USKUMATU: PÄIKESEKAITSEKREEMID võivad su kehale hoopis kahjulikud olla

Fezbot2000/Unsplash

Buduaar

Väljaanne Collective Evolution on eelmisest aastast alates tegelenud päikesekaitsekreemide mõjude ja nende võimaliku kahjulikkuse uurimisega. Värske uuring aga näitab, et päikesekreem imendub nahalt otse vereringesse ning see pole meie jaoks sugugi ohutu.

Sel nädalal avaldatud uuringus selgub, et mitmed aktiivsed koostisosad levinud päikesekaitsekreemides imenduvad vereringesse tasemel, mis ületavad Ameerika Ühendriikide Toidu- ja Ravimiameti soovituse. Meie verre imbuvad levinud kreemides sisalduvad kemikaalid kõigest 24 tunniga.

Uuring kasutas nelja päikesekaitsekreemi, mis on laialdaselt saadaval ning nad kõik ületasid ohutustaseme, mille ravimiamet on määranud. Väljaanne kahtleb ka ravimiameti soovitustes, sest tegelikult ei ole mitte mingisugune toksiliste kemikaalide annus kehale hea ja ohutu. Selgub, et asi vajaks rohkem uuringuid, aga samas ei ole ka otsest soovitust kreemidest loobumiseks.

Kolmepäevane katse naistega, kes hakkasid kasutama tooteid, mis sisaldavad vähem kemikaale, näitasid testimisel märkimisväärset kemikaalide langust nende kehas. Säilitusainetena kasutatavate parabeenide tase langes naiste veres 44 protsenti ning mitmed parfüümides sisalduvate kemikaalide ühendid langesid 27 protsenti.

Paljud päikesekaitsekreemid sisaldavad veel oxybenzone‘i, mida on uuringutes seostatud mitmete terviseprobleemidega. Näiteks võib kemikaal matkida estrogeeni efekte ning seega toetada kehas vähirakkude kasvu. Lisaks on uuringud näidanud, et mõningad koostisosad nagu ka oxybenzone toetavad ka teiste kahjulike kemikaalide, näiteks taimemürkide, kehasse imendumist.

Ühesõnaga ei tasu unustada, et kõik, mis sa oma nahale paned, ka imbub sinu kehasse. Kui kannad endale peale päikesekaitsekreemi või meiki ning loed, mida tooted sisaldavad, siis pead arvestama, et kõik need asjad imbuvad ka sinu vereringesse.

Kindlasti ei tasuks nüüd päikesest hoidmuma hakata, sest D-vitamiin on meie keha jaoks väga oluline, aga vaata kindlasti toodete poole, kus on vähem kemikaale. Näiteks tasub astuda sisse kohalikesse looduspoodidesse ning uurida, mida tooted täpsemalt sisaldavad, otsida naturaalseid alternatiivseid tooteid. Muide, kui veedad päikese käes rohkem aega, siis harjub ka nahk rohkem päikesega ära ning põletused ei tule enam nii kergelt kui varem.

Journal of Internal Medicine’i avaldatud uuring ütleb, et nende inimeste eluiga, kes vältisid päikese käes olemist, kahanes ligikaudu kaks aastat võrreldes nendega, kes regulaarselt päikest nautisid. Uuring tõi välja, et isegi mittesuitsetajad, kes hoidusid päikesevalgusest elasid sama kaua kui suitsetajad, kes said ohtralt päikest. Loe pikemalt selle kohta siit.

Allikas: Collective Evolution