KARMEN JOLLER SELGITAS, miks arstid põhjendamatuid saatekirju väljastavad

erakogu

Karmen Joller Facebook

Perearst Karmen Joller kirjutas sotsiaalmeedias, et iga meedik on väljastanud saatekirju või teinud analüüse nõudlikule patsiendile, kelle ainsaks argumendiks on "ma tahan." Miks arstid seda teevad?

“Eetika on arsti ametikohal alati kesksel kohal olnud, ja piiratud ressursside tingimusis on eetilisus ainus, mis tagab õiglase abi.

Meediku kohus on patsiendile selgitada tema õigusi ja otsustada, kas antud olukorras patsient peaks vaktsiini saama või ei. Sama kehtib tegelikult kõikide analüüside, uuringute ja saatekirjade kohta: teema on oluliselt laiem kui vaktsineerimine,” kirjutas Joller Facebookis.

Ta jätkas: “Iga meedik on väljastanud saatekirju või teinud analüüse-uuringuid nõudlikule patsiendile, kelle ainsaks argumendiks on “ma tahan”. Kuigi meedik leiab, et antud saatekiri analüüsile, uuringule või eriarstile pole patsiendile näidustatud, antakse see siiski. Me käitume nii, nagu oleks Haigekassa rahapada põhjatu ja meedikuid lõpmatult palju.

Arstid, miks me seda teeme?
Enamasti seetõttu, et me ei jaksa patsiendiga vaielda. Ja tahaks ju patsiendiga hästi läbi saada. Ja kokkuhoid tervise arvelt tundub rumal.

Aga me peame mõtlema ka sellele, et iga põhjendamatu saatekiri, analüüs või uuring võtab ära võimaluse teiselt patsiendilt, kes seda väga vajab. Kellegi jaoks võib meie põhjendamatu edasisuunamise tõttu abi jääda liiga hiljaks.

Seepärast peame alati hoolikalt läbi mõtlema, kas meie ressursikasutus on ikka põhjendatud, st kas see midagi patsiendi diagnoosis või ravis muudaks. Uudishimu ei ole patsiendi uurimiseks piisav põhjendus ka siis, kui patsient seda ise tahab või lausa nõuab.

Patsiendid – teie küsige julgesti. Aga ärge pahandage, kui arstid ütlevad: “Ei.” Usaldage meid: vähegi põhjendatud juhtudel me uurime, analüüsime ja suuname teid edasi. Teie tervis läheb meile korda rohkem, kui me seda teinekord välja näitame.”