Reklaam sulgub sekundi pärast

Sul on oma arvamus. Mida edasi teha?

Kas tunned vahel, et sul on midagi maailmale öelda? Arutledes endamisi probleemide lahenduste üle võid jõuda suurepäraste ideedeni aga kui keegi neid ei kuule, siis ei pruugi neist ka kasu olla. Vahel lihtsalt tahaks öelda valjult mis mõlgub mõtteis. Enamasti piisab sõpruskonnast, kellega arutleda rõõmude ja murede üle, kuid miks mitte viia oma sõnum ka täiesti võõraste inimesteni.
/Tekst: Ave Lepik/
Kas tunned vahel, et sul on midagi maailmale öelda? Arutledes endamisi probleemide lahenduste üle võid jõuda suurepäraste ideedeni aga kui keegi neid ei kuule, siis ei pruugi neist ka kasu olla. Vahel lihtsalt tahaks öelda valjult mis mõlgub mõtteis. Enamasti piisab sõpruskonnast, kellega arutleda rõõmude ja murede üle, kuid miks mitte viia oma sõnum ka täiesti võõraste inimesteni. Oma arvamuse avaldamine tekitab sellise mõnusa tunde, et ka mina olen tähtis ja minu arvamus ka loeb.

Meil kõigil on enamus asjade kohta oma arvamus. Muidugi välja arvatud siis nende, mis meid täiesti külmaks jätavad. Enamasti aga ei jõua meie mõtted suurema auditooriumini. Sellest on vahel kahju, esiteks seetõttu et vahel on tõesti inimestel huvitavad mõtted ning arvamused ja tahaks neid teada, teiseks loob mõtete ja ideede vahetus sünergiat ning avardab lahendusvõimalusi. On erinevaid, rohkem või vähem mõjusaid viise, kuidas maailmale oma mõtted teatavaks teha. Järgnevad esitatud moodused ei ole loomulikult ainukesed, kuid need on kõigile kättesaadavad ja suhteliselt mõjusad.

T-särk
Minu arvates üks lahedamaid viise oma mõtete avaldamiseks. Sõnumiga toppide kõrgaeg on ehk juba vaibumas, aga stiilsed ja hea pointiga riietusesemed muudavad kindlasti inimese huvitavamaks. Samuti annavad ju suurepärase võimaluse ka täiesti võõra inimesega vestlust alustada. Samas tuleks kindlasti hoiduda masstoodangu t-särkidest lausetega, mis on nii igavad, et inimesed neid enam isegi ei märka. Näiteks „Kallista mind”, hullem veel inglise keelne „kiss me”, „i’m angel” või midagi sellist. Miks piirduda „mina olengi parim”, kui avaldada oma päris arvamus või soov, näiteks „ mina olengi järgmine Supernoova võitja”. Kasuta oma loomingulisust, samas enamasti tulevad mõtted ja vajalikud ütlemised iseenesest. Ja loomulikult eesti keeles, inglise keel ei ole nii mõjus, isegi kui mõnda mõtet ja lauset on lihtsam võõrkeeles väljendada. Emakeeles oma väga isikliku arvamuse välja ütlemine siiram ja usutavam ning ei jää tähelepanuta.

Võib aga kasutada ka teiste inimeste väljaütlemisi. Näiteks: „Kõik on võimalik, kui usud endasse /Bedwetters/”, kuigi sellest on nüüd natuke aega mööda, on minu arvates ikkagi nii lahe, kuidas nad seda MTV auhindade lõpus karjusid ja muidugi et eriti hull, et üldse auhinna said. Niisiis avaldaks ma sellise särgiga oma kahte arvamust: esiteks ma täiesti usungi seda lauset ja see on minu üheks motoks, teiseks lahe, et Bedwetters selle auhinna sai ja just seda lauset kuulis kogu Euroopa. Päevakajaliste sloganitega topid tekitavad kindlasti tänaval elevust ning suure tõenäosusega astub teie juurde keegi, kes kiidab takka või hakkab vaidlema. Aga see ongi ju eesmärk- paista silma ja oma mõtte välja ütlemine.

T-särgi abil arvamuse avaldamist on kasutanud ka paljud kuulsused. Hollywoodis oli aastaid tagasi populaarne avaldada oma arvamust Jennifer Anistoni ja Brad Pitti lahkumineku üle. Poolehoidu näidati t-särgiga „Team Jennifer”. Selline särk näitas konkreetselt ära inimese poolehoiu Jennifer Anistonile. Lühidalt öeldi ära inimeste väga subjektiivne arvamus: „Jennifer Aniston on palju parem kui Angelina Jolie ja Brad Pitt on ikka loll küll, et Angelinat Jenniferile eelistas”.

