Reklaam sulgub sekundi pärast

Katrina šokk – bioloogiline vanus 41!

Mõned nädalad tagasi helistati mulle ja kutsuti mõõtma kehakoostist ehk siis tegema kehamassi analüüsi. Mõtlesin, miks mitte, sest võib-olla saan mõningat uut informatsioon enda jaoks ning siis jagaksin seda ka teiega.

Mõned nädalad tagasi helistati mulle ja kutsuti mõõtma kehakoostist ehk siis tegema kehamassi analüüsi. Mõtlesin, miks mitte, sest võib-olla saan mõningat uut informatsioon enda jaoks ning siis jagaksin seda ka teiega.

Üldiselt nägi kehakoostise analüüs välja nii, et astusin paljajalu kaalutaolisele masinale. Seal olid juhtmega kaalu külge ühendatud käepidemed, millest pidi samal ajal kinni hoidma ning siis otse vaatama ja liikumatult seisma, et saaks võimalikult täpsed tulemused. Mul on endalgi kodus keha kompositsiooni kaal, mis näitab rasva, vee ja lihaste hulka kehas. Samas ei võta ma neid tulemusi üks ühele, sest ma ei usu päris täpselt tulemusi, mis määravad kehakoostise ainult paljajalu kaalul seismise põhjal. Tagantjärgi võin siiski öelda, et kodukaal ja kehakoostise mõõtmiseks kasutatav masin kardinaalselt erinevad ei olnud. Seega teadsin, et probleeme on mul nagunii veesisaldusega kehas ja rasvaprotsendiga. Nii ka oli.

Minu normaalkaaluks võiks olla soovitatavalt 58-65 kilogrammi. Ei kahtlegi selles, sest hetkel on veel ka rasvaprotsent 34,3 (veebruari alguses oli 39,3), tervislik näitaja oleks minu pikkuse juures 22,1. Minu üllatuseks oli aga vistseraalse rasva protsent 4, mis on täiesti normaalne ja seda numbrit soovitati edaspidigi hoida. Vistseraalne rasv on kõhuõõnes paiknev rasv, mis ümbritseb seal paiknevaid siseorganeid ja on tervisele ohtlikum kui nahaalune rasv. Kellel on kõrge vistseraalse rasva näitaja, siis neil seostatakse näiteks kõrget vererõhku, diabeedi ning rasvamaksa tekke riski. Minu ülekaal on siiski ainult nahaalune. Hea seegi, vähemalt ei ole siseorganid koormatud ja väiksemad riskid muude haiguste tekkeks.

Lihaste kaaluks minu kehas on 47,2 kilogrammi, võiks olla umbes 2-3 kilogrammi rohkem. Seega tuleb ikka lihaseid edasi kasvatada ja korralikult trenni teha. Kindlasti on paljud kuulnud kedagi ütlemas, et olen raske, kuna luud kaaluvad kindlasti palju. Tegelikult jäävad inimestel luud vahemikku 3-5 kg ja vabandus (ettekääne), et luud kaaluvad palju ja ülekaal tuleneb sellest, ei ole üldse õigustatud. Minu luustik on 2,5 kilogrammi, normaalne näitaja võiks olla 3,05 kilogrammi. Tuli välja, et õige toitumise korral on võimalik luid veelgi kasvatada. Luude kasvuks on head kaltsium, C-,K-, D-vitamiinid, magneesium, mustsõstrad, astelpajumarjad ning lisaks füüsiline aktiivsus. Kahjulikud on nikotiin, alkohol, Coca-Cola, kofeiin, steroidid, jo-jo efektiga dieedid jms.

Kõige üllatavam oli, et minu kudede bioloogiliseks vanuseks on 41! Taoline kõrge vanus tuleneb eelkõige ebapiisavast vee tarbimisest ja selle vähesest hulgast minu kehas. Veesisalduseks oli 49,3 protsenti, soovitatav aga 50-55 protsenti. Arvestades minu praegust kaalu peaksin jooma iga päev umbes 2,2 liitrit vett. Arvan, et suudaksin sellise koguse ära juua vist ainult siis, kui mul oleks 2,2 liitrit kusagil pudelis ning näeksin palju täpselt vaja veel on tarbida. Kõik päevad ei ole vennad ja vahel ma tõesti joon vähem, teinekord rohkem. Mul ei ole ka harjumust kanda endaga igal pool veepudelit kaasas. Veepuudus kehas võib kaasa tuua kõhukinnisuse, krambid, migreeni, peavalu, sapi-, neeru- ja põiekivid, kuiva naha ja ka näiteks lihasvalud.

