Noor ema Liis: Elu ei jää seisma!

Noor ema Liis: Elu ei jää seisma!

Tänapäeval on paljudel noortel naistel kujunenud arusaam, et kui saad lapse, siis on sellega ka elu läbi.
Raiuksin selle väite kümne-, ei, miljonikordselt maha! Olles ise 21-aastane noor ema, võin väita, et minu elu ei ole jäänud seisma, ma ei ole muutunud kodukanaks ja mis kõige tähtsam – ma elan ja naudin elu rohkem kui kunagi varem.

Tänapäeval on paljudel noortel naistel kujunenud arusaam, et kui saad lapse, siis on sellega ka elu läbi.
Raiuksin selle väite kümne-, ei, miljonikordselt maha! Olles ise 21-aastane noor ema, võin väita, et minu elu ei ole jäänud seisma, ma ei ole muutunud kodukanaks ja mis kõige tähtsam – ma elan ja naudin elu rohkem kui kunagi varem.

Kaasaegses ühiskonnas on levinud arusaam, et kui saad noores eas lapse, siis jääd elu lõpuni müüjaks ning igasugusel seltsielul on kriips peal.
Naised – elu ei ole nii hall! Jah, mu maailmavaated on muutunud ja ma väärtustan elu rohkem kui varem! Ma ei ela karjääri ega edu nimel, elan elu nimel!
Olen leidnud endas üles iseenda, selle mina, kellele meeldib elada ja olla. Ei saa öelda, et ma ei käiks sõbrannadega väljas või ei võtaks aeg-ajalt “vaba” päeva šoppamiseks.
Ma teen seda, sest igaüks vajab aega enda tuulutamiseks ja nautimiseks. Samas aga – ma ei vaeva oma pead sellega, mis nüüd saab, kui ma ei tee karjääri või kui ma ei saa kohe kooli lõpetatud nagu oli plaanis.
Ma ei kogu pool elu rahamägesid kokku, veel enam – äkki ma ei saavutagi seda, mille nimel olen vaeva näinud ja magan maha selle imeilusa aja, mil saan olla ema ja eelkõige – olla naine! Ja mille arvelt veel – muretsemise, omaenda närvide!

Hetkel 9-kuuse lapsega kodus olles olen leidnud iseenda ja pannud paika prioriteedid. Loomulikult on minu esimeseks prioriteediks laps, kuid tänu talle olen mõistnud, et elus on midagi enamat kui soov olla võimas ja rikas.Olla keegi,,kes tahab teistele meeldida ja kaotab läbi selle iseenda .

On olemas mina ise, kes tahab elada, kes tahab elu nautida. Laps ei võta seda võimalust. Elu saab nautida ka koos lapsega. Ma pole ammu niimoodi naernud ja olnud nii vaba, kui mõnel pärastlõunal lapsega mütates. Ma pole ennast peaaegu kümme aastat tundnud nii lapsemeelsena ja ausana kui koos temaga. Ja see on nii vabastav! Nii stressivaba!
Ma käin kelgutamas, mängin ja müran nagu 3-aastane! On päevi, mil me käime koos šoppamas ja on päevi, mil me käime teiste 9kuustega koos mängimas ja nende emmedega kohvitamas.
Me käime koos võimlemas ja plaanime ka minna loovustuppa ning muusikaringi. Samuti võtame endale aega, et veeta mõnus päev ujulas või spaas (paljudes spaades on beebide-pakett). Ma olen nagu uus ja parem inimene. Ja seda kõike tänu sellele,et olen ema.

