3 POJA EMA HELEN RANDMETS: kaaluga on mul alati head suhted olnud

3 POJA EMA HELEN RANDMETS: kaaluga on mul alati head suhted olnud

Kolme poja (Marlon, Roben ja Joren) ema Helen Randmets võis teismeeas süüa kõike, mida hing ihaldas. Klassiõed aga katsetasid pidevalt erinevaid dieete ja olid imestunud, kui Helen seda ei teinud. Teadlikust toitumisest oli asi toona kaugel, ent pärast teise poja sündi avastas Helen enda jaoks fitnessimaailma ja see muutis nii mõndagi. 

Minnes tagasi kooliaega, ei teadnud Helen toitumise alustaladest peaaegu mitte midagi. “Klassiõed ütlesid, et mul on väga vedanud, et võin süüa kõike, mida tahan. Nad olid täiesti normaalse kehaehitusega, aga neil oli peas tekkinud mingi ettekujutus, et nad on liiga suured. Mina sõin tõesti kõike, mis meeldis ja käisin ka viis kuni kuus korda nädalas erinevates trennides. Teadlikust toitumisest oli asi kaugel ja see ei huvitanudki mind,” meenutab ta.

Üksi elama kolides oli Helen varajastes 20ndates. Kui sõbrannad talle külla tulid, pakkus Helen neile külmutatud toitu. “Mul on meeles, et soojendasin neile ahjus mitmeid külmutatud tooteid. Ma ise ei teinud peale pudru ja võileiva midagi. Jõin hommikuti kohvi ja lõuna oli mu esimene toiduelamus,” tõdeb ta.

Paljud naised on oma kehakaalu pärast tihtipeale mures. Helen ei ole selle numbri pärast kunagi põdenud. “Üldjoontes on mulle alati oma keha meeldinud, ma ei ole suurt põdenud kui kaal on natuke siia-sinna kõikunud. Kaaluga on mul ka alati head suhted olnud, pole kartnud numbreid, mida ette manab, küll aga olen ma alati teadlik sellest, kui palju ma kaalun.

Esimene rasedus tõi aga siiski kaasa väikese hirmu. “Kartsin väga, kas keha ikka taastub ja kas juurde tulnud kilod kaovad hiljem ära. Seetõttu olin ka väga aktiivne – ujusin, püüdsin päevas 10 kilomeetrit kõndida, käisin vesiaeroobikas ja joogas,” loetleb Helen meetodeid, kuidas ta end vormis hoidis.

Esimese rasedusega võttis Helen juurde 12 kg, teisega 8 kg ja kolmandaga 10 kg. “Olen olnud väga liikuv kõigi kõhubeebidega, viimasega käisin isegi jõusaalis, sest olin harjunud seal käima ja lasin oma kava vastavalt koostada. Joogat olen kõiki oodates harrastanud,” ei ole rasedus Heleni jaoks kordagi tähendanud seda, et nüüd ei tohi ennast üldse liigutada.

Teise (2013) ja kolmanda (2017) raseduse vahele jäi ka Heleni üürike fitnessisportlase karjäär. Enne seda ei omanud toitumine tema jaoks mingisugust tähtsust. “Ma ei saanud ka sellest alguses aru, miks toitumine fitnessi juures nii oluline on. Lootsin, et piisab, kui tublisti trenni teen. Minu treener Egle Eller-Nabi toonitas aga pidevalt, et üks toetab teist. Lõpuks, kolm kuud enne bikiinifitnessi võistlushooaja algust, kui enam pääsu polnud, hakkasin punktuaalse täpsusega ette antud toitumismenüüd jälgima. Minu menüü jälgimine algas otse dieedist. Kui varem oli toit minu jaoks kui nauding, siis dieedi ajal oli see minu jaoks kui kütus, et jaksaks edasi liikuda, olla ja toimetada. Alguses oli jube raske koguseid arvutada ja kellaaegu jälgida, kogu aeg pidi ette mõtlema, kuhu ma lähen, kus ma söön järgmise toidukorra ja mis ma selleks kaasa võtan. Kõik söögid tegin endale ise ja tihti perele teised söögid,” meenutab Helen. Väljas söömine põhjustas Helenile dieedi vältel jubedalt stressi, sest talle tundus, et ta ei saa sealt endale midagi lubada. Nüüd aga tunneb Helen, et ta oskaks ka võistluseelse dieedi ajal väljas süües paremini valikuid langetada.
Bikiinifitness muutis Heleni suhtumist toitumisse alatiseks. “Kui võistlused läbi said ja dieedile võis kriipsu peale tõmmata, siis küsisin, kuidas nüüd edasi süüa. Mulle vastati, et samu asju, aga suurenda lihtsalt koguseid. Siis alles sain aru, mida tähendab fitnessitoitumine ja järgin selle põhimõtteid tänase päevani.”

Ka pärast viimase lapse sündi 2017. aastal on Helen toitunud tervislikult ning vahelduva eduga ka jõusaalis treenimas käinud. Tänu abikaasa Reigole on Helen enda jaoks avastanud ka crossfit‘i treeningu, mis on üldfüüsiliselt igati toetav trenn. 

Oma ilusa keha viis saladust paneb Helen kirja järgmiselt: 

1. Armasta iseennast.

2. Tervislik toitumine.

3. Kuula oma keha.

4. Liikuv/trenn eluviis.

5. Ja veelkord armasta iseennast!