Hea koolikott on mugav kanda ja säästab selga

Hea koolikott on mugav kanda ja säästab selga

Koolikoti valimine on algklassilaste vanemaile üks keerulisemaid probleeme. Tuleb leida kott, mis meeldiks lapsele, oleks samas hea kanda, säästaks lapse selga ning oleks vastupidav.

Koolikoti valimine on algklassilaste vanemaile üks keerulisemaid probleeme. Tuleb leida kott, mis meeldiks lapsele, oleks samas hea kanda, säästaks lapse selga ning oleks vastupidav.

Valik on suhteliselt keeruline, sest koolikotte pakuvad peale spetsiaalsete poodide ka supermarketid ja kõikvõimalikud kodutarvete poed. Eelistada tasuks siiski kooli- ja kontoritarbeid müüvaid kauplusi, kus on laiem valik kvaliteetseid kotte ning võimalik saada asjatundlikku nõu nende kohta.
„Minu vanem poeg valis kolm aastat tagasi kooli minnes endale Hama kaubamärgi ranitsa ning seda ennekõike välimuse pärast. Lapsevanemana eeldasin, et see on hea investeering, sest ergonoomiline seljakott hoiab lapse rühti sirgena, kuna raskus jaotub ühtlaselt. Mugav  koolikott on oluline seetõttu, et elame maal ning kooli ja koju liigub laps jalgsi või rattaga ning talvel ka suuskadega,“ põhjendas oma eelistusi kahte poega kasvatav Katrin.

Kuigi sel sügisel läheb kooli tema noorem poeg, ta enam uut ranitsat ostma ei pea. „Noorem poeg läheb kooli oma vennalt päranduseks saadud kotiga, mis näeb peale kolmeaastast aktiivset kasutamist välja nagu uus, vaatamata sellele, et kõik kooliteele jäävad liumäed on talvel ranitsal istudes ära mõõdetud ja sügisvihmad seda jalgpalliplatsi ääres korduvalt leotanud.“

Hama kottide edasimüüja Büroomaailma ostujuht Margus Ross: „Hama ranitsatel on tugev konstruktsioon ning reguleeritavad õlarihmad, mistõttu on neid kotte tõepoolest võimalik kasutada aastaid. Hama kotid on kvaliteetsest materjalist ning lisaks veel ergonoomilise kujuga, mis tähendab eelkõige lapse selgroo järgi hästiistuvat ning õhku läbi laskvat seljaosa.“

Büroomaailmas on müügil suur valik ergonoomilisi ranitsaid, mis aitavad vähendada koormust lapse seljale. Kindla vormiga ranits säilitab oma kuju ja on ka raamatutest-vihikutest täidetuna kergem kanda kui kerge ja pehme seljakott, mis jääb ebamugavalt alaseljale rippuma, tundudes nii lapsele tegelikust veelgi raskemana. Sellises kotis ei hakka ka raamatud ja vihikud kiiresti narmendama ning nende nurgad ja servad ei suru vastu lapse selga.

Koolikotil võiks olla paar suuremat ja mõned väiksemad taskud, et lapsel oleks hea asju sorteerida ja neid kiiresti üles leida. Sahtlite rohkus aitab õpetada lapsele süsteemsust. Lisaks aitavad erinevad taskud ja sahtlid tagada stabiilsust, sest asjad püsivad kotis ka liikumise ajal paigal. Jälgima peaks, et kõige suuremad sahtlid ja raskemad asjad peaksid kotis olema võimalikult selja lähedal.

Mitmete mudelite valmistamisel on kasutatud vett ja mustust hülgavaid materjale, mis aitab lapsel kooliasjad korras hoida sõltumata ilmadest. Kindlasti on olulised ka helkurid ranitsa kõikidel külgedel, mis teevad lapse pimedal ajal liikluses hästi märgatavaks ega nõua lisahelkurite riputamist koolikotile. Ergonoomilisi ranitsaid on müügil nii pilkupüüdva disaini kui tagasihoidlikuma kujundusega.

„Ergonoomilise ranitsa valmistamiseks kasutatakse palju erinevaid materjale, et tagada seljasõbraliku ranitsa jaoks olulised omadused – seljaosa ergonoomiline kuju, jäik konstruktsioon, tugev põhi, korralikud õlarihmade ning seljatoe pehmendused. Sellest on tingitud ka ergonoomiliste kottide mõnevõrra kõrgem hind,“ selgitas Ross. „Siiski soovitan võimalusel valida kvaliteetne ranits, mis on lapsel mugav kanda ning säästab tema tervist.“

Buduaar.ee