4 ASJA, MIDA HAMBAD su tervise kohta räägivad

4 ASJA, MIDA HAMBAD su tervise kohta räägivad

Erinevatest teadusuuringutest on selgunud, et hambad ja nende olukord räägivad nii mõndagi meie tervise kohta. Näiteks võib hammaste seisund paljastada, kas põed diabeeti, reflukshaigust või rääkida hoopis mõne tervisega seotud probleemi kohta. Reader`s Digest pani kirja neli asja, mida hambad nende omaniku kohta paljastada võivad.  

Diabeet

Diabeet muudab kõik suuga seotud haigused tunduvalt hullemaks. Näiteks võivad diabeetikud saada suurema tõenäosusega erinevaid suupõletikke, samuti tekivad neil hammastesse augud ja ka infektsioonid kimbutavad diabeetikuid rohkem, kui teisi. Samuti võib diabeet põhjustada parodontiiti, mille tagajärjel hävib hamba kinnituskudede süsteem ja luu, kuni hammas langeb välja. Diabeetikutel on risk lausa kolm korda suurem, kui teistel. 

Reflukshaigus

Halb hingeõhk ei ole alati ilmtingimata küüslaugu söömisega seotud, vaid lausa 80 protsendil juhtudest on tegu probleemidega suus. Põhjuseks on igemepõletik, kaaries või parodontiit. Mõnikord võib halb hingeõhk olla tingitud aga ka reflukshaigusest. Mao ülehappesuse ja reflukshaiguse korral põhjustab suhu sattuv maohape lisaks limaskesta söövitamisele ka hammaste erosiooni.

Osteoporoos

Hambavalu, hambaaugud ja igemeprobleemid võivad viidata lõualuuhaigusele. Tegemist võib olla luuprobleemidega nagu näiteks osteoporoos. Osteoporoos nõrgendab ka lõualuid ning võib põhjustada hammaste väljalangemist.

Söömishäired

Hammaste seisukord võib näidata ka seda, kas nende omanik kannatab söömishäirete all. Kui isikul on buliimia, siis ta võib oksendada palju ja maohape rikub hambaid. Anorektikud ei saa piisavalt vitamiine ja teisi vajalikke aineid ning selle tõttu võivad nende hambad lagunema hakata.

Sarnased artiklid