Jäid tööst ilma? Kuidas edasi elada…

Kuigi me oleme juba aastaid harjunud mustade jõuludega, siis sel aastal on eriti mustad jõulud. Paljud inimesed on tööst ilma jäänud ja paljusid ootab veel ees koondamine. Ka mitmed minu tuttavad on kaotanud töö ja mõeldes just neile otsustasin kirja panna mõned soovitused, mis aitaksid sellest raskest olukorrast sirge seljaga välja tulla. Alustame sellest, et koondamise või tööst ilmajäämise eest pole keegi meist kaitstud, kuid alati tasub hoida end paremini kursis olukorraga, milles oled ja millest sa sõltud. Seetõttu alustaks ma oma soovitustejada sellest, et tasuks end viia kurssi oma olukorraga. Kui näed ja kuuled, et sinu töökohas plaanitakse koondamisi, ole julge ja mine küsi otse, millised mõtted on ülemusel sinu osas. Peaaegu alati kaaluvad ülemused erinevate inimeste vahel, kellele jätta töö ja kellele mitte – suhtlemine on sinu võimalus kaalukaussi enda kasuks kallutada või vabaneda kahtlustest, et sina oled järgmine, kes “kinga saab”.

Kuigi me oleme juba aastaid harjunud mustade jõuludega, siis sel aastal on eriti mustad jõulud. Paljud inimesed on tööst ilma jäänud ja paljusid ootab veel ees koondamine. Ka mitmed minu tuttavad on kaotanud töö ja mõeldes just neile otsustasin kirja panna mõned soovitused, mis aitaksid sellest raskest olukorrast sirge seljaga välja tulla.

Alustame sellest, et koondamise või tööst ilmajäämise eest pole keegi meist kaitstud, kuid alati tasub hoida end paremini kursis olukorraga, milles oled ja millest sa sõltud. Seetõttu alustaks ma oma soovitustejada sellest, et tasuks end viia kurssi oma olukorraga. Kui näed ja kuuled, et sinu töökohas plaanitakse koondamisi, ole julge ja mine küsi otse, millised mõtted on ülemusel sinu osas. Peaaegu alati kaaluvad ülemused erinevate inimeste vahel, kellele jätta töö ja kellele mitte – suhtlemine on sinu võimalus kaalukaussi enda kasuks kallutada või vabaneda kahtlustest, et sina oled järgmine, kes “kinga saab”.

Kui aga tõesti läheb nii, et sina pead lahkuma, siis pole midagi teha. Arusaadavalt see sind ei lohuta, aga ju on firmal väga kehv seis, kui inimesi koondatakse, ning isegi kui su töö praegu alles jääks, ei tähenda see, et sul ka kuu aja pärast tööd on. Vaatamata selle katsu lahkuda sõbralikult, sest maailm on tibatilluke ja võib-olla on ühel päeval just sinu vana firma boss su uue firma klient. Pealegi, enamus uutest tööandjatest uurib su tausta ja parem oleks, kui vana ülemus paar head sõna sinu kasuks kostaks. 

Mida edasi teha ja kuidas selles olukorras mõelda?

*Alati võib veel hullemini minna.
Koondamine  on palju parem kui firma pankrot. Koondamise puhul saad kohe kätte ka oma koondamisrahad, mis on sõltuvalt sinu tööstaažist mitme kuu palk. Siinjuures ära kiirusta paberitele allakirjutamisega, vaid lase koondamispaberid mõnel kompetentsel sõbral üle vaadata, et sa ikka õiglase tasu saaksid ja kogemata “omal soovil lahkunud” paberit ei allkirjastaks. Eks raskel ajal tahavad ka tööandjad võimalikult väikeste kuludega inimestest vabaneda. Seetõttu kanna hoolt, et saaksid õiglase koondamisraha, see annab sulle pisut aega ringi vaadata ja uut tööd otsida. 

*Pane käiku kriisiplaan.
Ma armastan alati öelda, et ma ei karda midagi, kuniks mul pea on otsas ja käed- jalad on terved. Soovitan ka sinul nii mõelda, küll sa hakkama saad. Hoia pea selgena ja hakka ellu viima oma 6 kuu kriisiplaani. Alusta sellest, et pane täpselt paika plaan, kui peaksid 6 kuud elama ilma uue raha pealetulekuta, siis kuidas sa olemasolevat raha kulutaksid. Loodame, et sul ei lähe seda vaja, aga kuniks tulevik on ähmane, võiksid sellest siiski kinni pidada. Võta kõik kulud- tulud kontrolli alla, räägi kohe läbi oma kodulaenu halduriga ja lepi kokku sobivam maksegraafik või planeeri oma elu muul viisil ümber, et kohustuslikud kulud saaks kaetud. Kui vaja, koli tagasi ema juurde ja rendi oma korter teistele välja- renditurg on praegu päris aktiivne, sest inimesed ei jõua enam kortereid osta. Ära jää lootma sellele, et küll kõik laheneb- selles olukorras tuleb asju lahendada, mitte oodata lahendust!

*Selgita välja, mida tegelikult armastad.
Kui oled esimesest šokist üle saanud ja kriisiplaani paika pannud, siis hinga sügavalt sisse ja tunnista, et isegi selline jama tuleb sulle vaid kasuks. Mõtle, mida sa tegelikult teha tahad. Sa oled justkui uues alguses ja kõik on võimalik kui oled hakkaja ja pühendud eesmärgile. Mõtle, kas sinu vana töö oli sulle õige, äkki oleks aeg otsida selline töö, mida sa väga-väga tahaksid teha ja mis sulle lisaks palgarahale ka suurt naudingut pakuks. Ehk siis – ära lahmi suvaliselt, mõtle välja need ametid ja postitsioonid, mida sa oma CV-ga ja suure tahtejõuga saada võikisid. See on sinu uus tulemine. 

