Saavuta õige hooldusega ilus näonahk

Komedoonid, vistrikud ja muutlikest ilmastikutingimustest tekkinud probleemid – mis need õieti on ja kuidas need oma kontrolli alla saada?

Küsimustele vastab dr Kristi Abram, SA TÜK nahakliiniku dermatoveneroloog

Inimese peaaegu kõigis nahapiirkondades (välja arvatud peopesad ja tallad) leidub karvanääpsusid, millega kõrvuti paiknevad rasunäärmed. Rasunäärmeid on rikkalikult näol, peanahal ja rindkerel. Rasunäärmed toodavad lipiididerikast ainet ehk rasu, mille ülesandeks on hoida naha niiskustasakaalu ning säilitada naha ja karvade, näiteks juuksekarvade, elastsust. Rasu hulk ja koostis sõltub inimese vanusest, soost ja geneetilistest iseärasustest. Samuti võib rasu hulka mõjutada mõnede ravimite tarvitamine. Rasu väljub näärmetest nahapinnale pooride kaudu.

Murdeeas hakkab organism rohkem tootma suguhormoone ja selle tulemusena intensiivistub ka rasu tootmine. Kui rasunäärmete viimajuhad on liiga kitsad või rasu konsistents liiga sitke, ei pääse rasu enam vabalt naha pinnale. Koos irdunud naharakkudega hakkab rasu kogunema pooridesse ja moodustuvad avatud ning suletud komedoonid. Komedoonid on rasunäärmete haiguse Acne vulgaris’e esmaseks tunnuseks. Suletud komedoonid on naha värvi või kergelt valkjad sõlmekesed, mis on eriti hästi nähtavad, kui nahka sõrmedega kergelt pinguldada. Suletud komedoonidel ühendus nahapinnaga praktiliselt puudub, kuid tugeval pigistamisel väljub neist valget pastataolist massi. Avatud komedoonid tekivad tavaliselt suletud komedoonidest, kus poori avaus on sinna kogunenud rasumassi tõttu laienenud ja avausest paistab tumeda tipuga rasukork. Rasunäärmetes on soodne elukeskkond bakteritele (näiteks  Propinonibacterium acnes) ja seentele (näiteks Malassezia furfur). Mikroobide paljunemisel tekib rasunäärmetes põletik ning ilmuvad vistrikud. Sellisel juhul on tegemist põletikulise aknega.

Hoolda õigesti

Kuigi nahale kogunenud mustus pole komedoonide ja vistrike tekkimise ainus põhjus, ei tohi unustada igapäevast nahahooldust. Igal õhtul tuleb meik ja nahale kogunenud mustus hoolikalt eemaldada, et vältida pooride umbumist väljastpoolt. Õnneks leidub tänapäeval apteekides suures valikus igale nahatüübile sobilikke kvaliteetseid tooteid, millega nahka puhastada. Rasusemale nahale soovitaks pigem tooteid, mida saab veega maha loputada. Kuivemale ja tundlikule nahale sobivad ka näoveed ja geelid, mida hiljem maha loputada pole vaja. Pärast puhastamist on soovitav kasutada niisutavat kreemi, et nahk ei jääks kuivaks ega kiskuvaks.
Mõned spetsiaalselt aknelisele nahale mõeldud tooted sisaldavad ka toimeaineid (salitsüülhapet, bensoüülperoksiidi, retiinaldehüüdi jne), mis vähendavad naha liigset sarvestumist ja aitavad rasu veeldada ning komedoone lahustada. Esialgu võib nende kasutamisel ilmneda mõõdukat ketendust, kuid see on normaalne kõrvaltoime ning taandub pikemaajalisel kasutamisel. Ei ole ühtki universaalset toodet, mis sobiks ühtviisi kõigile nahatüüpidele. Samuti ei ole ka ühe inimese nahk kogu elu vältel ühesugune, vaid muutub seoses vanuse ja hormonaalsete muutustega. Mõnikord tuleb katsetada mitmeid erinevaid hooldusvahendeid, enne kui leitakse endale sobivaim.
Kindlasti ei tasu hakata põletikulisi vistrikke ise kodus pigistama, kuna on oht põletiku levimiseks ja hiljem on tulemuseks inetud armid. Põletikuliste vistrike korral tuleks pöörduda nahaarsti vastuvõtule, kes määrab ravi vastavalt haiguse raskusele. Kui põletik on vaibunud, võib lasta teha põhjalikuma näopuhastusprotseduuri kosmeetiku juures, kes on omandanud spetsiaalsed vilumused ja oskused.

Talvel teadmiseks

Talveperioodil esineb mitmeid lisategureid nagu külm, tuul, temperatuuride järsud kõikumised (näiteks majast väljumisel ja majja sisenemisel), mis halvendavad näonaha seisundit ning võivad olla ka teiste näonaha probleemide, näiteks kontaktdermatiidi või rosaatsea, soodustavateks teguriteks.
Rosaatseale on iseloomulik näonaha punetus ja nähtavad veresooned, samuti võivad lisanduda põletikulised vistrikud just nagu akne korralgi. Võrreldes suviste kreemidega peaks talvised kreemid olema väiksema veesisaldusega, et paremini nahka kaitsta. Võimalusel hoiduda järskudest temperatuurikõikumistest ja külma tuule käes viibimisest. Samuti ei tohiks unustada, et ereda päikese käes vajab nahk ka talvel päikesekaitsekreeme, sest lumepinnalt peegeldub tagasi arvestatavates kogustes UV-kiirgust, mis samuti soodustab pigmendilaikude tekkimist ja naha enneaegset vananemist.

Dermatoloogide poolt on soovitatud igapäevaseks nahahoolduseks sageli Physiogel sarjast tooteid. Buduaar jagas koostöös Glaxo Smith Kline Eestiga 50-le buduaar.ee registreeritud kasutajale Physiogel sarja tooteid. Kuidas nende näonahk on paranenud, saad teada Buduaari FOORUMIST teema alt “Physiogel tooted ilusa näonaha teenistuses”