Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas saada terved ja paksud kiharad: vastab juuksur Kati Vaikre

Juuksur ja stilist Kati Vaikre näeb alati suurepärane välja, inetu ja sättimata soenguga seda naist avalikkuse ees vaevalt et kohata võib. Kati suhtub oma töösse suure kirega ning ta oli meelsasti nõus juuste hoolduse teemadel meiega lähemalt rääkima. Esitasime Katile terve rea küsimusi - mis juhtub juustega, kui neid iga päev pesta? Kas tavalise dušigeeliga võib pead pesta? Kuidas saada juuksed kiiremini kasvama ja kas tõesti on mõistlik külastada juuksurit ka siis, kui sooviks on oma kiharad välja kasvatada? 

Juuksur ja stilist Kati Vaikre näeb alati suurepärane välja, inetu ja sättimata soenguga seda naist avalikkuse ees vaevalt et kohata võib. Kati suhtub oma töösse suure kirega ning ta oli meelsasti nõus juuste hoolduse teemadel meiega lähemalt rääkima. Esitasime Katile terve rea küsimusi - mis juhtub juustega, kui neid iga päev pesta? Kas tavalise dušigeeliga võib pead pesta? Kuidas saada juuksed kiiremini kasvama ja kas tõesti on mõistlik külastada juuksurit ka siis, kui sooviks on oma kiharad välja kasvatada? 

Kati vastas meie küsimustele ning tõi välja ka selged põhjendused! 

Mis juhtub, kui oma juukseid igapäevaselt pesta? "Minu isiklik kogemus näitab, et juuste igapäevane pesemine viib juuste loomuliku niiskuse tasakaalu paigast ära. Peanahka pidevalt hõõrudes ergutad sa üleliia oma peanaha rasunäärmeid ning tulemuseks on kuivad, katkevad juuksed, mis lähevad kiiresti juurtest rasvaseks. See on nagu nõiaring, millest on õnneks võimalik pääseda - tuleb lihtsalt kannatlik olla ja harjutada oma juuksed ümber, pestes neid vähem. Ka mina pesin oma juukseid vanasti iga päev šampooniga, nüüd piisab, kui pesen oma juukseid maksimaalselt kaks korda nädalas ning ülejäänud korrad lihtsalt loputan veega ja panen otstesse palsamit," tõdeb Kati.

Kas juuste pesemine tavalise dušigeeliga on kahjulik? "Kui ühe korra pesta, siis ei juhtu juustega midagi. Aga kui seda pidevalt teha, siis hakkab see juukseid kuivatama, muudab need hapraks ning poorseks, samuti tuhmistab see värvitud juukseid. Dušigeeli pH-tase on oluliselt kõrgem kui šampooni oma. Mida suurem on toote pH, seda karedam ja tugevam ta on."

Kui kliendil on soov juuksed pikaks kasvatada ja ta tahab tulemust võimalikult kiirelt saavutada, siis kas tõesti on vajalik käia juukseotsi lõikamas? Äkki oleks mõistlikum mõnda aega juuksuris käimisest eemale hoida? "Selleks, et juuksed näeksid kaunid ja elujõulised välja, on vaja neid regulaarselt lõigata. Seda, kui tihti, oleneb individuaalselt juuksematerjalist. Kui sul on plaan juukseid kasvatada, tuleb alt äärest lõigata ära vähem kui juurtest on juurde kasvanud. Parim viis seda teha, on leida endale juuksur, keda sa saad usaldada ja kes lõikab täpselt nii palju, kui koos kokku leppisite ja mitte grammigi rohkem, ning siis külastada teda nii tihti, kui ta vajalikuks peab."

Mis juhtub, kui juukseotsi mitte lõigata? "Juukseotsi on vaja lõigata ideaalis enne, kui need koledaks lähevad. Kuivad ja katkised juukseotsad hakkavad lõhenema, hargnema ja katkema. Seega kasvamise asemel hakkavad juuksed hoopis katkema. Pikad hõredate ja harali hoidvate otstega juuksed ei ole just eriti kaunis vaatepilt. Lõpptulemusena tuleb kliendil terve välimuse saavutamiseks lõigata ära palju rohkem ja unistus pikkadest juustest lükkub hoopis edasi," põhjendab Kati, miks juukseotsi tuleb lõigata regulaarselt.

Mida peaks sööma, et juuksed oleksid terved ja kasvaksid kiiremini? "Juuksed saab kiiremini kasvama süües puhast, värsket vitamiinide ja mineraalide rikast toitu. See mõjub hästi nii juustele kui ka nahale ja küüntele. Lisa oma menüüsse piisavas koguses tooreid rohelist värvi köögivilju, salateid, erinevaid orgaanilisi õlisid ja seemneid, ning toidulisandina loodulikku väävlit (MSM)."

Talvisel ajal kipuvad juuksed elektrit täis minema ja see pole just kõige meeldivam. Kas seda on kuidagi võimalik vältida, et juuksed ei oleks elektrit täis? "Vältimaks staatilist elektrit juustes, võiks talvisel ajal teha tihedamini niisutavaid maske. Näiteks soe kookose-, mandli-, oliivi- või avokaadoõli mask. Sellise maski tegemiseks on vaja kahte kaussi - suurem kauss, kus on kuum vesi ja väiksem kauss, kus on õli. Väikesem kauss tuleb panna suurde kaussi, kus on kuum vesi ja soojendada kuni õli muutub soojaks. See võtab aega umbes 15 minutit. Vahel võib õlile juurde lisada mõned tilgad eeterlikku lavendliõli, mis stimuleerib juuksekasvu. Pese juuksed šampooniga puhtaks ning seejärel tee juustesse jaotused, et saaksid õli ühtlaselt peale kanda. Kui kõik juuksed on õlised, masseeri õli ka peanahale. Järgmisena keera juuksed toidukilesse ja kõige lõpuks sooja rätikusse. Lase mõjuda vähemalt 30 minutit. Seejärel pese juukseid uuesti šampooniga (šampooni juurde võib lisada ka natuke söögisoodat, et üleliigne õli paremini maha tuleks)," soovitab Kati.

Kas vastab tõele, et kui juuksed maha lõigata, siis asemele kasvavad tugevamad ja paksemad juuksed? "Seda teooriat ma ei usu, sest peas toimub pidev juuste ringlus, vana juuksekarv langeb välja, kuna uus lükkab ta eest ära. Seega on meil kõigil pidevalt väga erinevas pikkuses juuksekarvu peas, kuna aeg, mis kulub ühe juuksekarva pikaks kasvamiseks on päris pikk (ühes kuus kasvab juuksekarv keskmiselt 1 cm). Enamik juuksekarvu on küll ühes pikkuses, ent sellegipoolest on märkimisväärne kogus juukseid ka pidevas kasvamises. Sellepärast ongi juuksepõhi alati paksem kui juukseotsad," nendib Kati.

Karin Karu