Reklaam sulgub sekundi pärast

Urmas Väljaots: Ole Kuum Iga Päev!

Mood pole raketiteadus, kuid ometi on sellel meie enesekindlusele suur mõju ning see on oluline vahend eneseväljenduseks. Oluline on ka nende sobivus erinevate parameetritega, näiteks kehakuju ja vanusega. Mitte vähemtähtis pole ka rõivaste korrektne ja hoolitsetud väljanägemine. /Tekst: Urmas Väljaots/

Mood pole raketiteadus, kuid ometi on sellel meie enesekindlusele suur mõju ning see on oluline vahend eneseväljenduseks. Iga päev hea välja nägemine ei seisne siiski ainult õiges riietevalikus. Oluline on ka nende sobivus erinevate parameetritega, näiteks kehakuju ja vanus, ning mitte vähemtähtis pole rõivaste korrektne ja hoolitsetud väljanägemine.

Millist rõivast kanda?

Iga moehooaeg toob kaasa uusi trende. Nende järgimisel tuleb vaadata, kas ja kuidas need trendid sobivad isikliku maitse ning elustiiliga. Kuna mood on kiirelt ja järjepidevalt muutuv, siis ei ole kõige mõistlikum teha terve garderoobi ulatuses suuri investeeringuid rõivastesse, mis juba kuue kuu pärast on moest väljas.

Siinkohal tasub meeles pidada, et stiil on miski, mis ei kao iial moest. Poodides šopates ei tasuks seda mõtet unustada ning valikute tegemisel võib julgelt oma sisemisi instinkte usaldada. Kui sisetunne ütleb, et alternatiivset riietuseset välja ei kanna, siis tõenäoliselt see nii ka on. Samas ei maksa karta eksperimenteerimist ning oma harjumuspäraste riietega kombineerida ka midagi uut. Moekas saab olla ka nii, kui klassikalisi riideid kombineerida ja vürtsitada erinevate moeaksessuaaridega.

Klassikalised riideesemed on näiteks: väike must kleit, paar hästi istuvaid, musti viigipükse, valge nööpidega triiksärk, tume mantel, paar korralikke teksaseid, kardigan, pliiatsseelik. Kui baasasjad olemas, on lihtne oma garderoobi kohandada hetkemoe trendidega.

Riided on investeering, neisse vastavalt suhtudes oled Kuum Iga Päev!

Kuidas rõivaid kanda?

Moekas olemine tähendab küll ühest küljest isikupära väljendamist, kuid seejuures ei tasu liialt hoogu sattuda ning unustada esteetikat ning sobivust. Seepärast tasub trendide järgimisel lähtuda ka oma kehakujust.

Kehakujule sobivate riiete leidmisel on kõige olulisem riide lõige ning aplikatsioonid, sest need struktureerivad, lisavad või võtavad ära. Seejärel tulevad muster ja värv. Moodsa ja meeldiva üldilme saamisel ära alahinda hoolitsetud, kortsuvaba välimust, sobivat meiki ning soengut ja korras jalanõusid.

Liivakellakujuline siluett on saleda piha, proportsionaalsete puusade ning õlgadega. Seda tüüpi on kaua peetud ideaalseks naise kehakujuks.
- Sellele tüübile sobivad kehasse töödeldud riided, mis toovad esile naiselikud kumerused ja saleda piha, nagu ka stretchkiude sisaldavad kangad.
- Selle hooaja trendidest sobib perfektselt new looki uusversioon; lisaks pliiatsseelikud ning taljet rõhutavad vöötatud jakid.
- Seevastu maskuliinne laiade pükstega komplekt liivakellasiluetti ei väärtusta. Samuti ei anna talle midagi juurde erinevad A-vormiga seelikud-mantlid, nagu ka keskkohta hägustavad kookonvormid. Need viimased võivad aga loomulikult olla teadlikuks moevalikuks.