*Tee, mida hing ihkab.
Kui oled selgeks teinud, mida teha tahad, siis asu otsingutele. Tee seda aktiivselt ja enesekindlalt. Ära kandideeri kunagi ettekäändel, et sul on väga tööd vaja või selgitusega, et sul on peaaegu ükskõik, mis tööd teha, sest raha on vaja. Tööandjad otsivad inimesi, kellel on sära silmas ja kes armastavad oma tööd. Kasuta vaba hetke oma unistuste töö saamise väljavaadete parandamiseks- loe vastavat kirjandust, õpi ennast paremini tundma lugedes õigeid raamatuid ja suhtle inimestega, kes asja tunnevad.

*Ole parim.
Kuigi paljud jäävad töötuks, siis tegelikult otsitakse enamustesse jätkusuutlikesse ettevõtetesse pidevalt uusi ja paremaid inimesi, sest praegu on hea aeg firmades ka uute ja paremate spetsialistide saamiseks. Kuigi firmad ei korralda pidevalt avalikke konkursse, siis iga tööandja teab, et alati on võimalik leida veel parem müüja, klienditeenindaja, projektijuht või sekretär. Seetõttu, kui oled hea selles töös, mida siiani tegid, siis võta julgelt ise firmadega ühendust ja paku ennast, ole enesekindel ja professionaalne, ole parem, kui see, kes täna sinu ihaldatud tööd teeb.

*Tõesta neile, et oled parim.
Kui oled oma töös hea ja tead seda, siis võta vastu võimalus end tõestada. Kui sulle ei pakuta kohe soovitud palka või öeldakse, et ei ole vaja inimest, siis tegelikult vajavad kõik firmad müüki, uusi kliente ja uusi ideid. Kui tunned, et suudad müüa paremini või teenindada paremini kui teised, siis paku end tasuta tööle, et neile seda tõestada. See “test drive” ei saa muidugi kesta pikalt, sõltuvalt ametist kuni nädala. Sa võid sattuda firma otsa, kes kasutab sind lihtsalt nädal aega tasuta tööjõuna ära, aga siis oled vähemalt saanud kogemuse võrra rikkamaks. Või äkki lõppeb see lugu hoopis nii, et firma saab ühe uue särava töötaja võrra rikkamaks. Kui järgi ei proovi, siis ei saa ka teada!

*Kasuta ära tutvusi, sest sinu tuttavad teavad su oskusi ja võimeid ning julgevad sind soovitada oma tuttavatele, kes ehk uusi inimesi otsivad. Kuigi sa elad nüüd kriisiplaani järgi, siis ära konuta kodus. Käi väljas ja suhtle inimestega – iial ei tea, kes sulle mõne uue hea idee või kontakti pähe torkab.

*Ole päästeingel.
Firmadel on rasked ajad, kõik mõtlevad, kuidas rohkem tulu teenida. Äkki on sul neile mõni hea idee? Ära lähene firmale kui töötu, lähene kui inimene, kellel on geniaalne idee just nende firma jaoks, ja kes usub sellesse ideesse sedavõrd palju, et on nõus ka oma aega sinna pühendama. Näiteks paku välja mõnele kohvikule söögi koju- ja kontorisse toomise teenus ja ole ise see, kes projekti juhib. Või paku mõnele ilusalongile välja uus iluteenus, mille spetsialist sa juhtumisi ka ise oled ja saad kohe seal firmas ka tööle hakata. Või hakka kasvõi mõnes kaupluses konsultandiks tingimusel, et nad peavad sulle vaid protsendipalka sinu abil tekitatud müügi pealt maksma. Kui oled valmis vastu võtma selliseid väljakutseid, siis on võimatu, et ebaõnnestud, kui annad endast parima. 


Millised ametid kaovad ja kellel on kõige raskem?

Majanduslanguses kannatab kõige rohkem erasektor, seetõttu võivad end kindlamalt tunda erinevad riigiteenistujad alustades õpetajatest ja kooli koristajatest ning lõpetades arstide ja muude ametnikega.

Eks kõige ohtlikum on nendel töötajatel, kes pole kindla ala spetsialistid ja kellesse suhtutakse arvamusega, et igaüks saab hakkama selle tööga, kuigi see ei pruugi nii olla. Tegelikult ei olegi oluline sinu töö sisu, vaid see, kui vajalikuks ja asendamatuks oled end viimasel ajal oma firmas teinud. Kuna inimesed kulutavad vähem raha, siis väheneb igasuguste selliste ametikohtade hulk, mille eesmärk on teenindada ja müüa- kinnisvaramaaklerid, klienditeenindajad, müügisekretärid. Samuti väheneb tootmises erinevaid ametikohti, sest tootmismahud langevad. Veel on ohustatud igasugused vahendusteenustega lisaväärtust pakkuvate firmade töötajad- reklaamiagentuuride, reisifirmade ja muude pakkumiste vahendajate ja projektijuhtide positsioonid.
Kannatajarolli jäävad kindlasti ka tudengid ja lapsepuhkuselt tööle naasta soovivad emad, sest kogenud ja täiskoormusega tööd rügavat kaadrit on turul piisavalt, et mitte palgata neid, kes ei saa anda endast maksimumi või kel vähe kogemust.

Ajad pole just parimad, aga parimad meist jäävad ellu ja saavad hästi hakkama. Pole vaja muud, kui pingutada ja olla parim. 

Marge Rahu