Reklaam sulgub sekundi pärast

APPI, VAESED JUUKSED! 16 kodust juuksehooldusviga, millest hoiduda

Buduaari ajakiri

Krista Kiin

Foto: 123rf

Koduses juuksehoolduses võime teadmatult teha mitmeid vigu, mis kiharaid lopsakamaks ei muuda, vaid neid hoopis kahjustavad. Järgmisi apsakaid tasuks vältida!

1.     Harjad juukseid liiga intensiivselt.

Vabandust, Rapuntselid, kuid linnalegend, et juukseid on vaja harjata sada tõmmet päevas, ei pea paika! Kõik, mida sa juuste sättimiseks ja loomuliku rasu juuksejuurtest otsteni laiali ajamiseks vajad, on paar tõmmet harjaga. Iga täiendav harjatõmme on tarbetu, võib põhjustada juuste katkemist ning stimuleerib liigselt rasunäärmeid, muutes juuksed veelgi rasusemaks.

2.     Pesed juukseid iga päev.

Juuksed näevad parimad välja siis, kui lasta peanaha loomulikul rasul juukseotsteni jõuda. Seetõttu soovitab enamik eksperte šampooniga pesta ülepäeviti või isegi iga kolmas päev, et mitte eemaldada loomulikku rasu ja vajalikke proteiine ega liialt juukseid kuivatada. Viimane viib täiendavate toodete kasutamiseni, mis toob kaasa ülearuse juuksehoolduse nõiaringi. Kui tunned, et kiharad vajaksid värskendust, piserda juurtele lihtsalt vett või kuivšampooni ja föönita kergelt, et nad paremini hoiaksid. Veel kord: parim on pesta juukseid vaid kaks korda nädalas või siis, kui nad päriselt mustaks lähevad. Iseäranis juhul, kui su juuksed on kuivad või kahjustatud, mõjub harvem pesu ning seeläbi tekkiv oma loomulik rasu neile soodsalt.

3.     Miksid eri brändide šampoone ja palsameid omavahel.

Alati tasub soetada pigem teineteist täiustav juuksehooldustoodete komplekt. Šampoonid ja palsamid töötatakse välja, testides nende tõhusust paarikaupa, mis võimaldab tootjatel optimeerida koostisosi toodete individuaalsete funktsioonide tarvis. Brändide ja sarjade omavahel miksimine võib anda vähem tõhusaid tulemusi, sealhulgas juuste ala- ja ületöötlemist.

4.     Kasutad liiga palju šampooni.

Käi šampooniga ümber säästlikult! Alusta väikese kogusega ja lisa vastavalt vajadusele. Liigne šampoon ei tee juukseid puhtamaks, vaid muudab nende loputamise raskemaks. Lisaks kiputakse šampooni sageli vaid ühele kohale kandma. Seega, pigista šampoon oma peopesadesse ja kanna seejärel sõrmedega peanahast juukse otsteni. Mõistlik on jagada juuksed kahte ossa, mis tagab tõhusama puhastuse.

Sealjuures tasub teada, et eksperdid soovitavad juukseid pesta kaks korda järjest! Esimene pesu eemaldab rasu ja mustuse, kuid alles teistkordne pesu (pisut väiksema šampoonikogusega) annab tooteetiketil lubatud tulemused. Näiteks kui ostad niisutava šampooni, puhastab see küll juba esimese pesuga, kuid alles teisel pesukorral pakub oma niisutavaid omadusi. Ja ära unusta juukseid hoolikalt loputada!

5.     Kannad palsamit juuksejuurtele, mitte -otstele.

See on üks levinumaid vigu, mida kipuvad tegema iseäranis kuivade juuste omanikud. Ei maksa arvata, et kui kasutada palsamit juuksejuurtel, saab pehmemad juuksed – pigem võib peanahk sügelema hakata. Palsamid on mõeldud juukseotstele, mitte -juurtele! Ühtlasi olgu öeldud, et liiga suur palsamikogus jätab juuksed raskeks ning muudab nad kiiresti rasuseks. Kui sul on lokkis või kahjustatud juuksed, jaota palsam juustes laiali õrnalt, hõredate piidega kammi abil ning loputa põhjalikult välja.

6.     Kammid märgi juukseid, neid juurtest otsteni sikutades.

Kuigi kamm on märgadele juustele leebem kui hari, võib sellega peanahalt otsteni sikutamine põhjustada habraste juuste murdumist. Seevastu silu pusasse kippuvaid kohti esmalt juustesse jäetava palsami abil ning alles seejärel hakka juukseid tasahaaval otstest kammima, salk salgu haaval. Vali kindlasti võimalikult harvade piidega kamm.

7.     Föönitad veest tilkuvaid juukseid.

See mitte ainult ei muuda juuste sättimist keeruliseks, vaid põhjustab ka kuumakahjustusi. Fööni tuleks kasutada niiskete – mitte märgade! – juuste kuivatamiseks. Enne kuumutamist mähi juuksed viieks minutiks rätikusse, misjärel lase juustel veel viis minutit õhu käes kuivada. Tähelepanu, juuste rätikuga kuivatamine ei tohiks tähendada juuste hõõrumist! Viimane põhjustab juuste katkemist ja kuivust. Kui soovid kiharaid rätikuga kuivatada, pigista vesi õrnalt rätikusse, vältides sealjuures väänamist.

