Reklaam sulgub sekundi pärast

KÜÜNED EEMALE TOKSIINIDEST! Õpi valima jamavaba küünelakki!

Buduaari ajakiri

Krista Kiin

Foto: 123rf

Roheline mõtteviis on jõudnud ka küünehooldusmaailma ning poelettidelt võib leida tooteid, kuhu kemikaalid ega muud toksiinid sisse pole pugenud. Aina rohkem brände pakuvad võimalust valida lakk, mis teeb head nii maakerale kui küüntele.

Kui varem võis kahelda looduslike küünelakkide püsivuses või valiku rikkalikkuses, sest alati polnud leida kõiki toone alates nude'idest, lõpetades glitteri ja neoonidega, võib nüüd julgesti eelistada küünelakke, millel on külluslikud toonid, kauakestev püsivus ja salongikvaliteediga viimistlus ja mis peamine – nad kannavad märget „5-vaba“, „10-vaba“ ja isegi „12-vaba“.

See tähendab, et tootja on lakist eemaldanud teatud arvu tööstuslikke kemikaale, mis reeglina võivad tekitada terviseprobleeme. Näiteks „5-vaba“ ei sisalda aineid nagu tolueen, formaldehüüd, formaldehüüdvaik, dibutüülftalaat ja kamper.

Kaunis maniküür tervist ohverdamata

Kõige tavalisem märge, mida lakipudelikestel võib silmata, on 3-free, mis tähendab, et lakk ei sisalda formaldehüüdi, tolueeni ja dibutüülftalaati. Need on kolm koostisosa, mida peetakse potentsiaalselt kõige ohtlikumateks. Paljud tootjad lähevad nüüd aga veelgi kaugemale, kõrvaldades teisigi toksiine nagu formaldehüüdvaik, kamper, etüültosüülamiid, ksüleen ja trifenüülfosfaat (TPHP).

Peamised koostisosad, mille sisaldust võiks lakipudelilt uurida, on formaldehüüd (tugevdav komponent), kamper (kasutatakse kõrgläike saamiseks) ja tolueen (erksa värvi tarvis). Teised levinumad „süüdlased“ on ksüleen, TPHP, gluteen, parabeenid ja dibutüülftalaat (DBP). Nendele kemikaalidele tuleks keelumärki näidata asjaolu tõttu, et need võivad osutuda allergeenideks ja ärrituse põhjustajateks, aga halvimal juhul koguni kantserogeenideks, ja seda viimast näiteks formaldehüüdi, kampri, tolueeni ja ksüleeni puhul.

Ükski maniküür pole täiuslik ilma kvaliteetse pealis- ja aluslakita: need on kauakestva viimistluse nimel hädavajalikud. Kuid tähelepanu, ka siin peaks koostisosadele tähelepanu pöörama! Kõige olulisem on aluslakk, sest see puudutab küüsi ja imbub nahka. Lihtsaim on kontrollida, kas kasutatav aluslakk on formaldehüüdivaba. Viimane on aluslakkide levinum koostisosa, nii et isegi kui kaupluseriiulil või küünesalongil leidub „8-vaba“ värvilakki, võib sama brändi aluslakis siiski sisalduda formaldehüüdi.

Toksiline TPHP

Environmental Working Group'i (EWG) ja Duke'i ülikooli teadlaste mõne aasta tagune uuring tõdeb, et küünelakid võivad sisaldada sisesekretsioonisüsteemi arvatavat kahjustajat, mida nimetatakse trifenüülfosfaadiks ehk TPHP-ks. Viimane võib kahjustada hormoonide normaalset toimimist ning loomkatsetes on TPHP häirinud paljunemis- ja kasvamisprotsesse. Kosmeetikafirmad kasutavad trifenüülfosfaati ja dibutüülftalaati (DBP), sest need kemikaalid muudavad küünelaki elastsemaks ja vastupidavamaks. Ometi näitavad laialdased teaduslikud uuringud, et DBP ja teised ftalaadid on vägagi tõenäolised sisesekretsioonisüsteemi ja paljunemisega seotud elundkonna kahjustajad.

