Reklaam sulgub sekundi pärast

Suurim risk on elus see kui sa ei riski!

Kõigi meie peas on vahepeal negatiivne hääleke, mis pidurdab meid riske võtmast. Ent tee eduni on tavaliselt saavutatud just riskide läbi. Kui me ei riski, ei saavuta me elus midagi. Kõik mida teeme nõuab riske. Poolte turul olevate toodete kohta on räägitud, et need tekitavad vähki. Pooled spordialadest võivad lõppeda surmaga jne. Põhimõtteliselt on ohtlik üldse kodust väljagi minna, sest uksest väljudes võib meid ära süüa loomaaiast põgenenud lõvi.

Kadri Põldma
[email protected]

Kõigi meie peas on vahepeal negatiivne hääleke, mis pidurdab meid riske võtmast. Ent tee eduni on tavaliselt saavutatud just riskide läbi. Kui me ei riski, ei saavuta me elus midagi. Kõik mida teeme nõuab riske. Poolte turul olevate toodete kohta on räägitud, et need tekitavad vähki. Pooled spordialadest võivad lõppeda surmaga jne. Põhimõtteliselt on ohtlik üldse kodust väljagi minna, sest uksest väljudes võib meid ära süüa loomaaiast põgenenud lõvi. Ka kodus istudes võib meiega juhtuda kohutavaid asju, näiteks võib televiisorist kiirgav radiatsioon tervisele hävitavalt mõjuda kui oma lemmikseriaali vaatame. Päikese käes viibides võime saada nahavähi ja mootorrattaga sõites sattuda avariisse. 

Minuarust peaksime olema rohkem avatud riskidele ja mõistma seda, et iga asja juures, mida teeme ähvardavad meid ju riskid. Mõnikord on tegevuste juures sellised riskid, mida keegi ette näha ei osanud. Heade inimestega juhtuvad halvad asjad, kuid peame sellega lihtsalt leppima ja edasi minema. Kui me üldse riske ei võtaks, ei jõuaks me ka elus edasi.

20 sajandi psühhoanalüütikud eesotsas Sigmund Freud`iga on öelnud, et kuna turvalisus on inimeste põhivajadus, siis riskide võtmine on sellele vastu rääkimine ning need inimesed, kes riske võtavad, peavad olema vaimselt haiged. Keha reageerib riskides ebaloomulikult ( hakkame higistama, pupillid suurenevad, hingamine kiireneb jne) ja seega pole riskimine keha loomulik seisund. Kõik, kes seda esile kutsuvad, lihtsalt peavad olema vaimsed hälvikud. Mägironijaid peeti ebaloogilisteks ja patoloogilisteks inimesteks. See seisukoht pole eriti vettpidav, sest kui inimene midagi otsustab, kaalub ta peale turvalisuse ka teisi asju ning riskid on tõesti iga asja juures. Pealegi on uuringud näidanud, et riskimine tõstab inimeste enesehinnangut.  Ka loomad võtavad riske ja uurijad väidavad, et riskides paistavad isased loomad emastele seksuaalselt atraktiivsemad. Sama kehtib ka inimeste puhul. Milline naine ei vaataks meela pilguga ekstreemsportlasi?

Igaljuhul on edukate inimeste arvates riskimine hädavajalik ning elus edasiviiv jõud. Siin on sulle mõned nõuanded riskide sooritamiseks:

- Parim viis külma basseini minemiseks on kiirelt sisse hüpata. Sama asi kehtib ka riskide puhul. Ära mõtle oma pead otsast ära, vaid tee asi lihtsalt ära!

- Kui juba riski võtad, siis võta see täiel rinnal ja ära hoia end tagasi.

- Kui sa ei küsi, siis sulle ka ei pakuta. Inimesed hindavad kui oled nendega vahetu, kui sul midagi vaja on, siis küsi!

- Kui midagi nihu läheb, ära heida meelt! Võta läbikukkumisi kui õppetunde eluks, millest sul järgmisel korral midagi õppida on. Tee vajalikud muutused ja proovi uuesti!

- Ära mõtle sellele, mis teised sinust mõtlevad. Tee oma otsuseid ise.

- Keskendu vähem oma imidzile ja rohkem sellele, mida saavutada tahad. Ära muretse oma reputatsiooni pärast.

-  Õpi riske võtma, lõpuks tuleb see sul päris hästi välja.

- Keskendu faktidele, mitte tunnetele. Ära lase ebakindlusel end tagasi hoida, see on lihtsalt tunne.

- Küsi endalt, mis sul tegelikult kaotada on? Enamus ajast on ju tegelikult nii, et takistuseks on vaid ebakindlus ja sinu ego. Need aga pole piisavad tegurid sind takistamaks.

- Võta mõistlikke riske. Ära riski oma füüsilise heaoluga ning ära sea teisi inimesi ohtu.