Õunakujuline keha on ülevalt, õlgadest ja rinnast laiem, seevastu taljest ja puusast kitsam, nagu tagurpidi kolmnurk. « Õunad » peaksid vältima liigset õlajoone rõhutamist, mis mõjub maskuliinsena. Seevastu võiks pikendada kaela ja dekolteed sügavamaid V-kaeluseid kandes. Kuid tähelepanu - vulgaarsuse vältimiseks peab jälgima, et siiski liiga palju paljast rinnapinda ei eksponeeritaks. Laiemalt ülaosalt aitavad tähelepanu kõrvale juhtida ka hõlmikpluusid ja -kleidid tuues fookusesse talje.
- Väldi liiga liibuvaid ja minimalistlikke toppe, need joonistavad laia rinna- ja õlapiirkonna täpselt välja.
- Kookonkleidid ja –mantlid jätavad mulje kitsamast õlaosast. Kuid tähelepanu, nad võivad üldpildi ka liiga « suureks » muuta.
- Moekas taljesse töödeldud meremehebleiser avab rinna ja aitab õlgu « maha lõigata »
- Sel hooajal on tugev õlajoon moes, nii võid vabalt õlaka jakiga oma « probleempiirkonna » moekaks mängida.
- Hästi sobib ka maskuliinne kostüüm ülakeha tasakaalustavate, alt laienevate pükstega, samuti nagu sarnase efektiga A-lõikelised riided.
Pirnikujuline keha on kitsama õla- ja rinnaosaga ning laiema puusa ja taljepiirkonnaga. Eesmärgiks võiks olla keha ülaosale volüümi lisamine.
- Proovi kombineerida heledamat ülemist osa tumedama alumisega - üks on vormi vähendava, teine suurendava loomuga.
- Liiga kirjud ja heledad alumised osad tõmbavad tähelepanu just sellele piirkonnale.
- Laienev A-lõikeline seelik toob esile saleda piha ja katab laiad puusad
- Kuna peaksid volüümi lisama ja tähelepanu tõmbama ülemisele osale, on justkui sulle mõeldud 40. stiilis laiade varukatega ja slehvidega pluusid ning suured ja struktureeritud kudumid.
- Proovi ka näiteks leopardimustrilist särki. Kombineeri särke tumedate pükstega.
- Ettevaatust – lihtsalt kottis ülemine osa muudab laiaks kogu silueti.
- Samuti väldi liiga struktureeritud seelikuid nagu mitmekihiline mini, mis võib luua « heinasao » mulje.
- Lühike, vaid taljeni ulatuv jakk on parem kui pikk ja puusi kattev, mis neile vaid volüümi lisab.

Ümara kehakujuga inimestel on reeglina saledamad jäsemed, kitsamad õlad ning puusad. Seevastu on rinnad suuremad ja enamik « lisavolüümist » koondunud kõhule ning taljepiirkonda. Suurem osa naistest võivad loomuliku kehakuju muutumisega mingil hetkel sellesse kategooriasse langeda.
- Erinevad trükid ja motiivid aitavad tähelepanu ümaramalt keskosalt eemale juhtida.
- Ei maksa ka alahinnata taljet defineerivaid abivahendeid (nt vastavat pesu).
- Ülalt struktuursed ja vääriskivikaunistustega moekad topid tasakaalustavad keskkohta.
- Võid proovida ka retuuse või liibuvaid, nn skinny teksasid volüümikama, nt babydoll tüüpi topiga.
- Liigset liibuvust tasuks vältida, eriti keskosas.
- Talje mõjub saledamana heledamate pükste ja tumeda topiga.
- Samuti tasakaalustab taljeosa moekas sirge maksiseelik.

Saleda või atleetliku kehakuju omanikul võib nappida naiselikke kumerusi, kuid see-eest on ka väiksem rasvaprotsent. Tihtipeale võib olla probleemiks ka väiksem rind.
- Kui soovid nn naiselikke kurve juurde tuua, võib proovida moodsat kookonseelikut.
- Üldiselt sobivad hästi lihtsama joonega minimalistlikumad vormid, sest liigse kribu-krabu alt ei pruugi niigi sire siluett välja paista.
- Saleda figuuri peal saab hästi välja mängida nurgelise värviplokitamise ja meheliku ülikonna.
- Ideaalsed on saledad ja hästi liibuvad teksad madalate baleriinisussidega.
- Kui moekal, taljes bleiseril sulgeda vaid keskmine nööp, tekib mulje liivakellasiluetist.
- Keskkoha esile toomiseks sobib ka taljes vöö.
- Rinnaesisel moekate aplikatsioonidega (nt vääriskivid, geomeetrilised vormid) dekoreeritud pluusid lisavad vormi ülapoolele.

