Marge Rahu: miks ühed on edukad ja teised mitte

Marge Rahu: miks ühed on edukad ja teised mitte

Oled sa vahel mõelnud, milles peitub edu saladus? Keegi meist ei sünni kuldlusikas suus ja kuigi ma usun,et saatusel on selles oma roll, pole edukus ainult taevatähtede poolt ette määratud. Ometigi kujuneb elus välja nii, et mõned jõuavad lähemale oma unistustele…

Oled sa vahel mõelnud, milles peitub edu saladus? Keegi meist ei sünni kuldlusikas suus ja kuigi ma usun, et saatusel on selles oma roll, siis edukus pole ainult taevatähtede poolt ette määratud. Ometigi kujuneb elus välja nii, et mõned jõuavad lähemale oma unistustele ning saavutavad oma eesmärke, samal ajal kui  teised vaid unistavad sellest. Edukad inimesed tunduvad olema hoopis teistsugused, nad on õigel ajal õiges kohas ja neil lihtsalt veab, ning ülejäänutel ei vea mitte kunagi!  Kas tundub tuttav mõttearendus?

Tegelikult ei ole edukuse valem mingi saladus, igaüks võib saada edukaks.

Edu sõltub erinevatest asjaoludest – näiteks ütlevad paljud inimesed oma edu saladuseks selle, et elu on neid kokku viinud õigete inimestega või on nad läbi juhuse õigel ajal õiges kohas olnud.  Paljud arvavad, et edukad vanemad tagavad lapsele eduka tuleviku, kuid pahatihti pole rikastest ja edukatest vanematest vähimatki kasu, sest igaüks peab ennast ise tõestama ja lugupidamise välja teenima.

Samapalju kui kohtame edukate vanemate edukaid lapsi, võiksime tuua ka vastupidiseid näiteid, kus tuntud intellektuaalsete vanemate lapsed on tõelised tuuletallajad või lugupeetud rikastest suguvõsadest sirguvad eluvõõrad memmepojad, kes vanemate teenitud varanduse kärmesti ära kulutavad. Õiged tuttavad ja perekonna ühiskondlik staatus võivad küll kiirendada sinu liikumist eesmärkide poole, aga  see on vaid väike osa edukaks ja iseseisvaks saamise teel. Ka kaasasündinud intelligentsus ei taga veel edu. Läbilöömiseks on vaja erakorralisi intellektuaalseid võimeid ja tohutult meelekindlust. Julgus midagi teha teisiti ja paremini on see, mis viib sihile. Edukuse võti on sinu iseloom ja seda on võimalik arendada nii rikkast kui vaesest perest lapsel.

Edukad inimesed ei ole sündinud edukaks. Nad on saanud edukaks tehes midagi sellist, mida teised ei ole soovinud teha. Edukad on vaatamata tagasilöökidele liikunud oma eesmärkide poole ka siis, kui teised on kahtlema hakanud.  Tähtis on meeles pidada, et edukad inimesed ei tee sugugi ainult neid asju, mis neile meeldib – nad teavad, et ka mõned  ebameeldivad asjad tuleb ära teha ja nad ei analüüsi pikalt seejuures, kui tüütu see tegevus on. Veel on oluline meeles pidada, et iga elatud päev läheb arvesse. Edukad inimesed ei lükka oma plaane edasi. Seni, kui teised oma suurtest tegudest  unistavad, ärkavad edule orienteeritud inimesed hommikul üles selleks, et kohe tööga pihta hakata ja tulemuse nimel vaeva näha. Need samad reeglid kehtivad nii äris kui kas või  kaalujälgimises, koolitöös või spordis – igas eesmärgistatud tegevuses võib olla edukas või ebaedukas. Lugedes Hollywoodi staaride hiigelhonorarist, jääb petlik mulje, nagu nende rahateenimine käib imelihtsalt – tegelikult on ühes filmis osalemine väga suur projekt, mis mõnikord vajab ainuüksi aastapikkust ettevalmistusperioodi. Sel ajal, kui meid keegi ei vallanda paari lisakilo pärast, võib mõni Hollywoodi staar sel põhjusel tööst ilma jääda. Distsipliin on sõber, kes hoiab alati edukusel käest kinni.

Edukaid inimesi eristab teistest ka enesekindlus – nad usuvad sellesse, mille nimel vaeva näevad. Edukus tähendab julgust, meelekindlust ja tahtejõudu saavutada midagi, millesse usud. 

Edukus on igaühe jaoks erinev. Paljud edukad inimesed on liiga ambitsioonikad selleks, et endale tunnistada saavutatut – nad pole kunagi endaga rahul ja see rahutus annab neile tiivad, et vallutada veelgi kõrgemaid tippe. Mõni mõõdab edukust teadmistes, mõni rahas või kuulsuses. Õige edukuse tunned ära selle järgi, et oled andnud ja teinud rohkem kui vastu saanud. Edu on tasu, mitte privileeg või positsioon. Jäägu siinjuures igaühe enda otsustada, kes on edukas ja kes mitte. Inimesed  ja nende väärtused on erinevad ja edukus on  mitmepalgeline. Vaid üks asi on kindel – edukus nõuab ohvreid.

