Reklaam sulgub sekundi pärast

Seitse jututeemat, mida töökaaslastega rääkida ei tasu

Me veedame töö juures sedavõrd palju aega, et paratamatult muutuvad töökaaslased oluliseks osaks meie elust. Vähemalt võib see aeg-ajalt nii tunduda. Jah, see usaldusetunne on kerge tekkima, kui veedad inimesega kaheksa tundi päevas koos ning jagad ka osasid rõõme ja muresid, nagu näiteks ettevõtte head müügitulemused või solvunud kliendiga suhete korraldamine. Ka oma eraelu ei ole kellelgi võimalik täielikult saladuses hoida ja see poleks vist ka mõistlik, sest suur salatsemine tundub kahtlane ja ebasõbalik.

Me veedame töö juures sedavõrd palju aega, et paratamatult muutuvad töökaaslased oluliseks osaks meie elust. Vähemalt võib see aeg-ajalt nii tunduda. Jah, see usaldusetunne on kerge tekkima, kui veedad inimesega kaheksa tundi päevas koos ning jagad ka osasid rõõme ja muresid, nagu näiteks ettevõtte head müügitulemused või solvunud kliendiga suhete korraldamine. Ka oma eraelu ei ole kellelgi võimalik täielikult saladuses hoida ja see poleks vist ka mõistlik, sest suur salatsemine tundub kahtlane ja ebasõbalik.

Ometigi ei tohi unustada, et töökaaslased on inimesed, kellega sa jagad professionaalset osa oma ajast. Isegi kui nendest on saanud sinu sõbrad, kellega koos vaba aega veedad, peaksid enne mitu korda mõtlema, kas tasub ikka kõik oma mõtted ja saladused välja rääkida. Kontorisõpruse kaalukausid võivad asjaolude muutumisel kõvasti kõikuda ja lõppude lõpuks võivad kontoriseintel ka kõrvad olla.

 

Seitse teemat, millest sa ei peaks oma töökaaslastega rääkima

1. Sinu viimane kõva pidu või räige pohmakas 

Jah, täna te olete sõbrad, kes jagavad kõike, ka nädalavahetuse pidusid, aga homme olete taas kolleegid, kes teevad koostööd. Usu, ka su töökaaslasel on kunagi olnud pohmakas ja ta teab väga hästi, et pärast karmi nädalalõppu ei ole esmaspäeval kuigi kerge tööl olla. Kui te peate ühiselt mingit projekti tegema ja sinu panust mõjutab nädalavahetuse rock’n’roll, hakkab teda vaikselt närima küsimus – miks ma pean pidevalt rohkem tööd tegema, sest temal oli lõbus nädalalõpp? Ärajoodud alkoholikogused las jääda sinu isikliku päeviku teada ning andku jumal, et keegi kunagi ei kuule sellest valgest triibust, mille sa kogemuse mõttes üleeilsel peol ninna tõmbasid. Eks oled sinagi kunagi mõne sõbra või töökaaslase saladusi või seiklusi edasi rääkinud, nii et sa tead küll, et inimeste peale ei saa kunagi väga kindel olla. Loodame, et ta ei tee seda sulle kõige ebasobivamal hetkel – näiteks esmaspäeval, kui helistad ülemusele, et teatada oma ootamatust haigusest, mis segab sul hommikul tööle tulemast.

 

2. Sinu probleemid seoses ülemuse, töö või mõne kaastöötajaga

Ülemuse kritiseerimine on alati väga õhukesel jääl käimine, isegi kui see inimene pole sinu otsene ülemus. Ülemused hoiavad kokku, just nagu alluvad hoiavad kokku, nii et ole ettevaatlik oma sarkastiliste naljadega ja eriti rääkides teemadel, mida ülemus on sulle isiklikult usaldanud oma eraelust. Kuigi ta pole su sõber, hoia kõik sulle usaldatu enda teada, kunagi ei tea, millal su lojaalsus end ära tasub. Sama kehtib ka sinuga võrdsel või madalamal pulgal olevate alluvate kohta – esiteks, kui käid ülemusele või kolleegile kedagi taga rääkimas, siis järeldab ta loogiliselt, et võid teha sama ka temaga. Ja teiseks – rääkides kedagi taga, tuhmistad sa oluliselt oma professionaalsust. Kui sind vaevab probleem, mis takistab kolleegiga normaalselt koostööd teha, siis räägi sellest klatšimise asemel otse asjaosalisega.


