Reklaam sulgub sekundi pärast

APPI, MUL ON UMMISTUNUD POORID! Kuidas neist vabaneda?

Buduaari ajakiri

Meisi Volt

Foto: 123rf

Poorid on küll meie naha suured sõbrad, aga võivad ka mõningast peavalu põhjustada. Mida teha suurenenud ja ummistunud pooridega, räägib meile dermatoloog Kaisa Viljar.

„Iga karvanääpsuga käib kaasas avaus naha pinnal ehk poor. Poorid on väikesed avaused nahas, mille kaudu toimub rasu ja higi liikumine naha pinnale. Seega osalevad poorid kaudselt ainevahetuses ning rasu eritumise tõttu toimub pooride kaudu naha loomulik niisutus- ja kaitseprotsess,” selgitab nahaarst Kaisa Viljar pooride toimimist.

Kaisa Viljar
Kaisa Viljar

Kosmeetiliseks probleemiks võivad poorid muutuda siis, kui nad on silmapaistvalt
suurenenud. „Suurenenud pooride tekkes mängivad rolli peamiselt rohke rasu tootmine, karvafolliikuli mahu suurenemine ja naha elastsuse vähenemine. Samuti võib probleemi süvendada ka geneetiline eelsoodumus, krooniline päikesekahjustus ning A-vitamiini defitsiit organismis,” ütleb nahaarst.

Suurenenud pooride ravi eesmärk on peamiselt rasu tootmise optimeerimine, karvafolliikuli mõjutamine ja naha kvaliteedi parandamine. Naha seisukorra puhul mängib olulist rolli ka igapäevane järjepidev kodune hooldus. Kui asi läheb ülekäte, saab vajadusel suurenenud pooride raviks abi spetsialistilt.

Nahahoolduse alustala

Nahahoolduse alustala on korralik nahapuhastus. „Suurenenud poore silmas pidades võiks nahka puhastada leige vee ja oma nahatüübile sobiva puhastusvahendiga vähemalt kord päevas,” sõnab Kaisa Viljar. „Vältida tuleks liiga sagedat ja agressiivset naha puhastamist, sest see võib nahka kuivatada ning seeläbi naha kaitsebarjääri ja rasu tootmist just negatiivses suunas mõjutada.”

Igal õhtul enne magama heitmist tuleks nahalt eemaldada meik ja vältida pooride ja paapulite mehaanilist traumeerimist. Meiki on kõige kindlam eemaldada kaheastmeliselt ehk alguses suurema meigikihi eemaldus ja seejärel viimse mustuse ja meigijääkide puhastamine soovitatavalt vahuga. Nii võid olla kindel, et nahk ikka korralikult puhtaks saab.

Suurenenud pooride puhul mõjub soodsalt regulaarne, kuid mitte ülemäärane naha koorimine. „Leebed alfahüdroksühapped (AHA-d), nagu piimhape ja glükoolhape, sobivad eriti hästi kuivale ja päikesekahjustunud nahale; beetahüdroksühapped (BHA-d), nagu salitsüülhape, mõjuvad rasueritust ja põletikku reguleerivalt. Tõsisema mure korral võib nõu küsida nahaarstilt või -õelt, kes teeb vajadusel sügavamaid koorivaid protseduure näiteks triklooräädikhappega nahatekstuuri parandamiseks ja pigmendimuutuste raviks,” selgitab dermatoloog.

Regulaarne keemiline koorimine aitab vähendada põletikku, säilitada naha niiskustasakaalu ning naha elastsust. Samuti aitab koorimisprotseduur valmistada nahka ette teiste aktiivainete paremaks imendumiseks.

Igapäevane näohooldus

Koduses näohoolduses ja igapäevases meigirutiinis võiks eelistada tooteid, mis ei ummista poore ehk mittekomedogeenseid tooteid – tänapäeval on vastav märge sageli tootepakendil välja toodud. „Alahinnata ei maksa ka päikesekaitse regulaarset kasutamist – UV-kiirgus kahjustab kollageeni- ja elastiini tootmist ja vähendab naha elastsust, muutes seeläbi perifollikulaarsed piirkonnad visuaalselt suuremaks ja silmapaistvamaks,” innustab nahaarst päikesekaitset kasutama aastaringselt.

„Paiksete aktiivainete hulgast mõjuvad antud mure korral nahale soodsalt näiteks paiksed retionoidid (A-vitamiini derivaadid), B3-vitamiin ja C-vitamiin.” Kui suurenenud pooridega käib kaasas ka akne, siis soovitab Kaisa Viljar pöörduda nahaarsti vastuvõtule, kes hindab naha seisundit ja vajadusel määrab kas paikse või süsteemse ehk suukaudse ravi.

Suurenenud pooride ravi

Suukaudsest ravist võib suurenenud pooride korral abi saada näiteks kombineeritud hormonaalsetest kontratseptiividest või spironolaktoonist. „Murele pakuvad leevendust ka erinevad mikronõelumise- ja laserravi protseduurid, mis muuhulgas suurendavad naha elastsust kollageenikiudude remodelleerimisega pooride piirkonnas, muutes poorid visuaalselt vähemmärgatavaks,” soovitab nahaarst protseduure spetsialisti hoolitseva käe all.

Kokkuvõtteks sõnab Kaisa Viljar, et suurenenud pooride patogenees on kompleksne ja multifaktoriaalne. „Kui suurenenud poorid on muutunud igapäevaselt häirivaks kosmeetiliseks probleemiks, siis soovitan kindlasti pöörduda esmalt spetsialisti vastuvõtule, kes vajadusel annab nõu nii koduseks hoolduseks kui spetsiifilisemateks raviprotseduurideks ja aitab leida individuaalselt parima lahenduse probleemiga tegelemiseks.”

Niisiis enne, kui asume pooridega jõuliselt tegelema, tasuks spetsialisti juures käia ning alles siis võime olla kindlad, et hoolitseme oma naha eest õigesti.