Kuidas rõivaste eest hoolitseda?

Riiete eest hoolitsemine on võtmeelement, et hea ja korrektne välja näha. Näiteks kortsus triiksärk kostüümi juures ei mõju just kuigi elegantselt. Seejuures on elementaarne investeerida heasse triikrauda.

Järgnevalt mõned nõuanded, mida triikimisel silmas pidada:
1. Kui te pole kindlad, et riideeset võib triikida – proovige temperatuuri mõju mõnel varjatud riideosal.
2. Valige triikimiseks õige temperatuur – erinevad kangad ja kiud kannatavad kuumust erinevalt. Selleks järgige etiketil antud juhiseid.
3. Aja võitmiseks on soovitatav enne triikima hakkamist erinevat temperatuuri nõudvad riideesemed erinevatesse kuhjadesse sorteerida ning alustada triikimist madalaimat temperatuuri nõudvatest esemetest ehk sünteetilistest kiududest. Triikraud kuumeneb kiiremini kui jahtub.
4. Madala temperatuuriga triikides (110°) on soovitatav auru vältida.
5. Kiusegude puhul valige temperatuur, mis sobib kõige madalamat temperatuuri nõudvale kiule.
6. Vali kvaliteetne aurutriikraud, mille aurujuga on piisavalt tugev ning mis ei tilgu. Nii läheb töö ladusamalt, kiiremini ja mugavamalt.
7. Parima (ja kiireima) tulemuse saavutamiseks on soovitav omada ka korralikku triikimislauda, mis piisavalt pehme pinna, korraliku kõrguse ja toega.
8. Ärge tehke ringliigutusi – see venitab kangast.
9. Aja kokkuhoiuks on mõttekas kasutada rutiinliigutusi: alustada triikimist keskelt liikudes äärte poole.
10. Särkide triikimiseks järgige rutiini liikudes krae keskosast äärte poole, seejärel triikige mansetid ja käised, nööpidega esipaneel, selg, nööpaukudega esiosa ja lõpuks õlad.
11. Väga tugevate kortsude puhul triikige pikisuunas ning kasutage veepritsi ja auru.
12. Triikrauale pole mõtet rakendada tugevat survet, sest kortsud lähevad välja auru ja kuumuse koosmõjul, mitte surve abil.
13. Kasuta häid riidepuid, mis hoiavad riiete vormi. Traadist riidepuudel võivad õlad ära vajuda. NB! Kudumeid kuivata vormi hoidmiseks lamavas asendis.
14. Väldi plekkide triikimist – on oht, et kuumus fikseerib nad kangasse lõplikult.
15. Hoolda triikraua talda. Pühi sealt pehme lapiga katlakivi- ja mustusejäägid, sest muidu võivad need järgmisel triikimiskorral riietele kanduda. Vältige küürimiskäsnu ja talla kriimustamist teravate esemetega.
16. Loomulikult on ideaalseks variandiks täiesti kortsuvabad riided, kuid alati ei jõua kõike ajanappuse tõttu triikida. Esmajärjekorras võtke ette triiksärgid ja viigipüksid.
17. Teatud kangaid, eelkõige siidi, on soovitav läikiva efekti vältimiseks ja värvi säilitamiseks triikida pahupoolelt. Samuti triigi tagurpidi sametit, velvetit, akrüüli, villast, tikandeid ja kunstnahka.
18. Pannes triiklauale rätiku või lina, aitab seegi vältida soovimatute läikivate pindade teket.
19. Ärge triikige plastmassist tõmblukke – nad võivad kergesti sulama hakata.
20. Parimate tulemuste saavutamiseks on soovitav triigitud riided mõneks ajaks, enne kokku voltimist või kappi riputamist, tahenema riputada.


Philips on ”Ole Kuum Iga Päev” kampaania käigus võtnud kohustuseks jagada vajalikke nõuandeid parima väljanägemise saavutamiseks ning efektiivseks rõivahoolduseks. Loe lisa rahvusvaheliselt kampaanialehelt http://www.lookhoteveryday.philips.com/ .

Pilt: erakogu
/Tekst: Urmas Väljaots/