Reklaam sulgub sekundi pärast

10 küsimust ja vastust talvise juuksehoolduse kohta

Talvine õhk ja jäiselt külmad tuuled, mis vahelduvad soojade ruumidega, mõjuvad laastavalt sinu juustele, muutes need kuivaks ja hapraks. Vaata üle need lihtsad põhitõed talvise juuksehoolduse kohta ning võid kindel olla, et sinu juuksed säravad ka pärast lume sulamist ja pakase minekut nagu muinasjutuprintsessil.

Talvine õhk ja jäiselt külmad tuuled, mis vahelduvad soojade ruumidega, mõjuvad laastavalt sinu juustele, muutes need kuivaks ja hapraks. Vaata üle need lihtsad põhitõed talvise juuksehoolduse kohta ning võid kindel olla, et sinu juuksed säravad ka pärast lume sulamist ja pakase minekut nagu muinasjutuprintsessil.

 

1. Kuidas juukseid talvekülma eest kaitsta?

Üks parimaid ja lihtsamaid viise talvel oma juukseid kaitsta on kanda peas mütsi, salli või kapuutsi. Viis miinuskraadi on viimane piir, mil võib palja peaga juukseid kahjustamata käia. Madalama temperatuuri juures aeglustub vereringe, juuksed ei saa piisavalt toitaineid, mistõttu muutuvad need hapraks. Krõbe külm kahjustab juuksesibulat, juuksekasv pidurdub ning lõpuks võivad juuksed hakata ka välja langema. Kuigi kõige tähtsam on kaitsta juuksejuuri, võiksid siiski juuksed olla kogu oma pikkuses kaitstud. 

NB! Peakatet kandes veendu aga, et see liiga tugevalt ümber pea ei oleks, kuna liiga ümber müts lõhub juukseid. 

 

2. Mida ei tohiks talvel juustele kindlasti teha?

Ära mine märja peaga õue. See on kõige halvem asi, mida sa talvel oma juustele teha saad. Märjad juuksed on talvel kõige haavatavamad ja kindlasti sa ei soovi, et need külmuksid ja katkeksid.

Seega ära mine välja isegi siis, kui juuksed on vaid natuke niisked.  

 

3. Kui tihti on soovitav juukseid pesta?

Talvel ei tasuks kindlasti pesta pead iga päev (see soovitus kehtib tegelikult kogu aeg), sest nii kaotavad juuksed oma kaitsevõime ja saavad rohkem külmast kahjustada. Kaovad ka juukse oma naturaalne rasu/õli, mis niisutab juukseid ja hoiab ära staatilise elektri. Vee pH tase on kõrge ja see kuivatab juukseid ning võib isegi kõõma tekitada. Üks võimalus on kasutada pesemiste vahepeal kuivšampooni ning samuti on kasulik loputada juukseid jahedama veega. See paneb juuksed läikima ja kaitseb neid. 

 

4. Milliseid juuksehooldusvahendeid peaksin kasutama?

Kasuta spetsiaalselt talviseks perioodiks mõeldud šampoone ja palsameid. Kui suvisel perioodil ei ole palsami kasutamine iga kord kohustuslik, siis talvel tuleks pärast iga pesu kasutada palsamit. Palsami kasutamine aitab vähendada juuste kuivust ja staatilist elektrit.

Talviseks kasutamiseks sobivad hästi ka antistaatikut sisaldavad šampoonid ja palsamid. Antistaatik aitab lahendada elektrit täis juuste probleemi.

 

5. Mida ette võtta katkiste juukseotstega?

Lõika regulaarselt juukseotsi. Külasta juuksurit iga viie nädala tagant ja lase juukseotsi lõigata, et need oleksid terved. Juukseotsi tuleks lõigata aasta läbi, kuid talvel peab sellega eriti hoolas olema, kuna talvel on õhk eriti kuiv ja juukseotsad kipuvad rohkem lõhenema. 

 

6. Kas juuste föönitamine ja sirgendamine kahjustavad juukseid?

Kõik palju soojust andvad seadmed kahjustavad juukseid. Sinu juustel on niigi raske võidelda talve külmuse ja kuivusega. Sellest hullem on muidugi minna märgade juustega välja, kuid võimalusel püüa neil lasta kuivada ise. Selle vältimiseks tuleb kasutada lihtsalt sooja, mitte kuuma temperatuuri oma juuste sättimisel. Föönitamist tuleks alustada madalamatelt temperatuuridelt, tõstes seda järk-järgult. Fööni tuleb hoida umbes 15 cm kaugusel peanahast. Muu hulgas saab nii vältida ka võimalikku peanaha põletamist. Juustele sobib ka mõneks ajaks kuumtöötlusest hoidumine ning juuste normaalne kuivamine. 

