Eestis vajab 60-70% inimestest breketravi

26 kommentaari
Eestis vajab 60-70% inimestest breketravi

Ilus naeratus jääb meelde ja kutsub suhtlema. Siiski on paljud hädas valesti paiknevate hammastega, mis ei lase avalalt naeratada. Hambad saab sirgesse ritta breketitega, mille valik aastatega kasvab. Buduaar palus Tartu Maxilla kliiniku ortodondil Margit Kivilool rääkida breketitüüpidest ja ravitulemustest.

Ilus naeratus jääb meelde ja kutsub suhtlema. Siiski on paljud hädas valesti paiknevate hammastega, mis ei lase avalalt naeratada. Hambad saab sirgesse ritta breketitega, mille valik aastatega kasvab. Buduaar palus Tartu Maxilla kliiniku ortodondil Margit Kivilool rääkida breketitüüpidest ja ravitulemustest.

Millistel puhkudel vajab patsient ortodontilist ravi? Patsient vajab ortodontilist ravi siis, kui hambad pole kenasti reas ning tahetakse hambarida parandada. Enamlevinud hammaste asendeid parandavad vahendid on breketid. Nendega saab sulgeda hammaste vahesid, suunata ruumipuuduses hambaid õigele kohale ning muuta näo üldist väljanägemist. Vahel kasutatakse breketravi ka selleks, et hilisemaks proteesimiseks paremaid tingimusi luua.

Kui laialt on hambumusprobleem Eesti inimeste seas levinud? Meie inimeste hambad on lähiriikidega sarnases olukorras ja ka siin vajaks ligikaudu 60-70% inimestest ortodontilist ravi. Breketravi populaarsus on aastatega suurenenud, kuna võimalused, teadlikkus ja enda eest hoolitsemise harjumus on paranenud.

Milliseid breketeid te paigaldate? Meie kliinik pakub tavalisi metall-, keraamilisi ja linguaalseid breketeid. Keraamilised breketid on läbipaistvad ja suus suhteliselt märkamatud. Üldjuhul soovitab ortodont patsiendile kõige sobivamaid breketeid lähtudes nii hambumusprobleemist, hammaste ja suu kujust kui ka ravi eesmärgist.

Aga millised on kõige esteetilisemad lahendused? Keraamilised breketid on vaatajale väga kenad, nad on hammastega sama värvi ja jäävad märkamatuks. Meie patsientide seas on väga populaarsed 3M Clarity Advanced breketid, neid on mugav kanda ja nad sobivad kõigile. Täiesti nähtamatuks jäävad linguaalsed breketid, need kinnituvad hammaste tagumistele pindadele. Siin on üks võimalus Incognito linguaalsed breketid, mida kannavad meelsasti märkamatut ravi soovivad täiskasvanud naispatsiendid.

Kui vanalt tasuks breketite peale mõelda? Kõige tulemuslikum on seda teha teismeeas, 12-13aastasena. Siis on ravi kõige kiirem, kuna hambad on just suhu lõikunud ja neid saab lihtsamini soovitud kohale suunata. Ortodondid leiavad sobiva ravi igas vanuses ilusama hambarea igatsejatele. Minu vanim patsient on siiani olnud näiteks üle 55aastane.

Palun kirjeldage lähemalt breketite paigaldamise protseduuri. Tavaliste ja keraamiliste breketite puhul puhastatakse kõigepealt hamba pind harja ja pastaga, seejärel töödeldakse pinda spetsiaalse lahusega, et seejärel breketeid ükshaaval hamba külge liimida. Liimi saab hiljem kergesti eemaldada. Linguaalsete breketite puhul tehakse hammastest kõigepealt jäljend, mis saadetakse individuaalsete breketite ja täpsete traatide valmistamiseks laborisse. Samuti tehakse kipsist lõpptulemus, et patsient näeks, millised ta hambad välja nägema hakkavad.

Kui kaua ravi kestab? Ravi kestvus sõltub hambumusprobleemist, patsiendi vanusest ning breketitüübist. Keskmine kandmise aeg on 1-2,5 aastat.

Kas breketite paigaldamine on valus? Ei, kindlasti mitte! Esimeste päevade jooksul võivad hambad muutuda hellaks, kuna need pole neile avaldatud jõududega harjunud, kuid ka see kaob kiiresti.

Milline on olnud patsientide tagasiside, ehk meenub mõni lõbus lugu? Ravi lõppedes, kui soovitud tulemus on käes, on patsiendid alati väga rahul. Inimeste silmad säravad ja nägu on naeru täis, kui breketid eemaldatakse. Kallistatakse ja tänatakse siiralt kogu südamest. Oli kord üks noor naispatsient, kes ravi ajal käis tihti Ameerikas. Seal on ravi palju kallim kui Eestis ning keraamilised breketid suus on kujunenud jõukuse märgiks. Patsient kiitis, et tänu breketitele saab ta Ameerikas nii palju komplimente ja ei tahagi neid kunagi ära võtta.

 

Mine konsultatsiooni, vaata  www.ilusnaeratus.ee