3. Sinu isiklikud finantsprobleemid

Probleemid huvitavad alati kõiki, see on vesi jutuveskitele, aga sellest teemast pole vaja isegi sõbrannadega rääkida. Lahenda oma probleeme ise, sest sinu usaldusväärsus ja professionaalsus langevad kohe ohutsooni, kui inimesed teavad, et sa ei oska oma rahaasjadega hakkama saada. Isegi kui sinu usaldusisikust kolleeg seda kellelegi ei räägi, on võlgades elavad inimesed alati ohumärk neile, kel pole võlgu – esiteks on kogu aeg oht, et äkki ta palub sinult järjekordset lühiajalist laenu, ja teiseks, võlad on materiaalsed probleemid, millega väga tihti kaasnevad inimesel ka vaimset laadi probleemid. Kellele meist on nii väga vaja probleemseid lähituttavaid või vaevatud eraeluga alluvat?

 

4. Sinu probleemid vaimse tervisega

Oi-oi, see on vaata et kõige suurem ämber, kuhu sa saad ülemuse või kolleegiga suheldes astuda. Kui nad saavad teada, et tarbid antidepressante või käid teraapias, hakkavad nad iga sinu liigutust analüüsima, et aru saada, kas su haigus on juba sellesse faasi arenenud, et sa võid kätega kallale tulla, midagi kontorist varastada või masendushoos end kontori aknast välja heita. Kui tuled tööle naerulsui, siis suure tõenäosusega oled nende silmis Xanaxi laksu all. Pea meeles, et labiilse inimese lähedust kardab igaüks. Eriti hull on vaimsete probleemidega ülemus, sest kuigi oma probleemide lahendamine peaks inimese mainele ja enesetundele pigem plusspunkte tooma, näevad kõik psühholoogi ust kulutavas ülemuses pigem nõrka ja depressiivset isiksust, kes ei suuda oma elu ega loomulikult ka firmat stabiilselt juhtida.

 

5. Sinu kodused probleemid

Olgu selleks pidevalt haige laps või hiljutine lahkuminek – mida vähem sa sellest räägid, seda parem on. Kui on vaja, võta vaba päev, aga ära koorma teisi, heietades oma raskest elust. Igaüks teab, et kodused probleemid vähendavad tööl tulemuslikkust. Usu, et sinu isiklikud probleemid teevad sinust firma suitsunurgas kuumema persooni kui seda on Kroonika värske kaanestaar. Mida kõrgemal ametikohal oled, seda vähem peaks teised teadma sinu eraelust, sest vaatamata sellele, et sa ise ei tunnista erinevust, hakkavad kõik sinu otsuseid ja konstruktiivset kriitikat sinu koduste probleemide arvele kirjutama.

 

6. Sinu muud tööpakkumised ja rahateenimised

Jube lahe on olla „tegija tšikk“, keda konkurendid kutsuvad tööpakkumise edastamiseks lõunale, aga ära sellest teistele räägi. Kui juba läksid kokkusaamisele, järelikult otsid uut tööd ja see vähendab sinu usaldusväärsust. Samuti ei pea kolleegid teadma, et sul on veel muidki sissetulekuallikaid – tekitad sellega lihtsalt kadedust ja kuulujutte. Pea meeles, et kui teenid lisaks oma põhitööle kuskil veel raha, peab sellest kohe alguses teada saama sinu ülemus, ja parem, kui see jääkski teie kahe vahele. Ära karda olla aus ja talle sellest rääkida ning oma otsuseid põhjendada – kui oled hinnatud töötaja, jääb ta sinu lisatööga nõusse, aga kui ta kuuleb sinu muudest tööotsadest linna pealt, siis pole sa enam kindlasti hinnatud töötajate nimekirjas.

 

7. Sina ja Facebook

Olgem ausad, tegelikult kulutad sa liiga palju tööaega Facebookis või Skype’is sõpradega suhtlemisele. Paljudes ettevõtetes on keelatud tööajal Facebooki kasutamine ning ma tean juhuseid, kus mõnel ametikohal töötades soovitatakse Facebooki konto sulgeda. Kui Facebook on sulle tõesti nii oluline ja ülemus otseselt ei keela, siis loomulikult jätka kasutamist, aga ära unusta, et ka tema ja su teised kolleegid võivad olla online. Töökaaslasega keelatud teemade nimekirja lõpetabki just Facebook – ära naera kõva häälega oma Facebooki kommentaare ega räägi teistele, mis põnevat sa sealt just teada said, teistel pole vaja näha, et sa ei tee tööd. Hoia Facebook alati suletud koosolekute ajal ja hoolitse, et kui ülemus või töökaaslane on sinu kõrval, siis ei piiksuks ega vilguks su ekraanil tööväliseid teateid. Tundub elementaarne, aga ometi paljud seda ei tee. Kui sa online olles kommenteerimisega ja piltide üleslaadimisega liiga palju tähelepanu tõmbad, siis vähemalt minul tekiks küll küsimus, kas sul on ikka aega meie firmas tööl käia?

 

 

Ajakirjast Buduaar Shopping