Reklaam sulgub sekundi pärast

19 kohutavat asja, mida põhjustab liigne kofeiinitarbimine

Kohv on miljonite inimeste hommikune ärataja kogu maailmas. Sarnaselt teiste meelmürkidega, võivad ka kohvil olla liigsest tarvitamisest tulenevad riskid. Uuringud on näidanud, et rohkem kui 400 mg kofeiini võib tekitada mitmeid kahjulikke kõrvaltoimeid. Nii et enne kui endale juba neljanda kohvitassi täidad või käe energiajoogi poole sirutad, mõtle hetkeks järele. 

Kohv on miljonite inimeste hommikune ärataja kogu maailmas. Sarnaselt teiste meelmürkidega, võivad ka kohvil olla liigsest tarvitamisest tulenevad riskid. Uuringud on näidanud, et rohkem kui 400 mg kofeiini võib tekitada mitmeid kahjulikke kõrvaltoimeid. Nii et enne kui endale juba neljanda kohvitassi täidad või käe energiajoogi poole sirutad, mõtle hetkeks järele. 

Toome välja 19 kofeiiniga seotud terviseriski, alustades esimestest sümptomitest ning lõpetades äärmiselt tõsistega.

1. Suurenenud südamelöögisagedus.

Kofeiin toimib kui kesknärvisüsteemi erguti, suurendades südamelöögisagedust. Harilikult juhtub see umbes 15 minutit pärast kohvi joomist. 

2. Kõrvetised/refluks.

Kofeiini lõdvestab söögitoru, tuues endaga kaasa kõrvetised või toidu tagasivoolu.

3. Võdinad/värinad.

Kofeiin stimuleerib hormoone, k.a adrenaliini, põhjustades võdinaid ja värinaid.

4. Rahutus.

Kofeiini stimuleeriv toime, mis väljendub juba eelpool mainitud suurenenud südamelöögisageduses ning adrenaliinitootmises ja tundlikes meeltes, võib see mõnel inimesel lisaks tekitada ülevoolavaid sensatsioone, tuues kaasa rahutuse.

5. Lihaste tõmblemine ja spasmid.

Suurem ja sage kofeiini tarbimine võib põhjustada lihaste krampe või korrapäratut tõmblemist.

6. Segased mõtted ja kõne. 

Kofeiini stimuleeriv toime võib kiirendada ka mõtte ja kõne voolavust. Olgugi et see võib mõnes olukorras olla kasulik, tekitab see tihtipeale segasust ja kokutamist.

7. Südame pekslemine.

Kuna kofeiin stimuleerib kesknärvisüsteemi, suurendab see südamelöögisagedust ning võib kaasa tuua südame puperdamise või pekslemise.

8. Diurees (kuseeritus).

Kofeiin suurendab urineerimisvajadust, kuna selle tarbimise tagajärjel veresooned laienevad ning verevool neerudesse suureneb, tuues kaasa suurema uriini eritumise.

9. Seedeelundite häired. 

Kofeiin toimib kui lahtisti, suurendades nii peen- kui jämesoole lihaste kokkutõmbeid. See võib põhjustada veel seedimata toidu sattumist soolde, tuues kaasa kõhukrambid.

10. Vedelikukaotus.

Pidev urineerimine ja kõhulahtisus võivad põhjustada liigset vedelikukadu, mis võib ärritada keha vedelikutasakaalu, vähendades kehas nii vedelikku kui vitamiine ja mineraale.

11. Unetus.

Kofeiin takistab sellise neurotransmitteri nagu adenosiini aktiivsust, mis on üks aju loomulikest rahustajatest. Kui selle tase on piisavalt kõrge, aitab see sul uinuda. Kui selle tootmine on aga takistatud, takistab see sul ka magama jäämist.

12. Peavalu.

Kombinatsioon diureetikumist ja stimulandist voolamas läbi su keha, põhjustab teatud retseptorite ülekoormust ajus, mis toob kaasa peavalu.

13. Hallutsinatsioonid.

Usutakse, et hallutsinatsioonid tekivad siis, kui kofeiini üledoos põhjustab kehas suurt stressi, mis väljendub eelkõige kõrges adrenaliinitasemes.

14. Sõltuvus. 

Kofeiinisõltuvuseks saab lugeda suurt janunemist kofeiinisisaldusega jookide järele, milleta inimene ei suuda enam elada. Sõltuvus võib kujuneda keemiliseks ning sellest loobumiseks on vajalik võõrutusravi.

15. Kõrgenenud vererõhk.

Kofeiin põhjustab suurenenud adrenaliinitootmist, mis omakorda tõstab vererõhku.

16. Maohaavad.

Kofeiin kiirendab mao tühjenemist, mis võib kaasa tuua tugevalt happelise maosisu sattumise  peensoolde, põhjustades maohaavasid.

17. Südameseisak.

Suurest kofeiini tarbimisest tingitud kõrgenenud vererõhk ja tugev stimuleeriv toime südame-veresoonkonnale võib mõjuda laastavalt nõrga südamega inimestele.

18. Kooma.

Liigsest kofeiinitarbimisest tingituna võib tekkida mürgitus, mis võib inimese viia koomaseisundisse.

19. Surm. 

Inimesed, kes on kofeiinile äärmiselt tundlikud, võivad kofeiini üledoosi korral isegi surra. Kohvi joomisega on seda seisundit siiski äärmiselt keeruline saavutada.

 

Allikas: businessinsider.com