Ole ettevaatlik ka juuste kuivatamisel rätikuga. Ära hõõru juukseid tugevalt rätikuga, need on talvisel ajal nagunii nõrgemad. Lase võimalikult palju juustel loomulikult kuivada. 

 

7. Kuidas juustest staatilist elektrit välja saada?

Üks harjatõmme või üle pea tõmmatud kampsun ja juuksed on turris ning elektrit täis. Tuleb tuttav ette? Lendlevaid juukseid ehk staatilist elektrit tekitab hõõrdumine, mille käigus saavad juuksekarvad positiivse laengu ning sarnased laengud teatavasti põrkuvad. Muide, mida kuivemad on juuksed, seda suurem on see probleem. Selleks, et juukseid niisutada kasuta palsamit, maski, juukseõli ning teisi juukseid toitvaid vahendeid. Positiivseid elektrilaenguid, mis juuste põgenemiskatseid põhjustavad, aitavad neutraliseerida spetsiaalselt selleks mõeldud ioniseerivad föönid ja harjad. Poodides ja salongides on müügil ka spetsiaalsed juuksehooldusvahendid, mis aitavad staatilist elektrit juustest ära saada.

Kiire nipp:  Kui juuksed on elektrit täis, pihusta kammile veidi juukselakki ja kammi juuksed läbi. 

 

8. Millised lisahooldust peaksin talveperioodil juustele tegema?

Kord nädalas kasuta juuksemaski. Ainult palsamist ei ole abi, kord nädalas tuleks juukseid ka sügavamalt niisutades. Enne maski kasutamist on vajalik kindlasti juuksed eelnevalt rätikuga pisut kuivatada, sest muidu jäävad vee molekulid juustesse ja maski head omadused ei jõua juukseid niisutada ega toita. 

Õlita oma juukseid. Tunnike enne juuste pesemist määri juustesse õli. Kindlasti pane õli juukseotstesse, see hoiab ära juukseotste lõhenemise. Selleks võib kasutada nii spetsiaalseid juustele mõeldud õlisid kui ka näiteks oliivi- või kookosõli. Sobilikud ja niisutavad on ka juustesse pärast juuste pesemist pandavad õlid.

Et juuksed oleksid kogu päeva niisutatud, kasuta seerumit või kreemi. Igapäevaselt võiks kasutada juustesse pihustatavad palsamit, mis niisutab ja elimineerib staatilise elektri. Kuid hoiduda tuleks liiga niisutavatest juustesse jäetavatest palsamitest. Staatilist elektrit, mis talvel tahes-tahtmata tekib, aitavad vähendada kerged vahad, kreemja koostisega pähe jäetavad palsamid ja seerumid.

 

9. Milliseid viimistlusvahendeid kasutada, et juuksed paremini soengus püsiksid?

Talveperiood nõuab tugevamaid viimistlusvahendeid. Hommikul tehtud soengu võib kinnitada tugevama lakiga, et müts või kapuuts tulemust ei rikuks. Hoiduma peaks alkoholi sisaldavatest geelidest, mis kuivatavad liigselt juukseid. Hoiduda tuleks wet look viimistlusvahenditest. 

 

10. Mida ma veel saaksin oma juuste heaks teha?

Toitu tervislikult ja tee trenni. Toitumine mängib juuste tervise juures väga olulist rolli, eriti talvel. Toiduainetest peaks menüüs olema esindatud A-, B-, E- ja F-vitamiine sisaldavad produktid, mis soodustavad juuste tervist ning pidurdavad väljalangemist. Juuste puhul mainitakse kõige enam B-vitamiini efektiivset ja kasulikku mõju, mis hoiab ära nii mõnegi kurja juukseprobleemi süvenemise, lisades juustele vastukaaluks tervist ja tugevust. B-vitamiini omastab organism piimatoodetest, munast, loomalihast, maksast, maapähklitest, kalast, kanast ning samuti köögiviljadest. Juuste väljalangemist võib põhjustada ka A- või E-vitamiini puudus. Neid vitamiine leidub piimatoodetes ja värsketes toiduainetes (tomatid, lehtsalat, hernes, spinat, petersell jne) Joo palju vett – kaheksa klaasi päevas. Kui kehal on vedelikupuudus, ei saa ka juuksed vajalikku niisutust ning muutuvad tuhmiks ja elujõetuks. Ka trenn mängib siin olulist rolli, kuna see paneb vere kiiremini käima ka läbi peanaha ning see kiirendab juuksekasvu.  

 

Tekst: Keit Laisaar

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar Shopping talv 2014