Katrin Lust: naiste välimust suunavad hoopiski mehed?

Eelmisel nädalal kirjutasin sellest, kuidas üks Tartu  juuksur soovitas minul - kui üle kolmekümne aastasel naisel - juuksed lühemaks lõigata. Sellises eas polevat pikad juuksed enam sobivad. Kirjutasin sellest, kuidas Eesti naine võiks olla hingelt vabam ja kanda selliseid juukseid või riideid nagu süda tahab.

Eelmisel nädalal kirjutasin sellest, kuidas üks Tartu  juuksur soovitas minul – kui üle kolmekümne aastasel naisel – juuksed lühemaks lõigata. Sellises eas polevat pikad juuksed enam sobivad. Kirjutasin sellest, kuidas Eesti naine võiks olla hingelt vabam ja kanda selliseid juukseid või riideid nagu süda tahab.

Mõtisklesin ka selle üle, kust tuleb Eesti naiste liigne konservatiivsus ja kinnisus ning soov teiste üldlevinud arvamust järgida. Miks peaksin mina, vaba naisena, kuulama näiteks ühe võhivõõra juuksuri arvamust ja tegema oma isiklikke otsuseid nii, et need sobiksid eelkõige teistele ja alles siis minule?

Huvitaval kombel sain sellele loole aga huvitavat tagasisidet. Kuna soovitasin seda artiklit ka oma sotsiaalvõrgustiku lehel, läks sel teemal lahti intrigeeriv keskustelu.

Naised, keda ma pidasin oma loos liialt ühiskonna arvamusega arvestavaks, olid tegelikult palju avatumad oma soovidele ja tahtmistele. Enamik minu seinal sõna võtnud naishingedest olid minuga nõus, et juuksed võivad olla täpselt nii pikad kui keegi soovib või tahab. Kes ea ja juuste ning sobiva seeliku pikkuse koha pealt virisesid, olid mehed.

Mitu härrat võttis sõna ja teatas, et kui naine on ikkagi üle kolmekümne aasta vana, siis tuleb käituda ka eakohaselt ning miniseelikud noorematele jätta ja juuksed lühikeseks lõigata.

Vaatasin ja vaagisin neid kommentaare ja mõtlesin – VOILA! Loogiline ju, et Eesti naiste kinnisuse taga pole mitte meie enese mõtleme, vaid soov meie meestele meeldida. Need on pigem mehed, kes armastavad põhjamaist konservatiivsust rohkem kui naised. 

Soliidses eas naine peab mõne Eesti mehe sõnul kandma põlveni seelikut ja nööpima kinni oma dekoltee, sest muidu pole nad piisavalt sündsad. Tegelikult on see ju tõsi, et mehed dikteerivad tihti oma kaasa välimuse. Võibolla ei ütle paljud neist seda otse välja, aga ääri veeri kujundavad nad oma kallima välimust ju ikkagi.

Nii et meie naised on tegelikult piisavalt enesekindlad, et ka viiekümneselt pikki juukseid välja kanda – küsimus on nüüd pigem meie meeste enesekindluses viiekümneaastase kaasa pikad juuksed välja kannatada, et mitte kaasa minna teiste meeste poolt loodud ühiskonnanormidega, mida eirata kardetakse?

 

Katrin Lust