Kadedus- kõige jõledam iseloomuviga

„Kui mul elus kõik paika läks ning ükskord ometi ka kõik rahalises mõttes väga hästi oli, avastasin, et minu parim sõbranna muutub üha enam kadedaks ja õelaks „bitch`iks” räägib Buduaarile 30-aastane finantsjuht Stiina.

„Kui mul elus kõik paika läks ning ükskord ometi ka kõik rahalises mõttes väga hästi oli, avastasin, et minu parim sõbranna muutub üha enam kadedaks ja õelaks „bitch`iks” räägib Buduaarile 30-aastane finantsjuht Stiina.

„Minu edusammude peale sain sõbrannalt vastu ainult pirtsakaid kommentaare. Kui kuskil seltskonnas viibisime, siis püüdis ta kõigi kuuldes vihjata sellele, et Stiina on nüüd üks rikas tõusik, et mis tal enam oma vanadest sõpradest. Olin päris nõutu. Mis asja sõbranna siis tahtis, et ma teda haletseks ja talle veidi raha annaks? Selline inimene ma pole. Igaüks peab ise vaeva nägema, et vastavat elustiili viljeleda. Asi lõppeski nii, et meie sõprus vajus koost. Ja tema juttudest mõjutatuna olengi nüüd mitmete tuttavate silmis tõusiklik ja ülbik”

Kadedus on meelepaha ja ärrituse tunne, mille kutsub esile ligimese heaolu või edu. Kadedus on omane olenemata rassist, põlvkonnast, rahvusest. Isegi Piiblis on kadedusest palju juttu. Saalomon ütleb: “Ja ma nägin, et kõik vaev ja kõik saavutused töös kutsuvad esile kadeduse inimeste vahel.” Kadedus on ka piiblis seitsme surmapatu seas.

Paljud kadestajad muutuvad teist õnnelikuna nähes ise õnnetuks. Ligimese edu võib kadestaja silmis näida kuritegu. Naabri edu võtab une silmist…

Kadedusest kirjutab kodutute foorumisaidil keegi nii: „Olen  mõelnud, et täitsa lõpp mida meil inimesed siin Eestis teevad… Ükspäev tabasin ennast mõttelt, et kui minu sõber helistaks „Miljonimängust” ja paluks abi ja ma teaks vastust siis ma võibolla ütleks vale vastuse….”

Kõigist iseloomu vigadest on kadedus kõige vastikum ja jõledam, aga ka universaalsem. Ta on kõigi poolt laidetud, aga väga hästi varjatud. Tänapäeval saavad paljud oma kadedust internetiavarustes välja elada, pannes inimeste kohta halvustavaid kommentaare ja luues teemasid foorumitesse, mis inimese mainet võib kahjustada. Buduaari foorumi moderaator ütleb, et iga nädal tuleb tal kokku puutuda teemade kustutamisega, kus tundub, et keegi on algatanud oma tuttava kohta teema, mis ei vasta tõele, lihtsalt selleks, et selle inimese mainet kahjustada.

Armastus on rahulik, rahulolev ja õnnelik, kadedus seevastu rahulolematu ja õnnetu. Miks siis tahame armastatud inimesele halba ja oleme kadedad ja rahulolematud? Kas see käibki inimloomuse juurde?

Kuskil kirjutas, et Ameerikas saadakse kadedusest üle nii, et kõik inimesed riietuvad samamoodi lohakalt ja hooletult teksadesse ja t- särki, nii on kõik justkui ühe puuga löödud ja kadestamiseks pole põhjust. Noh see on muidugi kah variant, kuid miks peaks inimene oma edu varjama? Mille nimel ta siis tööd rügab kui peab ikka oma higises maikas ringi töllerdama?

Igaühes on kadedus olemas, aga targad inimesed oskavad seda enda kasuks tööle panna. Rakenda oma kadeduse energia hoopis positiivse eesmärgi nimel tegutsemiseks. Kasuta seda kuidagi positiivselt ära.

Kadeduse asemel võiksid inimesed end kätte võtta, harida, parema töö otsida, midagi ette võtta ja olla oma kaaslaste üle uhked, mitte kadedad. Selle asemel, et sõbra edu peale kade olla, küsi talt hoopis, kuidas ta oma eduni jõudis ja kasuta tema tarkust ka enda edu saavutamisel. Anna endast kõik, et oma eesmärke ausalt saavutada. Kadetsejad on petised. Spikerdamine selleks, et klassi priimusega sarnane olla või varastamine selenda oma kadeduse energia hoopis positiivse eesmärgi nimel tegutsemiseks. Kasuta seda kuidagi positiivselt ära.

Ära võrdle end teistega. Ole tänulik selle eest, mis sul on ja kui soovid rohkemat, siis näe selle nimel vaeva. Kellelegi ei kuku midagi niisama kätte. Parem austa oma sõpra/sõbrannat, kes on läbi vaeva enda eesmärgid saavutanud.
 Kadedus sihib teisi, aga tabab ennast.

 

Buduaar.ee