8.     Lähed märja peaga magama.

Märgade juustega voodisse heitmine kahjustab juukseid – kui kiharad on märjad, on nad haprad. Enamik meist viskleb unes pisut, ja mõned koguni palju! Mida rohkem vastu patja nühkimist, seda rohkem katkenud juukseid. Sel juhul kulub ka hommikul rohkem vaeva sassis lõvilaka lahtiharutamiseks. Nõnda on kasvõi viis minutit juuste föönitamist vaeva väärt ja kuiv padi põse all ka märksa mõnusam!

9.     Ignoreerid oma peanahka.

Juuksehoolduse puhul pööravad paljud kogu tähelepanu juustele, unustades, et kaunid kiharad saavad alguse tervest peanahast. Nii nagu naha koorimine eemaldab surnud naharakud, rasu ja mustuse, kehtib sama peanaha kohta. Tervete juuste kasvatamiseks vajab ka peanahk toitmist. Kas teadsid, et sõrmeotstega pea masseerimine stimuleerib verevoolu? Täiendava hoolduse jaoks kasuta peanahale jäetavat seerumit.

10.   Ei viitsi mässata juuksemaskiga.

Juuksemaski peaks aeg-ajalt (reeglina kord nädalas) tegema mistahes juuksetüübi puhul – vastupidiselt levinud arvamusele on see kasulik isegi rasustele juustele! Mask rahustab rasust peanahka, annab sellele väga vajaliku niisutuse ja eemaldab juuksehooldustoodete jäägid, mis võivad rasu omakorda lisada. Juuksemaski tuleks kanda ainult puhastele juustele, vastasel juhul ei too see kasu.

11.   Kasutad vale juukseharja.

Vale juuksehari ei riku mitte ainult sinu soengustiili, vaid võib ka juustesse takerduda. Mida pikemad on juuksed, seda suurema läbimõõduga peaks hari olema. Kiharatele volüümi andmiseks kasuta ümarat juukseharja, juuste silumiseks aga sobib kõige paremini mõlakujuline hari.

12.   Väldid juukselakki?

Juukselakk on sattunud teenimatult põlu alla, olgugi, et see sisaldab polümeeri, mis tegelikult lukustab niiskuse. Vastupidiselt tüüpilisele arvamusele ei ole see kahjulik, sest juustes kuivab vaid polümeer, mitte aga alkohol. Viimane aurustub enne, kui see peani jõuab. Õige soengu hoidmiseks kasuta juukselakki täpselt nii palju kui vaja.

13.   Kinnitad oma hobusesaba alati samast kohast?

Kuna juuksekarvad kipuvad juuksekummi vahele kinni jääma ja katkema, on mõistlik kinnituskohta vahetada. Liiguta seda kord pool sentimeetrit üles-, siis jälle allapoole. Õmblusteta elastsest materjalist juuksekummide kasutamine vähendab kahjustusi veelgi. Ühtlasi ei maksa tõmmata juukseid hobusesabasse või punupatsi liiga tugevalt pingule. Aja jooksul võib see põhjustada juuste väljalangemist, kuna juuksed on pideva pinge all.

14.   Peidad, mitte ei ravi kõõma.

Üritades kõõmahelbeid eemaldada niisutavate juuksetoodetega nagu õlid ja palsamid, on see vaid ajutine lahendus: kõõm on tegelikult seborroiline nahapõletik, mille tõenäoliseks põhjuseks on pärmseen. Liigse hulga surnud naharakkude irdumine põhjustab peanaha sügelemist ja valget või hallikat ketendust juustega kaetud peanahal. Kõõma eemaldamiseks võta appi šampoon salitsüülhappe, tsingi, seleendisulfiidi või tõrvaga.

15.   Usud, et külma veega loputades saad „sulgeda juuksekutiikulid“ ja muuta juuksed läikivamaks.

Kas oled kunagi käinud salongis, kus su juuksed kraanikausis külma veega üle lastakse? Protseduur võib tunduda värskendav, kuid ei tee juustele midagi. See, mil määral juuksekutiikul ehk juuksekarva välimine kiht on avatud või suletud, ei sõltu temperatuurist. Küll aga tekitab juuksekarva kattekihti ehk kutiikulisse pragusid kuumtöötlus, mis teeb omakorda võimalikuks erinevate kemikaalide ja päikesevalguse tungimise juuksekarvadesse ning muudab nad ka üldkokkuvõttes hapramaks. Siluda aitavad sel juhul palsamid, mitte külm vesi.

16.   Ei kasuta kuumakaitset.

Kuumakaitsesprei kaitseb juukseid föönitamisel, sirgendamisel ja lokitange kasutades. Juustesse jäetav kaitsesprei lukustab niiskuse, sulgeb juuste soomuskihi, eemaldab kahu ja sisaldab niiskuskaitset. Optimaalse tulemuse saavutamiseks kanna toodet niisketele juustele juba enne föönitamist, et saada pehmed juuksed ja särav lõpptulemus. Mõned kuumakaitsed sisaldavad isegi UV-filtreid, mis aitavad kaitsta kiharaid karedaks ja kuivaks muutva päikese eest.

P.S. Nii nagu kuumad lokitajad-sirgendajad võivad juukseid kahjustada, kuivatada ja juuksevärvi tuhmumist soodustada, võib seda teha ka kuuma veega pesemine. Leige vesi ei pruugi tunduda küll nii lõõgastav, kuid pikemas perspektiivis on see juustele ja peanahale parem. Kuum vesi kuivatab peanaha, kuiv peanahk omakorda soodustab sügelust ja kõõma.