Ilu ja mood

toob sinuni Zalando

ILU AITAB püsida positiivsem

Krista Kiin

Mana Kaasik / Eesti Ekspress

Hinnatud ilukirurg dr Peep Pree mõtiskleb, et kui inimest on ajast aega mõjutanud iluikoonide jäljendamine, mõjutab tänast ilukirurgiat tehnoloogia. Igas arvuti- ja nutitelefonis on programm, mis muudab välimust visuaalselt ning iluteenuste pakkujatele on see mõistagi kasuks tulnud.

Kas kohtate veel praegugi müüte ilukirurgia ümber, mis on visad kaduma?

Kuna informatsioon levib üle maailma sekunditega, ei deformeeru see rääkija suust kuulaja kõrva nii, nagu 20 aastat tagasi, et tekiks müüt. Teisalt on loodus ja inimene sedavõrd ainulaadsed, et sajaprotsendilisi reegleid ei ole. Seda üht murdosa sajast protsendist, kellel läheb operatsiooni või protseduuri tulemusena teistmoodi kui tavapäraselt, on võimalik sekunditega võimendada. Miljonid inimesed loevad seda üht juhtumit ja saavad aru, nagu see peaks nüüd kõigiga juhtuma. Ilukirurgia on meditsiin ja asjaolu, et see on täna muutunud nii populaarseks ja ühtlasi skandaalseks, aitab arvamusliku – mitte teaduspõhise! – informatsiooni levikule kaasa. Kõik armastavad rääkida ilusatest silmadest ja rindadest, mitte sapipõievaludest või küüneseenest!

Päris rumalaid arusaamu kohtab täna vähem, aga üksikjuhtumid muutuvad müüdiks lihtsamalt tänu informatsiooni avatusele ja levikukiirusele. Kõik, mis on skandaalne, müüb ja teenib „klikke“. Inimesel ei ole enam põnev rääkida, et operatsioon läks hästi, sest see on tavapärane, ka ilukirurgias. Ei ole olemas arsti, kes teadlikult tahaks oma protseduuri, operatsiooni või raviga inimest haigemaks või inetumaks muuta.

Seega ei ole tänapäeval probleemiks müüdid, küll aga valeinformatsioon. Arvamusliider ütleb midagi – ja sekundi pärast on see üle maailma laiali; miljonid loevad, kümme tuhat leiavad, et neil on täpselt sama mure ning kahe tunniga koondutakse mingisse ühingusse – see on valearvamuste võimendumine.

Huvi ilukirurgia vastu tundub siiski järjest suurenevat?

Hiljuti toodi Ameerikas välja statistilise uurimuse tulemused, kus küsiti tuhande inimese käest, kuidas nad suhtuvad ilukirurgiasse ja kas nad laseksid endale teha mõnd ilukirurgilist operatsiooni või protseduuri. Vastajatest 70% ütles, et teeksid ega leia selles midagi paha. 2014. aastal oli see protsent ainult 17 – see on väga märgatav tõus!

„Ilukirurgia ei ole narkootikum ega meelemürk, et muutud sõltuvaks!“

Üks müüt on, et ilukirurgia on ohtlik, sest tekitab sõltuvust. Ilukirurgia ei ole narkootikum ega meelemürk, et muutud sõltuvaks! Aga teatud tõde selles on, sest kui inimene ühe väiksema ilumeditsiinilise protseduuriga saab positiivse tulemuse, tekib julgust ja soovi ka mõnd teist kohta parandada. Miks siis mitte, peamine, et ei kahjustaks tervist ega suruks ka oma arvamust jõuga teistele peale, sest arvamus ei ole tõde. Mulle meeldib öelda, et tõde ei ole alati ilus. Ja kõik, mis on ilus, ei ole alati tõde.

Kas Eesti inimesed käivad ilukirurgia trendidega kaasas, või soovitakse siin teenuseid, mis mujal maailmas enam päevakohased pole?

Eesti ei erine tänases mõttes maailmast mitte sugugi. Võib-olla natukene võtab lihtsalt aega, kui mõni uus Ameerika trend siia jõuab. Kõik trendid ei jõua, kuna paljud tõusutrendis olevad lihtsamad ilumeditsiinilised protseduurid on seotud väga kalli aparatuuriga, mis tasuvad ennast ära vaid teatud hulga patsientide arvu korral. On ju täiesti arusaadav, et 330 miljonit ameeriklast ja 1,5 miljonit eestlast ei ole võrreldavad suurused!

„Tõde ei ole alati ilus. Ja kõik, mis on ilus, ei ole alati tõde.“

Trendide osas meil drastilist erinevust ei ole, välja arvatud tuhara suurenduskirurgia. Jumal tänatud, Euroopa ja Eesti ei ole tuharafetiši-meelsed! Lõuna-Ameerikas ja Ameerika mandril on tuhara suurendusoperatsioonid tõusulainel ja popid. See on kõige riskantsem operatsioon tänases ilukirurgias – operatsioonitüsistused, kaasa arvatud surmad, on kõige sagedasemad. Antropoloogiahuvilise inimese ja välimuse üle mõtisklejana ütlen, et loodus ei ole Eesti naisi väga kauni tuharaga õnnistanud, aga see ei olegi nii tähtis. Olulisem on ikka see, mis peeglist paistab, mitte see, mis selja tagant näha võiks olla. Lisaks on jahe ka! Püksikud on ikka jalas ja seelik seljas, mitte nii nagu lõuna-ameeriklannal, kes läheb bikiinides toidupoodi!

Milliseid muutusi inimeste soovides ja vajadustes tõi koroonapandeemia?

