Wabi sabi imeliselt inspireeriv maailm

Wabi sabi imeliselt inspireeriv maailm

Looduse väärtustamine, loomevõime vabastamine ning tagasihoidliku ja lihtsa toidu nautimine on vaid mõned wabi sabi eluviisi eelised. Kuigi selle filosoofia ja elustiili juured asuvad kauges minevikus, sobib see ideaalselt ka tänapäeva maailma raskustega toimetulemiseks. See muudab su õnnelikumaks ja muutustele avatumaks ning aitab saavutada paremat kooskõla loodusega.

Looduse väärtustamine, loomevõime vabastamine ning tagasihoidliku ja lihtsa toidu nautimine on vaid mõned wabi sabi eluviisi eelised. Kuigi selle filosoofia ja elustiili juured asuvad kauges minevikus, sobib see ideaalselt ka tänapäeva maailma raskustega toimetulemiseks. See muudab su õnnelikumaks ja muutustele avatumaks ning aitab saavutada paremat kooskõla loodusega.

Mis on wabi sabi?

Wabi sabi on Jaapani esteetika, mis tõlgituna eesti keelde tähendab „püsitu ilu”. Wabi-sabi seostub kõigega, mis on hetkeline ja igavesti muutuv.

Sõnade “wabi” ja “sabi” tähendus on kujunenud paljude sajandite jooksul ning liidetuna omandavad need veel  uusi tähendusi. Wabi all võib silmas pidada eluviisi, mis on lihtne, mittematerialistlik, vähenõudlik, tänulik ja läbimõeldud. Wabi inimene on õnnelik väga vähese üle; ta on oma enesemääratlemises ületanud vajaduse ainelise rikkuse järele.

Sabi võib tähendada eseme mööduvat, eale vastavat väljanägemist, mis kõneleb tema minevikust. See võib olla vana nahkjaki vanadusläige, murenenud kivi või kuivanud puit. Sabi väljendab aja möödumist ning on varjutatud nukrusest, võib-olla ka igatsusest lapsepõlve muretuse järele. Üheskoos tähendab wabi sabi loogliselt võttes lihtsalt elu ja aja möödumist kontekstis.

 

Mis on wabi sabi eluviis?

Kujutle end elamas wabi sabi elu. Hommikul ärgates jääb sinu pilk pidama mingil esemel, mis inspireerib sind päevast täiel rinnal osa saama. Võib olla on selleks õrn lilleõis; sellisel juhul adud, et peagi võib olla see närbunud. Teadmine, et homseks võib olla õis kadunud, aitab sul hinnata selle ilu. Lill tuletab sulle meelde, et ka sinu elu on kaduv ning et peaksid endale jäänud aega hästi kasutama.

Oma toas ringi vaadates märkad, et selle paigutuses, sisustuses ja mööblis on otstarve ühendatud looduslike vormidega. Miski ei ole rangelt korrastatud ega teadlikult sätitud. Sa võid esemeid isegi regulaarselt ümber paigutada, jäljendades maailma üha teisenevat loomust.

Kui oled ümbritsetud ajapikku armsaks saanud ja pisut kulunud moega esemetest, nagu armastatud tool, lapsepõlvemänguasi, pleekinud tekk või roostetanud kunstiteos, võivad need tugevdada aja kulgemise tunnetamist ning kannustada sind oma vaimu arendama. Sind ümbritsev peaks aitama sul keskenduda praegusele hetkele. Toas ei leidu ülemääraseid tähelepanu hajutavaid esemeid, üksnes loomulikud viiped – värske pragu vanas mõranenud kannus, lihtne ja abstraktne maal -, mis aitavad sul olla avatud kõigele, mis päeval on varuks.

Sinu kodul on oma iseloom. Vahest leidub selles tükk rannalt korjatud ja erilistest mälestustest küllastunud ajupuud, sinu laste valmistatud kunstiteoseid või sinu kallima pilt õrnatoonilises puitraamis. Need on emotsionaalsed puutepunktid.

Sinu toit on nii looduslähedane kui võimalik – eelistatavalt on see kuni söömiseni elus. Tüüpiline eine võib koosneda läätsesupist, mõnest täisteratootest ja köögiviljadest ning järelroana puuviljast. Roogasid serveeritakse nõudest, mis väljendavad maailma ebatäielikkust – need ei ole sümmeetrilised ega ülearu kaalutletud vormiga ning võib-olla puudub neist paar killukest.

Sinu päev võib sisaldada jalutuskäiku sind ümbritseva maailma vaatlemiseks, pilvede jälgimiseks, pehme muru tajumiseks oma jalge all, lindude kuulamiseks, tuule ja päikesepaiste tunnetamiseks ning päikeseloojangu vaatamiseks.

Sa püüad leida ilu kõiges ning otsid ebaharilikku – midagi huvitavat, mis suudaks sinus äratada lapselikku uudishimu. Selliste asjade hulka võivad kuuluda plekk laudlinal, küünlaleegi võbelemine, ämblikuvõrk või tuhaglasuuriga keraamika ebaühtlase mustriga pind.

Võib-olla püüad näha oma lähedastes nende parimaid jooni, hindad oma partnerit ja lapsi, soovimata neid mingil muul moel muuta. Tunned rõõmu kõigist koosveedetud hetkedest.

Sellise päeva jooksul otsid kogemusi, mis toovad su lähemale tegelikkusele ning aitavad sul hinnata kõike enda ümber. Sellised kogemused inspireerivad sind igast hetkest täit võtma. Need tuletavad meelde, et kõik toimub sinu sees ning et sinu elule annab tooni just see, millisena sa tajud iseennast ja universumit.

“Wabi Sabi  lähenemine on ülepea kaugeneda teooriatest ja vabaneda kontseptuaalsest mõtlemisest. See toob su lähemale sinu isiklikule reaalsusele ning laseb sul igast hetkest täielikult osa saada. See võib osutuda tänuväärseks kontrastiks elule, mida täidavad möödunud kannatused ja tuleviku hirmud. Minu jaoks on suurim muutus see, et wabi sabi on parandanud minu võimet iga käesolevat hetke nautida ja hinnata. See õpetab hindama ja nautima asju iseenesest, selle asemel, et lasta oma õnnel sõltuda välistest asjaloludest nagu materiaalne vara” –  Simon G. Brown, raamatu “Praktiline wabi sabi ” autor.

 

 

Allikas: Simon G. Brown “Praktiline wabi sabi ” 

 

Triin Tisler

 

Sarnased artiklid