Edukus kui kaotus 

Edukus ei ole siiski ainult võituderida. Iga suure eesmärgi nimel tuleb loobuda paljudest väikestest huvidest ja kiusatustest. Edukuse nimel kaotavad inimesed  pere ja tervise, nad ohverdavad siiruse ja vahest ka mõned oma tõekspidamised. Ja kõige kurvem on see, et paljud loobuvad võimest rõõmu tunda elust ja väikestest asjadest. Edukus on nagu teatud ususekt – eriti meestele. Sa pead olema edukas, olema parim, või muidu ei ole sa teiste silmis mitte keegi. Nende sisemine hääl ütleks justkui, et ole edukas või teeskle seda, sest luuseritel pole kohta meie maailmas. Kindlasti tead sinagi mõnda meest, kes on nõus varastama ja valetama või vastupidiselt kas või ööd ja päevad tööd rügama selle nimel, et mõnele tsikile eduka muljet jätta ja talle luksuslikku viietärnilist puhkusereisi lubada, mis maksab kahe või kolme kuu teenistuse. Naise vanemad, sõbrad ja tagatipuks ka naine ise ei tohi ju aimata, et tegelikult käib see mehel üle võimete. Olgem ausad, kellele siis meeldiks ebaedukas mees? Mul on meestest kahju, sest nad on suurema ühiskonnasurve all, kuna nendele ei andestata läbikukkumist. Neilt oodatakse enamat nii pere kui ühiskonna poolt. Kui naine loobub oma karjäärieesmärgist laste ja pere nimel, siis suhtuvad sellesse kõik väga mõistvalt. Kui aga mees samade väärtuste pärast alla annab, siis peavad teda sõbrad ja kolleegid naise tallaaluseks või saamatuks inimeseks.

Mis on kõige levinum põhjus meeste enesetapuks? Aga loomulikult ebaedu. Samal ajal kui draamakuningannadest naised tahaks siit ilmast lahkuda õnnetu armastuse nimel, tunnevad mehed, et  piinlik on elada kaotajana ning vedada alt on perekonda ja sõpru, kes teda väärikaks ja edukaks pidasid. Kes on lugenud Carrere “Vaenlast”, meenutab praegu kindlasti selle raamatu peakangelast, kes tappis oma pere, et päästa nad häbist, mille ta perele tekitas oma valedega.  Karm tõsiasi on, et au, väärikus ja lugupidamine on meie ühiskonnas otseselt seotud edukusega. Seejuures, kurb tõsiasi on see, et inimesed annavad liiga kergesti alla. Kaotaja saab olla vaid see, kes loobub, mitte see, kes aina uuesti proovib ja võitleb.

Võidu magus maitse

Vaatamata edukusega kaasnevatele ohtudele on siiski edu saavutamine väärt tööd ja vaeva. Edu on autasu, mille oled välja teeninud ületades väikeseid ja suuri takistusi. Edukuseteel ootavad sind kindlasti ka tagasilöögid ja võid vahel kahelda, kas sellel kõigel on ikkagi mõtet ning kas sa ikka saad hakkama. Sellised nõrkusehetked tuleb üle elada, et lõpuks seatud sihini jõuda. Näiteid võib igaüks leida nii oma tutvusringkonnast kui Eesti avaliku elu tegelaste seast. Mitmekordne olümpiavõitja Kristina Shmigun uskus endasse ka siis, kui mõne aasta eest pool Eestit tema järjekordset ebaõnnestunud hooaega kirus või kui ajalehtede esikaaned rääkisid dopingukahtlustest. Ta ei andnud alla, võitles edasi ja ohverdas oma vaba aja millegi nimel, millesse ta uskus. Võitjaid eristab kaotajatest see, et nad ei anna alla, nad liiguvad edasi ka siis, kui kaotajad on alla andnud või eesmärke muutnud. See muidugi veel ei tähenda, et kõik, kes oma eesmärke muudavad, on nõrgad inimesed ja kaotajad.  Kui kahtled, kas valitud tee on ikka õige, siis kaalu kõiki võimalusi. Eneseusk on kõige olulisem – kui sa ise ei usu sellesse, mille poole püüdled, siis ei hakka ka teised uskuma sinusse. Mitte kõik ei jõua olümpiamedalini, Hollywoodi kaamerate ette või miljonäride edetabelisse. Kuid kui su eesmärgid on seatud eelkõige eneseteostamisega ja alles seejärel kuulsuse või materiaalsete saavutustega, siis oled sa võitja igal juhul. Panna ennast proovile ja saada teada oma võimete piir – see on respekti ja kulutatud aega väärt.

 
Kui sul on rääkida oma lugu eesmärkide ja unistuste elluviimisest ning oled seda nõus teistega jagama, siis saada see avaldamiseks aadressile info@buduaar.ee

 

Marge Rahu

Sarnased artiklid