2020. aasta kevadel, kui algas koroonapandeemia ja jäädi kodukontoritesse, tekkis arvuti taga töötavatel inimestel suur soov lasta oma nägu parandada, kuna ekraanil ei tundunud nad nii ilusad, nagu tahaksid olla. Kui oled live’is koosolekul, ei saa ennast fotošoppida ning võrdlusmomendina on terve ekraan kolleege ja sõpru täis. Enesekriitiline eestlane vaatab, et Juta on vanem, aga näeb noorem välja, mis sest, et tal oli võib-olla rohkem aega soengut teha. Näokirurgiliste korrektsioonioperatsioonide nõudlus kasvas hüppeliselt, seda nimetati Zoom Boom’iks. Kui esimesele lainele saadi piir peale, elu läks natuke vabamaks ja inimesed said jälle sotsialiseeruda, oli positiivne emotsioon väiksematest Botox’i süstidest ja täitesüstidest juba olemas. Kui üksteist jälle elusuuruses nägema hakati, liikus tõusutrendi ka keha korrigeeriv kirurgia, näiteks rasvaimu, lõtvunud kõhu plastikaoperatsioonid ja jätkuvalt esimesel kohal olevad rindu korrigeerivad operatsioonid, millest number üks on endiselt rinnasuurendusoperatsioon. Moetööstus, sotsiaalmeedia, Instagram ja Facebook töötavad selleks, et ilukirurgiakliinikul oleks kogu aeg tööd!

Kas käib ka meeskliente ning milliste soovidega nemad pöörduvad?

Mehi käib rohkem kui viis aastat tagasi, aga nad kindlasti ei pretendeeri võrdsusele naispatsientidega, mehi on 10–15% protsenti. Välimuse tähtsamaks muutumine elukvaliteedis mõjutab loomulikult ka mehi. Kui vanasti müüdi meestele kaubamajas ühte tüüpi lõhnaõli ja kreemi, võib täna näha kümneid meetreid meestetooteid – kosmeetikatööstus ja ilumeditsiin orienteerivad end vastavalt ja kujundavad ühiskonda.

Meeste mureks on enamasti erinevad healoomulised kasvajad näol – sünnimärgid, mis mitte ainult ei ole inetud, vaid segavad habemeajamisel ja teinekord võivad olla ka ohtlikud. Alati ei ole vaja opereerida, sest kõik ei ole tervise mõttes ohtlik. Rasvaimu on meeste suurtest operatsioonidest number üks. Kogu maailma trend on naisrinnalisuse ehk günekomastia operatsioonide populaarsuse kasv. Nii et mehed on samamoodi valutundlikud rinna välimuse suhtes nagu naisedki, ainult teisipidi: mida väiksemad, seda parem.

Kui palju tuleb ette ekstreemseid kapriise, mil peate kliendile ütlema: ei, ma ei tee seda?

Keeldun eeskätt siis, kui leian, et operatsioon ei ole tervisele ohutu. Mõnede soovid on nii suured, et on küll kirurgiliselt võimalikud, aga vahel nõuavad mitut operatsiooni ja inimesed ei ole nõus oma aega nii pika paranemisega kinni panema. Teinekord leian, et inimene ei vaja veel kirurgiat. On lihtsamaid mittekirurgilisi meetodeid korrigeerida probleemi, mis inimest häirib ja tema elukvaliteeti halvendab, olgu selleks ilusalong või nahaarst-kosmetoloog, osad aparaadiprotseduurid. Kohe ei ole vaja kirurgi noa alla joosta!

Keeldun ka siis, kui leian, et tulemus ei ole tavainimese mõistes välimuses aktsepteeritav. Inimene ei pruugi näiteks ette kujutada, milline ta oma muudetud ninakujuga tavaelus välja näeb. Täna on fotošoppimise programme oi-kui-palju! Ka mina saaksin ennast arvutis Kalevipojaks teha ja eks me kõik taha väljanägemise mõttes paremad olla. Kuni me tänu tänapäevasele tehnoloogiale fotošopime, tuleb hetk, mil virtuaalmaailm peaks muutuma reaalsuseks ehk on vaja päris kohtingule minna… siis tuleb oma fotošopitud pilt kaasa võtta, et teine su ära tunneks!

Kui levinud on ilukirurgia teenuste jaoks ilu- ja terviselaenu võtmine ja kas julgustaksite inimesi seda tegema?

Suhtun positiivselt vastutustundlike finantsasutuste poolt antavatele laenudesse, mispuhul tehakse taustaanalüüs ja hinnatakse riske. Minul arstina ei ole võimalik patsiendi finantsvõimekust hinnata nii, nagu seda teeb finantsasutus – las iga ettevõte jääb ikka oma liistude juurde! Finantsasutused ja laenude tingimused on erinevad, aga MediCredit on kahtlemata meditsiiniteenuse finantseerimise liider. Ilu- ja terviselaene pakuvad ka teised finantsasutused, aga MediCredit on end algusest peale positsioneerinud meditsiiniga seonduvaks finantsteenuse pakkujaks. Meie kliinikul on MediCreditiga finantsasutustest kõige suurem koostöö, järelikult inimestele sobib – MediCredit võtab õigustatud riske ja teeb oma tööd professionaalselt. Ilu- ja terviselaenu võtjate hulk tõuseb aastatega ja mis minul lihtsa arstina selle vastu võiks olla!

Nele Kuus, MediCrediti arendusjuht:

Ka MediCrediti kogemus kinnitab, et nn Zoom Boom on kasvatanud huvi ilusüstide vastu. Lisaks on nõudlus rasvaimu, kõhuplastika ja rinnaoperatsioonide järele suurem kui koroonaeelsel ajal. Välimus muutub järjest tähtsamaks ning kodukontoritesse arvutite ette suundumine mõjutab meid kindlasti ka edaspidi.

Ilu ja mood

toob sinuni Zalando