GALERII: Moepidu, mis murrab iganenud ilustandardeid

Marko Tõll

Buduaar

Augustis tähistas oma viiendat juubelit Pärnu menukaim moeetendus „Mood kõnnib tänaval“, millest tänavu võttis osa rekordarv disainereid. Läbi aastate ja nii ka tänavu, on Siluett Eesti moe poe poolt ellu kutsutud sündmuse eesmärgiks olnud näidata, et Eesti moeloojate looming sobib kandmiseks igaühele, vanusest ja kehakujust olenemata.

Kui tavapäraselt ollakse harjutud, et moesündmus kuulub osalemiseks vaid valitud siresäärsele seltskonnale, siis Pärnu disainipoe Siluett südameasjaks on tõestada vastupidist. „Silueti iga-aastane moesündmus on eelkõige ood ehedale ja eneseteadlikule naisele. Meie järjekindel ambitsioon on murda moe- ja disainimaailmaga kaasas käivaid iganenud norme ja hoiakuid, kui võib siis elitaarsust, misjärel jääb alles siiras rõõm ja nauding kunstist,“ sõnab sündmuse korraldaja Laura Kurs ning nendib, et kuigi standardiseeritud ilunormide kõrvaleheitmine on siin-seal juba pikalt jutuks olnud, siis tõelisi piiride murdjaid on selles vallas veel siiski vähe.

Ka teine sündmuse korraldaja, Marion Leetmaa, tõdeb, et kuigi moesõu võetakse igal aastal soojalt vastu, on arusaamade muutmiseni veel pikk tee minna. „Üha enam räägitakse mitmekesisuse olulisusest ja väärtustamisest, ent päeva lõpuks jäävad need tihti vaid sõnadeks seinal. „Ilu“ defineeritakse jätkuvalt läbi kindlate kriteeriumite ning kõik, kes nendesse raamidesse ei mahu, jäetakse otsustavatel hetkedel kõrvale. Tänaseni on igal aastal sündmust korraldades tunne justkui teeksime avangardi, kuid mul on hea meel, et meile see võimalus siiski on antud,“ räägib Leetmaa.

Igal aastal kasvab ka kodumaiste moeloojate arv, kes standardite murdmisesse oma panuse soovivad anda. Kui mullu võttis sündmusest osa 14 disainerit, siis tänavu esitles moesündmusel oma loomingut ühtekokku 21 moeloojat, nende seas: Alexanderling, Althea, Diana Arno, Ellen Richard, Getter Tiivits, Greenika, Jaana Varkki, Kadi Veesaar, Kristi Liiva, KÄT, Kirill Safonov, Kriss Soonik, Miurio, NirgiWabrik, NVBYK, Piret Kuresaar, Raili Nõlvak, SU.VI, Tanel Veenre, Tiina Talumees ja The Korsars.

Vaata meeleolukat Silueti korraldatud moepidu lähemalt galeriist!