Muide, TPHP-d kasutatakse ka plastide tootmisel ning tüüpilise tuleaeglustina patjades ja vahtplastist lastetoodetes. Seetõttu puutub enamik meist TPHP-ga laialdaselt kokku ja mõned uuringud näitavad koguni, et naistel on nende tase kehas kõrgem. Viimast võib seletada kemikaali kasutamisega naiste isikliku hügieeni toodetes, sealhulgas küünelakis. Seetõttu peaksid iseäranis tähelepanelikud olema lapsevanemad – on ju paljude noorte jaoks nimelt küünelakk esimene sissejuhatus kosmeetikasse. Kuid just teismeea eel ja selle ajal on organism eriti tundlik hormoonide tööd takistavate tegurite suhtes.

Mis teeb küünelakist vegantoote?

Pärast eelpool mainitud uuringut, mille kohaselt võivad küünelakkides sisalduvad kemikaalid imenduda läbi küünte meie kehasse, on kaubamärgid hakanud välja rookima mitmeid koostisosi, mis võivad tervist negatiivselt mõjutada.

Mõned eemaldatud koostisosadest on õigupoolest loomsed. Seega, nüüd loovad trende veganküünelakid. Kellele on tähtis, et toodet ei oleks testitud loomade peal ning see sisaldaks loomseid tooraineid, otsigu pakendilt märget vegan friendly. Vegan-ilutooted ei sisalda loomse päritoluga koostisosi ega kõrvalsaadusi.

Tasub tähele panna, et paljusid veganbrände või -tooteid rõhutatakse lisaks ka kui julmusevabasid, sest märgis „vegan“ viitab pelgalt toote koostisele ehk fakt, et toode ei sisalda loomseid koostisosi, ei pruugi veel tähendada, et seda poleks testitud loomade peal, seega tasub otsida kindlasti mõlemat märgist.

Loomsed koostisosad jäävad küünelakkides sageli märkamatuks. Kuid tasub teada, et näiteks klassikalised punased lakid sisaldavad pahatihti karmiini – mardikatest saadud värvainet, mis annab lakile karmiinpunase tooni.

Sädelevad, holograafilised lakid võivad sisaldada guaniini (või pärliessentsi), mida eraldatakse kalasoomustest ning mõned lakid sisaldavad ka oleiinhapet – erinevatest loomsetest allikatest leitud rasvhapet, mis aitab lakki paksendada ja pehmendada. Tõsi, oleiinhapet ei saada alati loomadelt (rasvhapet leidub ka oliiviõlis ja shea-võis), aga kui see on koostisosade loendis, tasuks päritolus kindel olla.

Veganküünelaki puhul loobuvad paljud kaubamärgid loomsete kõrvalproduktide väljajätmisele lisaks ka eelpoolmainitud ohtlikest kemikaalidest nagu formaldehüüd, kamper, tolueen ning muud allergeenid ja ärritajad. Isegi kui sa ei järgi veganlikku elustiili, tasub eelistada puhtaid küünelakke. Vähe sellest, et neist on välja jäetud toksiinid – leidub ka brände, mis on tuntud koguni küüsi hooldavate koostistega toodete poolest, mis sisaldadavad keratiini, biotiini, rohelise tee ekstrakti ja riisivalku.

Koostisosad, mille sisaldust lakipudelilt uurida:

Järgmised kemikaalid võivad osutuda allergeenideks ja ärrituse põhjustajateks ning halvimal juhul kantserogeenideks – seda viimast formaldehüüdi, kampri, tolueeni ja ksüleeni puhul.

- Formaldehüüd
- Kamper
- Tolueen
- Ksüleen
- TPHP
- Gluteen
- Parabeenid
- Dibutüülftalaat (DBP)