Üldiselt muidu toitumise kohta mulle palju soovitusi vaja ei olnud. Tuletati veel meelde, et süsivesikud jäägu ikka päeva esimesse poolde. Üks huvitav asi, mida konsultant mainis, on seotud kanalihaga, millel on ka nahk peal. Tema väitis, et kananaha all olevat hormoonid, mis tekitavad inimese kehas jääkaineid ja hoiavad kaalu kinni. On keegi sellest midagi varem kuulnud? Mina ei olnud. Teadsin, et kananahka ei soovitata süüa kolesterooli rohkuse tõttu, arusaadav. Samas on ka siin kahtmoodi arusaamu, näiteks LCHF (Low Carb, High Fat ehk süsivesikutevaene ja rasvarohke dieet) meetod jälle soovitab kana söömist koos nahaga ning lisatakse veel, et söö palju tahad. Leian, et eks nii-öelda igal koolkonnal, kes töötavad välja dieete ja toitumissoovitusi, on omad põhimõtted ja arvamused. Mis mõjub ühele, ei mõju teisele ja nii tuleb lihtsalt proovimise teel jõuda õigete, just sulle sobivate toitumispõhimõtete juurde.

Blogi kirjutades vaatan aknast välja ja mõtlen, et kas tõesti lähevad ka täna minu rattasõidu plaanid jälle mahakandmisele. Need, kes elavad Tallinnas, teavad, et juba mitmendat nädalat järjest on siin pidevalt väga kõva tuul olnud. Jah, on mõningaid erandeid, aga siiski peaaegu iga päev on olnud sarnane. Mitte põlistallinlasena tekib mul juba küsimus, et kas nii jääbki ja kas nii on siin alati? Alles ühel päeval rühkisin vastutuult, pulss 140 ning liikumiskiirus oli tegelikult märksa tempokam kui teol, aga aega läks tavapärasest rohkem. Õnneks tagasitee möödus väga kiiresti, kiiremini kui oleksin tahtnud, sest nii hea oli sõita. Üldjuhul olen teinud kahekümnekilomeetriseid ringe, on juhtunud ka kolmkümmend. Alustuseks peaks ju sobima. Suve lõpuks loodan vallutada ka pikemaid vahemaid. Ja ma tõesti ootan, et tuul vaibuks ning tulemata jäänud Aafrika soojalaine samuti oma tee ikka Eestisse leiaks.

Kuna ma tahan tihtipeale vaheldust oma tegemistesse ja täpselt sama marsruutki rattaga sõites muutub igavaks, otsustasime noormehega ükspäev sõita muid radu kui tavaliselt. Alustasime Harku järve äärest, ekslesime kusagil Kadaka teel, Tähetorni tänaval ja jõudsime välja Nõmme-Harku terviserajani, mis oli väga meeldiv üllatus. Tegelikult viib Õismäelt sinna lausa kergliiklustee, millest alguses tähelepanematusest ja teadmatusest mööda tuhisesime. Need lugejad, kes on Tallinnast ja on otsinud kohta, kus mõnusalt sportida ja vaikuses loodustki nautida, võiksid oma sammud või sõidusuuna seada just sinna. Esiteks on seal 1, 2, 3, 5 ja 15 kilomeetripikkused valgustatud liikumisrajad, kus saab joosta, kõndida või rattaga sõita. Lisaks pakuvad need rajad mõnusat vaheldust küngastega. Raja alguses, ja mõnes kohas veel, on ka kohad mõningate jõuharjutuste tegemiseks. Seega, mida paremat tahta. Metsa vahel ei puhu ka tuul otseselt ei eest, tagant ega küljepealt. Nüüd ei jää mul vist muud öelda, kui et kohtume metsas!

Kaal:

7.02 - 81,5 kg

4.03 - 78,8 kg

13.03 - 78,2 kg

20.03 - 77,8 kg 

27.03 - 76,4 kg

04.04 - 75,6 kg 

22.04 – 74,8 kg

05.05 – 73,2 kg

 

Katrina

 

[gallery ids="3012924,3012927,3012930"]