun ja keskendun oma eesmärgile ja juba poole minuti pärast on mu mõte ekslemas. Ma istun ja mõtlen oma eesmärgile, tunnen oma visioonist rõõmu ja juba jälle avastan end mõtlemast õhtusele kohtumisele. Kuidas kasutada oma tahet? Tahte kasutamine ei tähenda seda, et ma olen tahtejõuline ja teen hommikvõimlemist, käin jooksmas, karastan end külma veega või ei söö šokolaadi, kuigi selle järgi on isu. Tahe osutub palju olulisemaks psüühika osaks, kui vaadata lähemalt teadvuse peenemaid tasandeid. See tundub uskumatu, aga tuleb tõdeda, et inimeste endi valida on see, kuhu oma tähelepanu suunata, millist mõtet, tunnet või reaktsiooni valida.

Tuleb leida endas rahu, siis rahunevad mõtted. Rahu on siinsamas, olevikuhetkes ja kestab just nii kaua kui mõni ärritav või õrritav emotsioon minus üles ei kerki. Need aga muudkui kerkivad ja kerkivad. Miks? Kuidas neist vabaneda?

Mida ma siis endast veel ei tea? Alateadvusse sukeldumine, teadvustamine ja vabanemine. Ma tervendan oma minevikku. Ja jälle sukeldun ma iseenda sügavamatesse kihtidesse, et teadvustada endale ja mõista, mis siis tegelikult ei lase mul tulemuse saavutamise protsessis algusest kaugemale jõuda. Ma tervendan oma elu ja iseennast. Rahu ja kergus kasvab. Me kõik liigume keskendumise ja kerguse poole.

Kuidas hoida „õiget“ tunnet? Ma olen ennegi proovinud ja kodus mul see nii välja ei tule. Ma lähen oma tavalisse elurattasse ning mis rahust ja keskendumisest me siis räägime? Esmaabi tagasilanguse korral on olemas: harjutused, võtted, tegevused, et hoida oma meeleseisundit. Tõepoolest, lihtne on teha seda, mis tekitab head enesetunnet, mis tekitab rõõmu. See ju polegi nagu töö või kohustus. Mu sees kasvav uus „mina“ teeb kõike seda iseenesestmõistetavalt.  

Teadlik loomine
Kuidas kasvatada oma väge? Kuidas leida teed tunnete džunglis? On oluline tabada seda momenti, kui unistusele tuleb eluvägi sisse ning asjad hakkavad kui iseenesest laabuma. Kui nii juhtub, siis ma teen ju midagi sellist, mis teeb selle võimalikuks. See tundub peaaegu ime – asjad toimuvad vähima pingutusega.

Algus tundus paljutõotav, aga … Tihti arvatakse, et kui eesmärk on olnud õige, siis pole selle saavutamisel mingeid takistusi. Takistused tulevad. Kas see tähendab, et mu valik pole olnud õige? Inimesed otsivad mingit ainuõiget lahendust; sellist teed, kus mitte mingeid takistusi ei ole. Takistused ei tähenda seda, et eesmärk on olnud vale. Takistused näitavad, et teadvuse sügavamates kihtides on veel midagi, mida teadvustada. Tuleb hoida oma visiooni ja uurida oma kõhklusi, hirme, häbi ja süütunnet.

Tundub, et ma ei saa seda, mida ma tahan, kuna mul pole aega, raha või vastavat koolitust, perekonna või kaaslase toetust. Raske on omaks võtta  seda mõtet, et takistused eesmärgi saavutamisel pole minust väljapool, et need on ikka ja alati minu sees. Lihtsam oleks, kui ma võiksin  tuua mingeid väliseid põhjendusi, miks ma oma eesmärki ei saavuta. Inimesed tihti just nii teevadki. Teadmatusest, et oma vastutusest pole pääsu. Mida külvad, seda lõikad.