Jah, ka haridus ja töö on tähtsad, sest paraku ei ole võimalik elada rahata.Inimene on juba iseloomult ambitsioonikas ja tahab ronida aina kõrgemale ja parema elu poole. .Aga me ei õpi ju teistele, vaid iseendale ja aega ülikoolis käia on meil maa ja ilm! Mina ei ole ülikooli mõtet maha kandnud. Ma ei lükka ka seda edasi. Kui lõpetasin keskkooli, olid mul suured plaanid. Ma tahtsin minna maailma avastama,  tahtsin käia ülikoolis, teha karjääri ja kunagi väga kauges tulevikus saada ka emaks ja luua perekond. Olles aasta välismaal ja aasta õppinud ülikoolis, sain ootamatu uudise – selgus, et ma saan emaks! Mu maailm varises kokku, see oli täielik katastroof, ma ei olnud seda plaaninud .Ma ei olnud veel valmis! Terve mu rasedus möödus kartes iseennast ja kartes, mis saama hakkab. Kuid kui mulle pandi see imeline pisike inimene sülle, tundsin ma esimest korda elus midagi tõeliselt vapustavat.Ma tundsin, et mina olen andnud kellelegi elu. Ja ma tahan seda nautida. Seega tuli otsus, et esimese aasta võtan vabalt, olles akadeemilisel puhkusel ning naudin täielikult kohustustevaba elu koos lapsega.

Hetkel käin korra nädalas oma 9kuuse poja kõrvalt tööl ning plaanin ka rahvusvaheliste suhete kursusel käima hakata. Päris paljud asutused on mõelnud ülikoolis ja tööl käivate emade peale ning selleks on olemas mängutoad, kuhu võib julgelt oma pisikese jätta ja ise õpingutele/tööle keskenduda.

Kuna olen hetkel kodune, ei tähenda see seda, et ma oleksin oma õpingud ülikoolis maha kandnud! Veel enam – sügisel plaanin oma õpinguid jätkata. Tahan teha karjääri ja saada selleks inimeseks, kes võib enda üle uhkust tunda ja kelle üle võib uhkust tunda tema tutvusringkond, kuid eelkõige perekond.
Ja samuti on emaks olemine pannud mind rohkem mõtlema sellele, kes ma tahaksin tulevikus olla, mida tahaksin teha. Võin väita, et paljud noored naised on tänu lapsele leidnud endas selle inimese, kes tahab õppida ja teha karjääri, kuigi varem see neil plaanis polnud. Just laps on see, kes on neis äratanud õppuri, selle inimese, kes väärtustab ka haridust. Keegi, kes tahab õppida, tahab oma elu muuta paremaks. Kes tahab ka karjääri teha, kuid ei unusta, et elu ei koosne ainult sellest, vaid et tuleb väärtustada ka inimesi, peret, lapsi ja neid enda ümber hoida. Ei tahaks ju lõpetada vanaduses üksinda.

Nii et mõelgem nüüd ometi positiivselt – lapsi ei saada üksi! Meil on ju ka olemas mehed, isad, kes meid aitavad ja toetavad. Meil on olemas ka vanemad, kellele loota, kellelt abi ja nõu alati saab.
Tänapäeva noored isad on üllatavalt abivalmis! Aina rohkem ja rohkem näen kärudega jalutavaid isasid, jah, just isasid! Kas see pole mitte vapustav? See näitab, et naised, me pole üksi! Me ei ela enam kuskil 50dates, kus naiste roll oli olla kodukana ja lapsi kasvatada. Tänapäeva mudeliks võiks olla pigem intelligentne ema.
Mõjuvõimas naine, kes ületab takistused ja suudab olla ka pühendunud ja hea ema oma lapsele.Vaadake kasvõi meie oma staare – Lea Liitma tõttas haiglast pärast sünnitust proovi ja annab edukalt kontserte, olles kodus vastsündinuga! Ja Hollywoodi staaridest ei tasugi rääkida, nemad on justkui superemad.Vormi saavad nad paari nädalaga ja tööle hakkavad sama kiirelt. Laps ei sega neil vastu võtmast filmirolle või   andmast kontserte,sest kõik on võimalik koos lapsega.

Ma ei kutsu naisi üles lapsi saama, vaid ma kutsun Teid üles olema julgemad ja mitte magama maha oma aega. Ärge arvake, et lapsed segavad teid elamast.Julgege olla emad ja samas endiselt jääda naisteks.
Naised – ärge kartke lapsi, ärge kartke võtta aega ja olla ema ja mis kõige tähtsam – ärge kartke, et elu jääb seisma!

Buduaarile Liis Enson

Sul on midagi põnevat oma elust rääkida? Jaga seda teistega ja saada oma lugu info@buduaar.ee