Armastus on kadunud? Uni aitab!

Armastus on kadunud? Uni aitab!

Kas tahad, et sinu suhe püsiks harmooniline? Hoolitse selle eest, et nii sina kui sinu partner saaksid igal ööl piisavalt magada.

Kas tahad, et sinu suhe püsiks harmooniline? Hoolitse selle eest, et nii sina kui sinu partner saaksid igal ööl piisavalt magada.

Hiljuti läbiviidud uuring tõestas, et unetus häirib meie võimet lahendada suhtes ettetulevaid konflikte ja suurendab paaridevahelisi tülisid. Isegi vaid üks öö halba und muudab paarid konfliktidele vastuvõtlikumaks.

California Berkley ülikooli teadlased uurisid vähese une ja suhetes esinevate lahkhelide erinevate aspektide omavahelist seost. See sisaldas nii tülide olemust, tugevust kui ka lõpptulemust. Uurijad viisid läbi kaks erinevat eksperimenti ja kasutasid rohkem kui 100 paari, kes olid keskmiselt koos olnud kaks aastat. Mõlemad katsed tõestasid, et vähesel unel on otsene ja negatiivne mõju suhtes esinevate tülide sagedusele, paaride oskusele neid lahendada ja sellele, kuidas paarid tülide ajal üksteisesse suhtuvad.

Esimest eksperimenti nimetasid teadlased „igapäeva kogemuste uuringuks.“ Kahe nädala jooksul andsid paarid igapäevaselt teada oma ööunedest ja igast väiksemastki konfliktist, mis päeva jooksul partnerite vahel esines. Kõigest üks öö halvasti magamist oli kindlas seoses kasvavate suhtekonfliktidega. Seda ka nende inimeste seas, kes tavaliselt magavad hästi.

Teadlaste teises katses rääkisid paarid avameelselt oma tülide põhjustajatest. Seejärel hindasid partnerid nii enda kui ka oma kaaslase käitumist ning seda, kui hästi nad tülid lahendasid. Lisaks sellele esitasid nad täpsed kirjeldused selle kohta, kuidas eelmistel öödel maganud olid. Uuringust selgus, et isegi, kui ainult üks partner magab halvasti, suurenevad omavahelised negatiivsed tunded. Samuti vähenes omavaheline empaatiavõime ja konfliktide lahendamine muutus keerulisemaks. Need lahenesid kiiremini ja paremini, kui mõlemad partnerid magasid eelmisel ööl hästi.

Uuringust selgus samuti, et vähene uni on otses seoses rahulolematuse, isekuse, tänutunde ja partneri hindamisega. Uneprobleemidega tegelemine aitab aga suhet õnnelikuna hoida.

Kõik paarid teavad, et terve ja pikaajalise suhte säilitamine nõuab palju tööd. Need, kes kvaliteetse une eest hoolitsevad võivad kaitsta emotsionaalset sidet, mis muudavad suhte tugevamaks. Nii une kui ka meile kõige olulisema suhte kvaliteet on omavahel tugevas seoses. Seega muuda need paremaks, mitte halvemaks.

Ilusaid unenägusid!

Allikas: http://www.huffingtonpost.com

Kairit Kütt