Uusaja vaimses liikumises on karmast saanud üks koll, mis ähvardava mõõgana kummitab meie kõigi peade kohal. Ma ei saanud seda töökohta – paha karma. Juba teine suhe purunes – see on minu perekonna paha karma, mitte kellelgi meie perest pole õnnelikke paarisuhteid. Kes vastutab – mina või karma? Kas ma tõesti ise kõige eest vastutan? Jah, seda küll. Läheme ikka ja jälle tagasi valikute juurde. Kui ma ise kõike oma elus valin, alates sellest, kumma jalaga voodist tõusta, siis on vastutus paratamatult minul, valijal. Tundub raske ja samas ka lohutav. Meil, inimestel, on tegelikult käes tohutu suur vägi, et oma elu kujundada, kui nõustume sellega, et vastutus on meie endi käes.

Loomise rõõm
Kes ei ole istunud mõne loomingulise ülesande kallal tunde, tundes end ideedest tühjana, mannetuna, kasutuna? Ma võin mõelda: „Mina pole loomeinimene.“ Tegelikult on igaüks meist Looja. Kui me ei loo muud, siis oma elu loomine on möödapääsmatu. Kuna seda meie eest mitte keegi ei tee, siis parem on Looja endas äratada, tunda loomise saladusi ja teha oma elust meistriteos.  

Loomine on oma olemuselt rõõmus ja nauditav protsess. Tõsi, teel eesmärgini võib kohata erinevaid takistusi, mis panevad kahtlema nii endas kui valitud teekonnas. Kuid südamega valitud sihi poole püüdlemisel on baastundeks alati puhas rõõm ja nauding, mis on ammendamatuks energiaallikaks. Lihtne on öelda: „Kuula oma südant!“ Kuidas ma selle ära tunnen, mida mu süda mulle ütleb? Vanade vaimse arengu süsteemide tarkus ja uuemad teadusesaavutused – mõlemaist on võtta praktilisi näpunäiteid selleks, et õppida südant kuulama. See pole keeruline, kui teada, kuidas südamele keskenduda ja kuidas südant kuulata.

Mida teha, et Universum aitaks? Universumist võib olla palju abi, kui oskad lugeda märke ja sõnumeid, mis näitavad, kas oled oma südame teel või hoopis kuhugi kõrvale kaldunud. Sümbolid, sünkroonsused ja märgid on terve suur juhtimissüsteem, mida teades ja teadvustades inimesed teelt ei eksi. Üks ütlemata oluline oskus on iseenda Universumi lainele häälestamine, nii on ammendamatud jõuvarud ja positiivsus alati käepärast. Vanad meistrid on öelnud, et Universumis pole millestki puudust, puudus on vaid inimeste peas. 

Tulemustreeningu grupp on olnud teel kolm kuud. Kõik osavõtjad on oma eesmärgid saavutanud. Tegelikult mitu eesmärki. Kõik tõdevad, et nad on palju muutunud, suhted on muutunud, suhe maailma ja eluga on muutunud. Elul on hoopis teine maitse. Üks osaline ütleb, et isegi tema kass on muutunud. Koos teistega on olnud rõõm areneda, jagada kahtlusi ja valu ning liikuda aina sügavamatesse omaenda sisemaailma kihtidesse.

Perspektiivplaan kaugemasse tulevikku vaadates on hea lõpetus. Kõigil osalistel on uued sihid silme ees, millele keskenduda. 20 .sajandi vaimne õpetaja Eileen Caddy on öelnud: Saladus, mille abil sa elus võid kõike saavutada, on kõigepealt tugev soov midagi saavutada, seejärel veendumus ja usk, et saad sellega hakkama ning siis peab sul teadvuses olema selge, kindel ettekujutlus tulevikust ja sa pead nägema, kuidas see sammhaaval teoks saab, ilma et sa kordagi kahtleksid või lakkaksid uskumast. Nii lihtne see ongi!

 

Ellen Tõemeel