Vale töö?

Kas oled kunagi tundnud, et oled vale ameti peal? Kas mõtled tihti selle peale, et kuidas oleks tööd vahetada ning millised muudatused see endaga kaasa tooks? Kuidas üleüldse ära tunda vale töö ning kas 30-selt tööd vahetada on juba liiga hilja?

Kas oled kunagi tundnud, et oled vale ameti peal? Kas mõtled tihti selle peale, et kuidas oleks tööd vahetada ning millised muudatused see endaga kaasa tooks? Kuidas üleüldse ära tunda vale töö ning kas 30-selt tööd vahetada on juba liiga hilja?

Vaata enda ümber ringi ja mõtle kui paljud inimestest teevad tööd, mida nad tõeliselt armastavad. Ilmselt siiski vähesed. Kui neilt inimestelt aga küsida, et miks nad tööd ei vaheta, siis vabandusi on enam kui küll („Mul on pere, keda pean toetama”, „Aga ma oskan seda tööd hästi”, „Tööturul on praegu raskusi, jään pigem siia”, „Mis sest, et töö ei meeldi, see eest palk on hea”, „Mul on ainult mõned aastad pensionini jäänud”, „Ma olen liiga noor”, „Ma olen liiga vana”, „Mul ei ole õigeid tutvusi” jne). Kuigi need põhjused on imetlusväärselt õiged, on need siiski vaid vabandused, et jääda tuttavaks kohaks kujunenud tsooni. Ometi pole kuskil väidetud, et uue töökohaga ei elataks peret ära või, et uus amet oleks vanast kehvem. Kui keegi sellise põhjuse toobki välja, siis ülejäänud noogutavad takka ja kiidavad, et on alles arukas ja vastutustundlik inimene, et nii lihtsalt tööd välja ei vaheta. Ometi on inimene õnnetu ja soovib elult midagi paremat.

Kuidas ära tunda vale töö?
Kõige tähtsaim põhjus on ilmselt tunne, et Sinu töökohas pole piisavalt võimalusi arenemiseks. Mõned meist on kindlad, et teevad sama tööd senikaua kuni pensionile jäävad, aga enamus meist soovib siiski kasvada ja areneda oma ametikohal. Mitte kõik ei tööta suures firmas piiramatute võimalustega arenguks, aga peaaegu kõikidel töödel on olemas võimalus edasiliikumiseks. Vahel leiad olevat end positsioonil, kust ei ole enam kuskile edasi minna ja tundub, et see on lausa võimatu. See on see koht, kus peaksid enda jaoks lahti mõtestama küsimuse: miks? Kas Su ülemus arvab, et Sa pole võimeline arenguks? Kas Sa ei sunni ennast piisavalt? Kui tundub, et Sa ei pääse sinna, kuhu soovid pääseda, siis on aeg vanalt töölt edasi liikuda.

Teine tähtis põhjus on, et palk pole piisavalt hea. Me kõik sooviksime, et oleksime paremini tasustatud. Mõni tuhat ekstra krooni aastas võib mängida väga olulist rolli. Mõnikord tunnevad inimesed ennast nii ulatuslikult alla surutult, et see ei oma mingit tähtsust. Sagedased on ka juhused, kus inimene tunneb, et tema panust töösse ei hinnata piisavalt. Kahjuks makstakse töökohal seda summat, mida arvatakse, et töö väärt on ning tihtipeale on see töötegija kahjuks. Sinna pole eriti suurt midagi teha, peale selle, et endale paremini maksustatud töö leida. Kui sa pole oma senise palgaga rahul, siis just seda peaksidki tegema.

Kindlasti oled Sa vale töö peal ka sel juhul, kui soovid pidevalt, et sa haige oleksid ja tööl ei peaks käima. Sinna alla kuuluvad ilmselgelt ka väljamõeldud haigused. Vale töö tunned ära ka selle järgi, kui oled pidevalt stressi all, tunned end väsinuna, mornina ja õnnetuna ning hommikuti ärkad mõttega, et kuidas küll järjekordsest tööpäevast kõrvale hiilida. Kui Sa tunned, et elad ainult puhkuse nimel, siis tasuks ka ringi vaadata parema töökoha järele.

Oma loo räägib meile 34- aastane Siiri, kes praegu töötab edukas firmas raamatupidajana. „Olin 27- aastane, kui hakkasin tundma, et olen vales firmas ja vale töö peal. Tundsin end tihtipeale õhtuti peale tööpäeva väsinuna. Mul oli tohutu stress ja tundsin, et lausa upun. Olin väga õnnelik, kui ma kunagi sinna firmasse ja selle töö peale pääsesin, kuid mida aastad edasi, seda harvemaks jäid koolitused ja ma tundsin, et ma ei arene enam mingis suunas. Ignoreerisin seda pikalt, kuid lõpuks, kui hakkasin teesklema, et olen haige vältimaks järjekordset tööpäeva, andsin endale aru, et aeg on edasi liikuda. Niimoodi ei saanud lihtsalt edasi minna. Saatsin oma CV mainekatesse firmadesse ja käisin paljudel tööintervjuudel kuni lõpuks leidsin endale koha, millest olin unistanud ja puudust tundnud. Firmat ja ametit vahetada pole kunagi liiga hilja, ka 30-selt mitte. Selles vanuses õpidki alles ennast tundma ja tajuma, mida elult soovid ning ootad. Ilmselt taipad alles siis, mis Sind rahulolevaks teeb. Soovitan kõigil, kes end oma töö peal õnnetuna ja stressis tunnevad, kaaluda töökoha vahetamist,” seletab Siiri ja tema silmavaatest on näha, et ta on hetkel küll väga õnnelik.

Pole olemas valet tööd, on vaid vale inimene, vale ameti peal. Tasuks enda jaoks lahti mõtestada, mida ootad ja loodad oma töökohalt, millised võimalused peavad seal olema, kas soovid pigem paremat palka või toredamat seltskonda. Kui tunned, et Sinu praegune amet Sind ei rahulda, siis tasuks hoida silmad ja kõrvad lahti ning vaikselt midagi paremat otsida.

Anneli Allikas