Netikommentaarid
Mõni aeg tagasi kirjutas Anneli Allikas Buduaaris pikemalt anonüümsetest internetikommentaaridest, kuidas anonüümsus loob turvalise aluse oma tegelike mõtete avaldamiseks. Anonüümne või mitte, aga jälle üks võimalus oma arvamuse avaldamiseks. Siinkohal on pigem oluline hoopis see, et kommentaar kaob lühikese ajaga mälestusse. Ka argumenteeritumad ja pikemad arvamused on paari tunniga sadade arvamuste hulgas ajalugu.
Siiski on ka kommentaaride kirjutamine hea algus arendamaks julgust ja oskust oma arvamuse avaldamisel. Vahel on meeldiv lugeda isegi selliseid lühikesi kommentaare nagu „Yeee tubli!”, „Lahe, võitja!!” jne. Tore on lugeda, et inimestel on positiivsed emotsioonid ning nad soovivad seda teistega jagada. Samas negatiivsete arvamuste, näiteks kui on kirjutatud vaid „jobu”, siis ootaks põhjendust, miks inimene on jobu, sest võibolla ta tõesti ongi, aga mina seda veel ei tea.

Ajalehe-ajakirja lugejakirjad
Kunagi ma arvasin, et lugejakirju kirjutavad ainult pensionärid, kellel on palju vaba aega ja tüüpiline vanainimeste vajadus oma arvamus välja öelda. Viimasel ajal olen aga avastanud, et neid on päris mõnus lugeda ja et olen kirjutajate vanuses ka eksinud. Kui ajakirjades on tavaliselt etteantud teema, siis päevalehtedesse ning juba mõnda aega ka Buduaari võib kirjutada täiesti endale olulisel teemal. Mõneti vajab selline tuhandetele inimestele korraga oma sõnumi edastamine julgust. Aga pärast on hea jutt ajalehest välja lõigata ja märkmiku vahele pista, et see meelde tuletaks, et isiklik arvamus ka loeb ja kellegi arvates veel niipalju, et see ajalehes ära trükkida. Enesekindlus saab kohe tuge juurde.

Blogid
Paljud inimesed ongi loonud oma ajaveebi just selleks, et avaldada arvamust erinevate sotsiaalsete nähtuste üle. Kuna blogid on isiklikud virtuaalsed ruumid, siis poleks ehk kohane hakata jagama soovitusi, kuidas võiks blogide kaudu oma arvamust avaldada. Kehtib ju reegel „oma tuba, oma luba”. Tahan, kirjutan pika põhjalike argumentidega analüüsi, tahan, panen vaid kirja, et mulle see asi meeldib/ei meeldi. Huvitavam on teistel lugeda pigem selliseid keskmisi, konkreetseid ja selgeid mõtteavaldusi. Just sellised saavad ka rohkem tagasisidet lugejatelt. Ühelt poolt võib blogide puhul eeldada, et postitust loevad eelkõige sõbrad-tuttavad, samas teisalt võib su lehele sattuda ka täiesti võõras inimene.

Arvamus võib muuta maailma
Sul on väga konkreetne arvamus, kuidas parandada elutingimusi magala-rajoonides või oled seisukohal, et üliõpilased peaksid saama tasuta õppida? Mida siis teha? Avalda oma mõte!

Kui meil on oma konkreetne arvamus millegi kohta, siis miks seda tagasi hoida. Arvamuse avaldamiseks on palju võimalusi, nii lustakamaid kui tõsiseid valituse ametnikeni jõudvaid. Peale oma arvamuse avaldamist laiemale avalikkusele on hea mõelda, et mul on oma arvamus ja ma julgen selle välja öelda. Ja kellelgi läheb ehk korda ka.
Mida teed sina oma arvamusega: hoiad endale, jagad sõpradega või ka võõraste inimestega?
 
Ave Lepik
 
 
 
 

Ka Buduaar armastab naisi, kes oskavad samaaegselt näha, mõelda ja analüüsida ning seda kõike endast kirja pandud sõnade kaudu välja lasta. Sul on võimalus Buduaari kodulehel teistega oma mõtteid jagada. Nimelt oleme nõus paar korda kuus avaldama talendikate kirjutajate lugusid ja mõtteid. Saada meile oma kolumn ja jaga teistega oma seiklusi, arvamusi ning kogemusi. Kui on soov, võid lisada teksti juurde ka oma pildi!

Oleme väga tänulikud, kui leiad pisut aega ja avad end just meile. Palun lisa enda loole oma ees- ja perekonnanimi, vanus, telefoni number ja e-maili aadress.  PS! See on Sinu võimalus enda mõtteid ja arvamusi avaldada ning endast jälg jätta ajakirjandusmastikul. Lisaks sellele loosime me kõikide kirjutajate vahel välja Buduaar Shoppingu aastatellimusi ning teisi toredaid auhindu!

Ootame sinu kolumnit aadressile: [email protected]