Reklaam sulgub sekundi pärast

Aeg süüa idandeid!

Idandid on võimsateks energiaallikateks ja ilmselt kõik on päri, et kevadel kulub meile ja meie perele igati ära üks maitsev ja energiarikas toitumiskava. Buduaar soovitab kevadele vastu minna idandades – vaja läheb BioSnacky seemneid ja kasvulavasid idandamiseks.

Idandid on võimsateks energia-allikateks ja ilmselt kõik on päri, et kevadel kulub meile ja meie perele igati ära üks maitsev ja energiarikas toitumiskava. Kaupluselettidel on juba aastaid saadaval erinevaid idandeid, aga Buduaar soovitab kevadele vastu minna ise idandades – vaja läheb BioSnacky seemneid ja kasvulavasid idandamiseks.

 Idandite kasulikkus

Idud on võimasateks energiaallikateks, sest on need ju taimede seemned ja seemnesse on koondunud uue elu tekkimiseks vajalik energia. Idandatud seemned sisaldavad rohkem toitaineid kui ükski teine looduslik toit, mida inimene tunneb või teab. Need sisaldavad suures kontsentratsioonis väärtuslikke ensüüme, proteiine, mineraalaineid, mikroelemente ja looduslikke vitamiine nagu näiteks A, B1, B2, B3, C, E ja palju teisi. Idandamise käigus suureneb seemne vitamiinide sisaldus ja vallanduvad mitmed biokeemilised protsessid, mis tõstavad kordades idandite toiteväärtust. Samuti lõhustuvad ja muutuvad selle protsessi käigus mitmed süsivesikud, rasvad ja proteiinid, mistõttu on organismil neid ka märksa kergem omandada. Idandid sisaldavad suurepäraseid kiudaineid, mis aitavad parandada seedimist ja toidul soolestikus edasi liikuda, puhastada organismi jääkainetest ja liigsest kolesteroolist.
Ükski toitaine ei lähe kaduma, kui meil on võimalik süüa idandeid värskena. Kuigi idanditel on sõltuvalt seemnest erinev valmimisaeg, peetakse parimaks kolme päeva vanuseid idandeid – sel ajal on C-vitamiini sisaldus neis kõrgeim. Pärast seda algab seemnel kasvuiga ja et idandist sirguks taim, hakkab see tarbima toitaineid, mis on looduse poolt kaasa antud.


Näpunäiteid idandamiseks

Idandite kasvatamine on igati nauditav tegevus ja see meeldib ka lastele – on ju tore vaadata, kuidas seemnest hakkab juba paari päeva jooksul tärkama elu. Juhendid, kuidas toimida, on kasvulavadega kaasas ja tegemist on lihtsa ning toreda tegevusega. Idandamisalused asetatakse valgesse kohta ja jälgitakse, et „minikasvuhoone“ ei saaks väga tugevat päikesevalgust. Idanditele on kasvuks kõige olulisem õige niiskustase ja  temperatuur, mis jääb vahemikku on 18-22C. Enne minikasvuhoonesse seemnete puistamist on soovitav seemneid põhjalikult jooksva külma vee all loputada.

 
Kasvulavade puhul:

Kui külvate väikseid seemneid, asetage aluse põhjale niiske kuivatuspaber. Kuivatuspaber on idandamisnõuga kaasas ja neid on võimalik ka eraldi juurde osta. Kuivatuspaber ei ole vajalik suurte seemnete puhul. Asetage alusele seemned vastavalt ettenäidatud kogustele, mille leiate seemne pakenditelt. Seemneid ei tohi asetada hunnikusse ja liiga lähestikku. Idandada võib seemneid ühel või mitmel alusel korraga. Et värskeid idusid saaks iga päev süüa, on soovitav idandada neid intervallidega eri alustel.
Seejärel on vaja vaid loputada puhta veega seemneid 1-2 korda päevas. Lavade puhul on see imelihtne. Ülemisele lavale tuleb kallata 0,5l värsket puhast vett, mis valgub automaatselt läbi kõigi korruste, niisutades ja loputades idandeid just vajalikul määral. Alusele kogunenud vesi tuleb ära kallata. Enamik seemneid idaneb juba kolme päevaga ja saaki on võimalik koristada sõltuvalt seemne idanemisajast vahemikus 3-8 päeva.
Idandite kättesaamiseks tuleb need lihtsalt aluse küljest õrnalt lahti tõmmata.

Klaasist idandamispurgi puhul:

Loputa klaaspurk, sõel ja seemned hoolikalt külma jooksva vee all. Aseta 2-4 spl seemneid purki ja vala üle külma veega. Jäta seemned ligunema. Vaata leotamisaega seemnete pakendilt „soaking time in hours“ (st. leotamisaeg tundides). Peale leotamist vala üleliigne vesi läbi sõela välja. Loputamiseks täida purk korduvalt värske veega ja loputa seemneid hoolikalt ning vala vesi läbi sõela välja. Mida hoolsamalt loputada, seda paremad on idanemistingimused. Peale loputamist pööra purk jalusele seisma, et üleliigne vesi saaks korralikult välja valguda. Loputa ja raputa seemneid purgis regulaarselt, et neid üksteisest eraldada ja ergutada idanemist. See väldib ka liigse vee ja niiskuse tekkimise idandamispurki. Idandid on söögikõlbulikud juba mõne päevaga.

Kõik, kes on juba koduse leivategemise oskuse omandanud, on nüüd oodatud idandamise ja nendest maitsvate toitude valmistamise trendidega liituma! Häid inspireerivaid retsepte leiate BioSnacky retseptimängust.

BioSnacky seemneid ja kasvulavasid on võimalik osta BioMarketitest, Hansaplandist, Hortesest,  Tallinna Kaubamaja Toidumaailmast ning loodustoodete poodidest üle Eesti.

Lähemat informatsiooni idandamise kohta võite küsida aadressilt [email protected] . Uuri lisa www.bioforce.ee.

 

[gallery ids="1921734,1921740,1921746,1921758"]